Kultura

Sztuka dla dzieci ma swoje Biennale

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:26
Spektakle, koncerty, wystawy i prezentacje filmowe - to program rozpoczynającej się w Poznaniu drugiej części tegorocznego "Biennale sztuki dla dziecka".
Audio
  • Jerzy Moszkowicz, dyrektor poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka opowiada o 18. Biennale sztuki dla dziecka

Biennale Sztuki dla Dziecka to impreza łącząca wszystkie dziedziny sztuki. Adresowana jest do dzieci, ale łączy również artystów, animatorów, nauczycieli, naukowców i krytyków. To unikalna na skalę światową platforma prezentacji sztuki oraz dyskusji o twórczości dla najmłodszych.

- Zaprosiliśmy artystów, którzy potrafią przez sztukę rozmawiać z najmłodszymi, czerpiąc przy tym z bogactwa różnych kultur i tradycji - powiedział Polskiemu Radiu Merkury Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Hasło tegorocznego Biennale to: Sztuka dla dziecka - tradycja we współczesności. Prezentowane na nim będą dokonania z obszarów kultury, w których pielęgnuje się, ale także interpretuje, tradycję. W przedstawieniach, koncertach, wystawach czy warsztatach twórczych przewijały się będą zagadnienia transmisji wartości kulturowych z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość, roli tradycji w kształtowaniu więzi emocjonalnych młodego pokolenia z historią, jak również miejsca sztuki w tworzeniu tych więzi. Poważna tematyka Biennale nie sprawi bynajmniej, że będzie na nim nudno. Przeciwnie, gdyż kryterium atrakcyjności stanowiło, obok problematyki, czynnik decydujący o zaproszeniu artystów do udziału w festiwalu. Czyż pochylając się nad funkcją tradycji we wspólczesnej sztuce dla najmłodszych, mogliśmy zapomnieć o tradycyjnej sentencji Cycerona: docere, movere, delectare, która nakazuje tym, którzy mówią, a więc i artystom, uczyć, wzruszać i zachwycać?

Inauguracja Biennale odbędzie się (o 11:00) w Centrum Kultury Zamek, gdzie od czwartku można oglądać wystawę "Książka w nowych szatach".

Podczas otwarcia, Centrum Sztuki Dziecka zostanie uhonorowane Medalem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za promowanie sztuki książki oraz czytelnictwa. Biennale Sztuki Dziecka potrwa do soboty. Więcej informacji na www.csdpoznan.pl


(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wszystko, co chcesz wiedzieć o Bolku i Lolku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:53
Choć Bolesław i Karol zaistnieli w 1962 roku to dopiero 1977 roku przemówili, są dziećmi Władysława Nehrebeckiego. Znamy ich wszyscy. Oto Bolek i Lolek.
rozwiń zwiń