Kultura

Przewodnik po niszach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 06:00
Jedyny i niezastąpiony przewodnik Bartka Chacińskiego po plątaninie nisz, w którą zamieniła się kultura XXI wieku.
Audio

"Wyż nisz. Od alterglobalistów do zośkarzy. 55 małych kultur" to najnowsza książka Bartka Chacińskiego, autora "Wypasionego..., Wyczesanego... i Totalnego słownika języka najmłodszej polszczyzny". Jak mówi sam autor jest to "leksykon etykietek przydzielanych dziś ludziom". Z przewodnika możemy się dowiedzieć m.in. od kiedy dana subkultura istnieje, jakie akcesoria jej przynależą, jaki stosunek jej cżłonkowie mają do otoczenia, co jest ich "Biblią". Widać, że na poznanie i zgłębienie świata subkultur Chaciński poświęcił bardzo dużo czasu i serca.

A tak Chaciński definiuje siebie:

„Jestem niezbyt hipsterskim blogerem, pokoleniowym grunge'owcem z odrobiną alterglobalizmu pod czerwono-żółto-zieloną czapką, przez chwilę nawet backpackerem, za starym na hiphopowca, za młodym na punkowca, choć gdy słyszę riffy, budzi się we mnie widmowy gitarzysta. Ale na cyberpunku się znam. Kiedyś udało mi się nawet połączyć w sobie depesza z metalem. Byłem erpegowcem, a przez niektórych uważany jestem za audiofila. Cosplay mnie nie bawi, choć sam kiedyś napisałem fanfika. PUA uważają mnie za hejtera, podczas gdy jestem tylko sceptykiem. Niezależnym, ale bez uwielbienia dla indie, mocno lubiącym LGBT, pod warunkiem, że ci punkowego etosu nie porzucają dla depresji w stylu emo.”

Zapraszamy do wysłuchania recenzji Michała Nogasia:

_




Bartek Chaciński o swojej książce "Wyż nisz":

 

Bartek Chaciński o swojej książce "Wyż nisz" cz.2:

Zobacz więcej na temat: Bartek Chaciński depresja
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Niwea

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 11:18
Post rapowa poetyka blokowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Donoszę uprzejmie, aby nie używano brzydkich słów w mowie polskiej…”

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2009 14:10
Odcinek o listach, jakie ponad 80 lat temu otrzymywali językoznawcy od zatroskanych o nasz język Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Celebryta”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 15:07
Kim jest „celebryta”? Skąd się wziął w naszym języku? Dlaczego jest to „celebryta”, a nie „celebryt”? Odcinek o słowie nazywającym ludzi znanych z tego, że są znani.
rozwiń zwiń