W Muzeum Plakatu w Wilanowie, 7 czerwca 2008 roku, ogłoszono wyniki 21. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Biennale Plakatu jest pierwszą, najbardziej prestiżową i najbardziej znaną na świecie imprezą poświęconą plakatowi.
Od 1966 rok, co dwa lata w czerwcu, Warszawa staje się stolicą plakatu, w której spotykają się twórcy pochodzący z różnych regionów świata i reprezentujących różne pokolenia. Kilkuosobowe jury przyznaje złoty, srebrny i brązowy medal w kilku kategoriach. Tegoroczny złoty medal Biennale, w kategorii plakatów ideowych, przypadł Markowi Gowingowi za plakat „Olej niszczy pokój”. W kategorii plakatów promujących kulturę, złoty medal przypadł Ronaldowi Curchodowi za plakat „Król Lear”. Za najlepszy plakat reklamowy jury uznało pracę Yumiko Meya „Piękno, Neo”.
Wyjątkowo cenny zdaje się być złoty medal, który w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego, zdobyła polska plakacistka Anita Wasik za pracę „Wykorzystywanie przez korporację”. Nagroda wyjątkowo cenna, gdyż cała kategoria podporządkowana jest idei i myśli profesora, który stawiał dość duże wymagania przed tworzącymi plakaty. Jego zdaniem plakat dobry to ten, który pobudza wyobraźnię odbiorcy, syntetycznie ujmuje dane zagadnienie, dowcipnie puentuje.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba prac, aż 3068 plakatów nadesłało 1338 projektantów z 58 krajów, nie obeszło się bez burzliwych dyskusji, co potwierdził Uwe Loesch, przewodniczący jury: „Decyzja była bardzo trudna, ale mimo burzliwej dyskusji nie doszło do rękoczynów”. Zdaniem Marii Kurpik, kurator wystawy, tegoroczne Biennale jest wyjątkowe nie tylko ze względu na jakość nadesłanych prac. „Wszystkie prace były bardzo dobre i komisja klasyfikacyjna miała duży problem, by dokonać właściwej selekcji. Najpierw wybrano 600 prac, a w kolejnym etapie wyłonieni zostali laureaci. Ważne kryterium dla jury jest to czy forma jest nowatorska, czy plakat jest spójny z treścią jaką ma przekazać. Ważne jest też jak treść działa na odbiorców."
Mam nadzieję, że jubileusz 40-lecia istnienia naszego muzeum, też przyczynił się do większej aktywności artystów - posłuchaj mówi Maria Kurpik. (1,9 MB)
Ponad 40- letnia tradycja Biennale sprawia, że konkurs ciągle ewoluuje. To, co zmieniło się w ostatniej dekadzie, to wyjątkowe zaangażowanie młodych artystów, którzy mają nieco inny stosunek do rzeczywistości, nieco inny sposób postrzegania świata a także sposób przekazywania treści.
Posłuchaj: O ile wcześniejsze plakaty były charakterystyczne dla miejsca w którym powstawały, o tyle w tej chwili plakaty są rozmową jaką młodzi twórcy nawiązali między sobą. (1,29 MB)
Na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie można zobaczyć zaledwie jedną czwartą ze wszystkich nadesłanych plakatów – 510 w kategoriach dla Profesjonalistów: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego.
Posłuchaj na jakie prace warto zwrócić uwagę. (2,34 MB)
Pozostali zwycięzcy konkursu to:
W KATEGORII PLAKATÓW IDEOWYCH:
ZŁOTY MEDAL:
autor: Mark Gowing , Australia
tytuł: Olej niszczy pokój
W KATEGORII PLAKATÓW PROMUJĄCYCH KULTURĘ
ZŁOTY MEDAL:
autor: Ronald Curchod , Francja
tytuł: Król Lear
W KATEGORII PLAKATÓW REKLAMOWYCH
ZŁOTY MEDAL:
autor: Yumiko Meya, Japonia
tytuł: Piękno, Neo
W KATEGORII DEBIUTY
ZŁOTY DEBIUT IM. HENRYKA TOMASZEWSKIEGO:
autor: Anita Wasik, Polska
tytuł: Wykorzystywanie przez korporację
WYRÓŻNIENIA HONOROWE:
autor:Malte Reinish, Niemcy
tytuł: Żadnego dowodu tożsamości, tylko twarz
NAGRODA SPECJALNA - ICOGRADA EXCELLENCE AWARD:
autor: Pierre Mendel, Niemcy
tytuł: Latający Holender
NAGRODA HONOROWA IM. JÓZEFA MROSZCZAKA PRZYZNAWANA PRZEZ REKTORA ASP W WARSZAWIE:
plakat nr: 139 autor: Joanna Górska i Jerzy Skakun, Polska
tytuł: Zamknij się i zastrzel mnie
Wystawę plakatów konkursowych można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie i Oranżerii Pałacu Wilanowskiego. Wystawa będzie otwarta do 7 września 2008 roku.
Magdalena Zaliwska
Mark Gowing, Australia, Olej niszczy pokój
Sébastien Courtois, Nous Travaillons Ensemble, Francja
Drzwi otwarte Ginkgo 2007
Joanna Górska, Jerzy Skakun, Polska
Zamknij się i zastrzel mnie
Alain Le Quernec, Francja
Oni są tylko ludźmi z zespołem Downa