W samej Warszawie otworzy podwoje dla zwiedzających ponad 230 różnych instytucji. Są wśród nich muzea, teatry, galerie, klubokawiarnie, a nawet policja i wojsko. Debiutantem na "nocnej scenie" jest w tym roku Komenda Główna Policji. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się Sejm, Senat, Pałac Prezydencki, Belweder, Kancelaria Premiera. W Nocy Muzeów weźmie udział również Archiwum Polskiego Radia. Program pt. "Tu Polskie Radio Warszawa" rozpocznie się o godzinie 19. Zapraszamy do Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica!
Sejm będzie można zwiedzać od 19.00 do 1.00 w nocy. Do obejrzenia między innymi Sala Kolumnowa, gdzie odbywały się posiedzenia komisji śledczych, hall główny, w którym dziennikarze przeprowadzają wywiady z posłami. We współpracy z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego przygotowano wystawę przypominającą o 10. rocznicy przystąpienia Polski do UE. Będzie też można podziwiać rzeźby, które zdobią budynek Sejmu na zewnątrz i w środku.
W Pałacu Prezydenckim do obejrzenia będzie między innymi Sala Kolumnowa, w której odbywa się większość uroczystości z udziałem prezydenta. Sala Biała - w której przyjmowani są przywódców innych państw. Antyszambra - w której znajduje się zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego. Miłośnicy malarstwa też znajdą coś dla siebie. W Pałacu Prezydenckim będzie można podziwiać prace między innymi Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Vlastimila Hofmana, Włodzimierza Tetmajera.
W Belwederze zwiedzający będą mogli zobaczyć na przykład gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego. W Sali Orderu Wojennego Virtuti Militari będzie można zapoznać się z historią jednego z najstarszych orderów wojskowych na świecie. Zarówno Belweder, jak i Pałac Prezydencki będą otwarte w godzinach 19.00-1.00.
Kancelaria Premiera zaprasza od 19.00 do północy. Tu do obejrzenia będzie między innymi sala, w której obraduje rząd oraz miejsca, w których przyjmowane są zagraniczne delegacje. Zwiedzający będą też mogli spróbować sił w konkursie fotograficznym. Dla autora najlepszego zdjęcia nagroda - będzie mógł zrobić zdjęcia tuż przed posiedzeniem rządu razem z zawodowymi fotoreporterami, dostanie też książkę Władysława Bartoszewskiego "Warto być przyzwoitym" wraz z jego autografem. Inne nagrody to między innymi zaproszenia do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
By wejść do siedziby prezydenta, premiera oraz do parlamentu, trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i poddać się kontroli pirotechnicznej.
Noc Muzeów w stolicy kusi także wieloma innymi atrakcjami - przejażdżka złotą gondolą po bródnowskich stawach, czy zwiedzanie Stacji Filtrów. W Muzeum Neonów w Soho Factory można będzie obejrzeć oryginalne warszawskie neony, między innymi Syrenkę, czy neon kina Berlin.
Melomanów mogą przyciągnąć koncerty w Arkadach Kubickiego, a miłośników sceny - kulisy i pracownie Teatru Powszechnego.
Władze stolicy wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotują dla zwiedzających bezpłatne linie autobusowe kursujące między muzeami oraz zabytkowe autobusy "ogórki". Poza tym będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji chętnych przygotowano 2 tysiące 200 rowerów.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce pierwsza taka impreza została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku. W ubiegłorocznej warszawskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 150 muzeów, galerii oraz instytucji kulturalnych, które odwiedziło blisko 200 tysięcy zwiedzających.
IAR/aj