Wilk została wyróżniona za książkę "Lalki w ogniu. Opowieść z Indii". Laureatka, oprócz statuetki otrzymała też nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł. - To ważne, że ta nagroda promuje literaturę podróżniczą. Im bliżej nam do świata, im bardziej jest on zglobalizowany, tym bardziej potrzebujemy go dobrze rozumieć - powiedziała autorka na uroczystej gali w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Jak tłumaczył członek jury Arkady Radosław Fiedler, książka Wilk zdecydowanie wyróżniała się na tle innych, ocenianych w tym roku pozycji. - Laureatka jest pasjonatką Indii. Porusza bardzo różne problemy dotykające ten kraj, ale robi to w sposób bardzo przystępny - podkreślił.
Paulina Wilk powiedziała, że "Lalki w ogniu" to jej podsumowanie ponad ośmiu lat wyjazdów do Indii. - Książka jest rodzajem podróżowania przez indyjską codzienność. Jej głównymi bohaterami są Hindusi, skupiłam się na szesnastu czynnościach, które codziennie wykonują - od najbardziej prozaicznych, tj. mycie, jedzenie, ubieranie aż po bardziej wysublimowane: modlitwa, miłość, czytanie książek - wyjaśniła.
Idea organizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodziła się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Dotychczasowymi laureatami Bursztynowego Motyla są m.in.: Martyna Wojciechowska, Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.
Paulina Wilk (ur. 1980) - reportażystka, recenzentka i felietonistka. Pisze m.in. dla "Rzeczpospolitej". Publikuje reportaże i eseje o światowych metropoliach, globalnym ubóstwie, sytuacji kobiet, zjawiskach kulturowych w Azji. Jako reporterka pracowała m.in. w Indiach, Chinach, Kenii, Brazylii i Izraelu. Książkę "Lalki w ogniu. Opowieść z Indii" wydało wydawnictwo Carta Blanca.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,kk