Kultura

Dotknąć Wenus z Milo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 07:00
Jedynka bada jak kraje UE dostosowują swoje placówki kulturalne do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Audio

- Nowoczesne muzea projektowane są z myślą o osobach niepełnosprawnych. W Wersalu mogą oni korzystać ze specjalnych ramp, dzięki którym na wózku inwalidzkim mogą zwiedzać pałacowe wnętrza – powiedział Marek Brzeziński, korespondent PR z Paryża.

W rozmowie z Anną Sempniak podkreślił w Jedynce, że dla osób słabo słyszących przygotowane są specjalne słuchawki. Mogą oni także korzystać z wideoprzewodników, na których oprowadzający posługuje się językiem migowym. Niepełnosprawni zwiedzający oraz osoby im towarzyszące, mogą do Wersalu wchodzić za darmo.

W Luwrze dla niedowidzących przewidziane są specjalne warsztaty, dzięki którym mogą zaznajamiać się ze znanymi rzeźbami, jak Wenus z Milo, za pomocą dotyku.

Niestety, w Hiszpanii niepełnosprawni nie mają tak dobrze. Mimo wprowadzania nakazów i nowych praw, 70 proc. kin i połowa teatrów nie jest w pełni przystosowane do ich potrzeb.

- Za wąskie korytarze, niebezpieczne rampy i schody – podsumowuje główne problemy Ewa Wysocka, korespondent PR z Barcelony.

Niemieckie instytucje bardzo dobrze wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec niepełnosprawnych. Specjalne podjazdy i windy są w tym kraju normą.

- Wiele muzeów organizuje dla nich specjalne wycieczki. Także większe koncerty i mecze piłkarskie dbają o ich wygodę. Powstają nawet instytucje kulturalne, kierujące swoją ofertę przede wszystkim do nich – opowiada z korespondent PR z Berlina Maciej Wiśniewski.

Czeskie instytucje kulturalne także są pod tym względem dobrze przygotowane. Dla osób słabo słyszących corocznie organizuje się międzynarodowy festiwal pantomimy w Brnie.

- Praga i tak jest daleko za Wiedniem – miastem, ocenianym jako najlepsze do zamieszkania.  Niepełnosprawni mają tam autentyczne preferencje w dostępie do kultury. Na Słowacji jest zaś pod tym względem o wiele gorzej niż w Czechach – zauważa Andrzej Niewiadowski.

Aby posłuchać rozmowy, kliknij dźwięk "Dotknąć Wenus z Milo" w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie artykułu.

(pp)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wenus ma nowy apartament

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 20:00
Wenus z Milo ma do swojej niemal wyłącznej dyspozycji całą dużą salę Luwru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenus z Milo potrzebowała więcej miejsca

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 17:02
Wenus z Milo ma od dziś do swojej niemal wyłącznej dyspozycji całą dużą salę Luwru. W słynnym paryskim muzeum zostały otwarte dla zwiedzających sale poświęcone sztuce starożytnej Grecji.
rozwiń zwiń