Kultura

Miłosz po chińsku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 16:41
Mimo tego, że Rok Czesława Miłosza trwa już ponad cztery miesiące, najważniejsze wydarzenia dopiero przed nami.
Audio
  • Minister Bogdan Zdrojewski o obchodach Roku Czesława Miłosz
  • Grzegorz Gauden o obchodach Roku Czesława Miłosza
  • Krzysztof Dudek o obchodach Roku Czesława Miłosza

 

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem, że imprezy związane z Miłoszem i tłumaczenia jego twórczości spowodują, że wzrośnie prestiż polskiej literatury. Jego zdaniem jednym z bardziej spektakularnych tłumaczeń, w ramach roku Miłosza, będzie przekład "Zniewolonego umysłu" na chiński. Ta książka, jak dodaje Grzegorz Gauden, jest niezwykle potrzebna w Chinach do dyskusji wśród elit intelektualnych.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku Grzegorz Gauden o obchodach Roku Czesława Miłosza, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Jak podkreśla Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski  Czesław Miłosz będzie ważną postacią w kontekście polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Miłosz będzie obecny w 10 światowych stolicach, gdzie Polska realizować będzie programy promocyjne. Minister zaznacza, że trwały efekt da również około 50 publikacji - tłumaczeń dzieł Miłosza.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku Bogdan Zdrojewski  o obchodach Roku Czesława Miłosza, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

W Warszawskiej galerii Kordegarda już można oglądać wystawę "Dlaczego Miłosz" autorstwa Filipa Zagórskiego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek wyjaśnia, że wystawa pokazuje twórczość Miłosza za pomocą niestandardowych środków przekazu. W Kordegardzie można obejrzeć ścianę z książek Miłosza, czy otrzymać balonik z fragmentami wierszy noblisty. W planach są również happeningi. Na sąsiednim dziedzińcu Ministerstwa Kultury na leżakach będzie można poczytać Miłosza.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku Krzysztof Dudek o obchodach Roku Czesława Miłosza, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Rok Czesława Miłosza będzie miał swoją odsłonę w 23 krajach na całym świecie. Dzieła Noblisty drukowane będą m.in. w Chinach i Rosji. W Polsce wyjdzie m.in. pierwsza biografia pisarza, a także po raz pierwszy edycja jego wierszy zebranych. Do tego Festiwal Literacki w Krakowie, czy sesja literacko - naukowa "Warszawa Miłosza". Więcej informacji można znaleźć w naszym serwisie specjalnym poświęconym Czesławowi Miłoszowi. Wystarczy kliknąć TU.

30 czerwca minie 100 lat od urodzin Czesława Miłosza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Rok Miłosza przeznaczyło 7 mln złotych.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czesław Miłosz: Nobel to tylko pewien etap

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:30
Zapraszamy do odsłuchania w serwisie milosz.polskieradio.pl rozmowy z Noblistą nagranej niedługo po otrzymaniu przez niego tej znamienitej nagrody.
rozwiń zwiń