Kultura

65. urodziny PIW-u

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 10:00
Założony w 1946 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znany jest dziś przede wszystkim z wydawania literatury pięknej, nauk społecznych i historii oraz różnego rodzaju serii encyklopedycznych.
Audio

Państwowy Instytut Wydawniczy to jeden z największych i najbardziej znanych wydawców na polskim rynku. Jego rola w kształtowaniu kanonu literatury w powojennej Polsce i przez lata budowaniu zasobu bibliotek w całym kraju jest nie do przecenienia.

O początkach Państwowego Instytutu Wydawniczego i swojej pracy w charakterze redaktorów opowiadali w "Słowach po zmroku" Zofia Bartoszewska, Marian Bizan i Krystyna Nowicka.

/

Istotnym zadaniem, jakie postawił sobie PIW, było wydawanie polskiej klasyki. Zofia Bartoszewska wspomniała, że to PIW jako pierwszy po wojnie wydał "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, która w owych czasach była zabroniona. Udało się ją jednak przemycić w grubym zbiorze wraz z innymi dziełami pisarza. Podobne problemy towarzyszyły wydaniom powieści Fiodora Dostojewskiego. W ramach tej samej serii polskiej klasyki wydano też kilkanaście tomów "Kronik" Bolesława Prusa, pojawiły się też po raz pierwszy "Dzieła wszystkie" Norwida, przygotowane przez Juliusza Gomulickiego. Z mniej znanych serii wydanych przez PIW nasi goście wymienili "Bibliotekę pamiętników" i "Kolekcję poezji polskiej XIX wieku".

W audycji opowiadano również o tym, jak powstała szkoła edytorska PIW-u.  – Dyrektorzy: Kuryluk, Balicki i Ostrowski pozyskiwali dla wydawnictwa wybitnych filologów z uniwersytetów z całej Polski, ale ponieważ na żadnej wyższej uczelni nie prowadzono zajęć z edytorstwa, zawodu trzeba było uczyć się już podczas pracy – wspominał Marian Bizan.

Audycję przygotowała Barbara Schabowska.

/

Aby wysłuchać rozmowy, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Opasły Tom PIW z Andrzejem Doboszem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 00:45
Relacja ze spotkania z popularnym felietonistą, księgarzem i bywalcem pewnej legendarnej stołecznej kawiarni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Degler maluje Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 22:42
Wokół osoby Witkacego powstała swoista czarna legenda, mówiło się i mówi o nim jako o alkoholiku, narkomanie i erotomanie. Prof. Janusz Degler, wybitny witkacolog, postanowił wypowiedzieć wojnę złej sławie artysty.
rozwiń zwiń