Kultura

Póki opowiadania, póty życia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2007 07:04
Rozmowa z Wiesławem Myśliwskim

Wiesław Myśliwski uważa, że pisarz nie powinien komentować swojego dzieła. Lubi powtarzać, że najlepiej byłoby, gdyby autor zaraz po premierze swojego dzieła umarł. Mimo to dał się namówić Magdzie Mikołajczuk na rozmowę o „Traktacie o łuskaniu fasoli”.

„Traktat…” to monolog dozorcy, który opowiada nieznajomemu całe swoje życie. „W tym tytule przeczuwałem jakąś możliwość – tłumaczy Wiesław Myśliwski - przede wszystkim na strukturę językową”. Pisarza zainspirował dawny zwyczaj łuskania fasoli. Interesujące w nim było dla niego przede wszystkim to, że ludzie, wykonując mechaniczną czynność, zaczynali debatować o wszystkim. Rozmowa rozwijała się w przeróżnych kierunkach, od codziennych spraw po kwestie metafizyczne. Autorowi nie chodziło jednak o zwykłą reprodukcję obyczaju, ale wykorzystanie potencjału rozmowy o wszystkim tym, co przyjdzie łuskającemu do głowy.

Posłuchaj rozmowy z Wiesławem Myśliwskim (audycja Magdy Mikołajczuk z 9 października 2007, Program I - mp3; 11,51 MB)

(mak)

 

 

Zobacz więcej na temat: literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Traktat o łuskaniu fasoli

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2007 14:46
Na kolejną powieść Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli, czytelnicy czekali aż 10 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nike dla Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2007 16:51
Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Prestiżowe wyróżnienie dostał za "Traktat o łuskaniu fasoli". Profesor Małgorzata Szpakowska, przewodnicząca jury, odczytując werdykt, zaznaczyła, że nagroda została przyznana w uznaniu dla wielkiej odwagi pisarskiej, z jaką autor "Traktatu..." podejmuje podstawową tematykę egzystencjalną, znajdując dla niej uderzająco prostą, ascetyczną formę.
rozwiń zwiń