Kultura

Stoicyzm Marka Aureliusza

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 18:00
Należy szanować każdego człowieka, bo wszyscy jesteśmy równi – trudno uwierzyć, że taką postawę wobec życia zalecał każdemu wielki cesarz rzymski Marek Aureliusz.
Audio

Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych - obok Seneki – rzymski przedstawiciel stoicyzmu. Filozofii, zgodnie z którą szczęści można osiągnąć przez wewnętrzną dyscyplinę moralną oraz sumienne spełnianie obowiązków, które spadają na nas naturalną koleją rzeczy. Stoicyzm zaleca także przyjmowanie cierpienia, które zsyła na nas los, bo dyktuje je natura, której prawa są rozumne.

Prof. Zbigniew Mikołejko, który był gościem Michała Montowskiego, dodaje, że ze stoicyzmem łączy się także atomizm (widoczny zwłaszcza w filozofii  Marka Aureliusza). Zgodnie z tą teorią ilość atomów w świecie jest skończona, następnie następuje powtórzenie. Dlatego świat podobny do tego, w którym żyjemy, istniał już kiedyś i w przyszłości znowu się powtórzy.

- Po co nam więc dążenie do doskonałości? - pytał swojego gościa Michał Montowski. – Ponieważ życie jest tym, co zostało nam dane. Jest to chwila, ale mamy coś z nią zrobić, innej możliwości nie ma. Warto użyć umysłu w celu rozpoznania świata – wyjaśnił gość "Sezonu na Dwójkę".

Prof. Mikołejko przypomniał także, że  rozum jest w stoicyzmie bogiem. Wszystko jest mu podporządkowane. Tradycja chrześcijańska nie odbiega daleko od takiego myślenia, bo w Ewangelii św. Jana Jezus Chrystus utożsamiony jest z greckim logosem. To co boskie i rozumne organizuje porządek naszego istnienia.

Gość Michała Montowskiego przywołał także "Rozmyślania" Marka Aureliusza, które zaczynają się od podziękowań cesarza skierowanych do bardzo różnych osób. Wdzięczność jest jedną z wartości, na której, zdaniem Aureliusza, warto budować swoją postawę wobec świata. Równie ważne jest umiarkowanie, asceza, nieuleganie namiętnościom. Nie można w tym wszystkim zapominać także o szacunku wobec każdego człowieka, bo wszyscy jesteśmy równi. Marek Aureliusz zaleca też cierpliwość i wyrozumiałość wobec ludzkich słabości i namiętności.

Aby wysłuchać audycji, kliknij ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

(mz)

Zobacz więcej na temat: boks Jezus Chrystus
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Siedem spojrzeń Pietera Bruegla

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 12:43
- Brueghel to bardzo gościnny malarz, w swoich obrazach zaprasza do siebie - twierdzi Lech Majewski, reżyser, który w filmie "Młyn i krzyż" skorzystał z zaproszenia flamandzkiego mistrza.
rozwiń zwiń