Wybitny aktor teatralny i filmowy w rozmowie z Michałem Komarem cofa się do lat dzieciństwa. Wspomina swoje lwowskie korzenie. Otwarcie mówi o pierwszych, poważnych życiowych decyzjach. Wspomina też swoje sukcesy, ale nie zapomina o porażkach. Ujawnia spostrzeżenia związane z grą na scenach polskiej i francuskiej, w mistrzowski sposób opowiada o pracy z wielkimi reżyserami, takimi jak Konrad Swinarski i Andrzej Wajda. Wojciech Pszoniak kreśli autoportret artysty, którego życie i sztuka splatają się ze sobą, tworząc naturalną jedność.
W rozmowie z Poskim Radiem, aktor przypomina, jak ważnym miejscem był i nadal jest dla niego Kraków. – Gdyby nie to miasto, moje losy potoczyłyby się zupełnie inaczej- przyznaje Wojciech Pszoniak.
Książka "Aktor" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Wojciech Pszoniak pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. Do niedawna w dowodzie, jako miejsce urodzenia, wpisane miał ZSRR. Już jako młody chłopak interesował się aktorstwem. W 1968 r. ukończył PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrał także w wielu filmach, m.in.: „Weselu” Andrzeja Wajdy, „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Nadziei” Stanisława Muchy. Obecnie możemy go oglądać w najnowszej produkcji Janusza Morgensterna "Mniejsze zło".
W tym roku Wojciech Pszoniak wraz z Małgorzatą Braunek i Wojciechem Brzezińskim, na antenie Programu 3 PR, przybliżał słuchaczom powiesći Eduardo Mendozy - "Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa". Obejrzyj wideo!