Zdjęcia pionierów fotografii artystycznej, najsłynniejszych dadaistów i konstruktywistów, oraz prace czołowych twórców współczesnej fotografii znalazły się na warszawskiej wystawie w Wilanowie.
Prace pochodzą ze zbiorów Cezarego Pieczyńskiego. Poznański kolekcjoner gromadzi sztukę zagraniczną, zdjęcia Aleksandra Rodczenko, Františka Drtikola, Cindy Sherman, czy Raoula Hausmanna.
W jego kolekcji znajdują się także pierwsi polscy fotografowie - eksperymentatorzy oraz całe pokolenia naszych artystów awangardowych, między innymi Bogusław Schlabs, Karol Hiller, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński i Zygmunt Rytke.
- Działania tych fotografów prowadziły do formowania, trudno powiedzieć nowych nurtów, bo już nie mówimy o awangardzie jak o czymś nowym, ale formułowania poważnej refleksji na temat medium fotografii w rozwoju sztuki współczesnej - podkreśla Elżbieta Grygiel z Muzeum w Wilanowie.
Wystawa "Uśpiony kapitał. Fotografie XX wieku z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego" pokazywana będzie w Oranżerii Pałacu w Wilanowie do końca października. Ekspozycja to pierwsza odsłona cyklu "Uśpiony kapitał", która ma prezentować nieznane publicznie zbiory sztuki współczesnej.
(usc)