Kultura

Artysta ponownie odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 11:50
Georges de la Tour, przez wieki nieznany, odnalazł się w 1913 roku.
Audio

Georges de la Tour, choć urodził się w 1593 roku to jest malarzem dość młodym. Od identyfikacji jego obrazów minęło niecałe 100 lat.

Dziś znamy 44 obrazy autorstwa de la Toura, jednak nowe wciąż wypływają. Dr Bożena Fabiani w swej audycji "W stronę sztuki" przypomina sytuację sprzed kilku lat, kiedy to przypisanie autorstwa de la Tourowi podbiło cenę obrazu aż do 11 milionów franków. Dziś wspomniany obraz znamy pod tytułem "Jan Chrzciciel na pustyni", a znajduje się on w rodzinnej miejscowości artysty.

Kolejnym dość znanym obrazem de la Toura jest "Wypłata". Jego losy związane są z Polską - miał trafić do jednego z naszych muzeum, jest we Lwowie.

Georges de la Tour mimo że był malarzem królewskim, przez wieki był artystą nieznanym. Dr Bożena Fabiani powodów tego stanu rzeczy upatruje w braku źródeł pisanych na temat de la Toura. W 1863 roku opublikowano materiał na temat życia artysty, którego autor pisze tak: "według moich informacji nie pozostało nic z dzieła de la Toura". Na szczęście był w błędzie i w 1900 roku odkryto pierwsze obrazy de la Toura. Wtedy jeszcze nie znano ich autorstwa, które przypisano w roku 1913, gdy odnalazły się dzieła sygnowane przez artystę m.in. "Sen św. Józefa".

Nie wiemy gdzie artysta uczył się zawodu. Znane fakty z jego życiorysu świadczą o pochodzeniu chłopsko-rzemieślniczym. Więcej o życiu osobistym artysty i karierze na dworach można dowiedzieć się klikając w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Bożena Fabiani POLSKA boks
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zabili go i uciekł

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 12:33
Czy naukowcy rozwiążą zagadkę śmierci Caravaggia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu...

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:20
Nicolas Poussin na swych obrazach lubił przebudowywać Wieczne Miasto - przestawiał budynki, podwyższał fasady, dodawał detale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

William Turner – pejzażysta nowoczesnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 13:00
Metafora przemijania epoki żagli, zapowiadająca nadejście ery maszyny parowej, to temat obrazu "Ostatnia droga Temeraire'a" Williama Turnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Londyńskie sceny z życia małżeńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 20:34
"Pan i pani Clark i Percy" Davida Hockneya - zapis codzienności swingującego, nowoczesnego Londynu - nawiązuje do tradycyjnego malarstwa portretowego.
rozwiń zwiń