Kultura

Zatrzymana dzikość

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2008 10:10
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2007, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Kilka chwil później, parę sekund wcześniej wystarczyłoby aby fotograf nie osiągnął pożądanego efektu. Zdjęcia dzikiej przyrody, prezentowane w Muzeum Ziemi PAN, ukazują jej piękno, uchwycone przez fotografów w niepowtarzalnym momencie.

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2007, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jest to najbardziej ceniony konkurs, w zakresie fotografii dzikiej przyrody, na świecie.

W tegorocznej edycji wystawy jury wyróżniło i nagrodziło w kilku kategoriach 90 prac, autorstwa 79 fotografów, pochodzących z 29 krajów. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród niemal 33 tysięcy fotogramów, wykonanych przez 2973 autorów z 78 krajów.
W samej idei konkursu w mniejszym stopniu istotna jest poprawność techniczna zdjęć (czasami zdarzają się zdjęcia delikatnie poruszone). Ważniejsze jest przedstawienie pewnej historii, pewnego problemu, który skłania odbiorcę do myślenia.

Myślą przewodnią tej wystawy jest pokazanie przyrody naturalnej, pozbawionej ingerencji człowieka. Służy to wzbudzeniu refleksji wśród oglądających, by zastanowili się, co należy robić, by tę przyrodę w takim niezmienionym stanie zachować na przyszłość - mówi Ryszard Szczęsny z Muzeum Ziemi PAN.

Jednym z celów, który towarzyszy organizatorom konkursu, jest podniesienie statusu fotografii dzikiej przyrody do rangi jednego z głównych nurtów współczesnej sztuki. Ma to także inspirować nowe, młode pokolenia do tworzenia ekspresyjnych wizji przyrody.

Zgromadzone dzieła mają uświadamiać ludziom na całym świecie wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.

Wystawa ma też charakter edukacyjny. Owa edukacyjność polega na pokazaniu miejsc czy zachowań zwierząt, do których nie jesteśmy czasem w stanie dotrzećmówi Ryszard Szczęsny z Muzeum Ziemi PAN. (895,5 KB)

Zdjęcia prezentowane w Muzeum Ziemi PAN zostały podzielone na kilka kategorii: podwodny świat, dzika przyroda, portrety zwierząt, natura w czerni i bieli. Każdemu zdjęciu towarzyszy opis kontekstu w jakim fotografia powstała. Oto kilka z nich: 

''Pingwin w burzy piaskowej, Martin Eisenhawer, Szwajcaria

- Tego dnia w Antarktyce wiatr wzbijał tumany czarnego piasku i żwiru. Wspaniały temat do zdjęć. Zatrzymałem się w miejscu gdzie pingwiny białogłowe przechodziły i gdzie torfiste podłoże kontrastowało z kłębiącymi się tumanami. W końcu pingwin mozolnie pomaszerował pod wiatr, mając oczy częściowo zamknięte - samotna postać w nieziemskiej scenerii.

 - Udało mi się podejść bardzo blisko tej spokojnej małpy, która błogo zażywała kąpieli mineralnej w Parku Narodowym Jigokudani, w Japonii. Od czasu do czasu oglądała swoją łapę.Nagle pozostali członkowie stada podnieśli zgiełk, a makak rzucił zaniepokojone spojrzenie w kierunku skąd dobiegł hałas.

''Słońce zachodzące w lodzie, morzu i śniegu, Orsolya Haarberg, Węgry

- Półwysep Varanger w Norwegii jest najbardziej dynamicznym miejscem jakie znam - gdzie tundra spotyka się z oceanem. Gdy temperatury spadają, w tym przypadku do –20 °C, morze owija się grubym lodem. Tutaj przedarło się przez lód w chwili gdy napłynęła chmura śnieżna i zaszło słońce zmieniające barwę nieba z błękitnej na ciemnooliwkową.

Posłuchaj co o innych fotografiach, prezentowanych na wystawie mówi Ryszard Szczęsny z Muzeum Ziemi PAN. (1,23 MB)

Po raz kolejny w konkursie wzięli udział Polacy. W tym roku wyróżnienie w jednej z kategorii młodzieżowych konkursu (11 - 14 lat) otrzymał Michał Budzyński. Jego zdjęcie na pierwszy rzut oka przedstawia scenę bardzo spokojną, statyczną. Takiego zwykłego, typowego, polskiego lasu - posłuchaj mówi Michał Budzyński. (449,62 KB)

Wystawę w Muzeum Ziemi PAN, można oglądać do 29 stycznia. Podobnie jak w latach poprzednich wystawa trafi w 2008 roku do 12 miast:  Szczecina, Kalisza, Bytomia, Gdańska, Kołobrzegu, Zakopanego, Połczyna Zdroju, Wschowy, Wrocławia, Bydgoszczy i Bielska-Białej

Magdalena Zaliwska

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Partyzant Libera

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 06:37
W sztuce Liberę interesuje przede wszystkim moment przecięcia faktów i iluzji oraz kreacja nowej, odmiennej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograf Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2007 12:51
Oryginalność tematów nie jest dla Borysowskiego najważniejsza. Jego technika opiera się na wydobyciu piękna z tego, co z pozoru wydaje się zwyczajne, czasem obskurne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie Roni Horn

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 14:57
W CSW Zamek Ujazdowski można oglądać prace Roni Horn. Zobacz galerię zdjęć!
rozwiń zwiń