Tematem przewodnim trwającego w Poznaniu Festiwalu Malta jest wykluczenie. Głos w tej sprawie zabrał filozof Paweł Mościcki, który w tekście "Wykluczony lud Ziemi" napisał: "Wydaje się, że margines wykluczonych rozrósł się do tego stopnia, że w samym centrum nie zostało już wiele miejsca (...). Wszyscy jesteśmy wykluczeni”.
Katarzyna Tórz , kuratorka Malty, wyjaśnia, że tekst ten jest prowokacją i stanowi cenny punkt wyjścia do dyskusji na temat zjawiska, które zajmuje coraz ważniejsze miejsce we współczesnej kulturze.
– Nie chcemy w tautologiczny sposób wyjaśniać, czym jest, a czym nie jest wykluczenie. Żaden z projektów prezentowanych na Malcie nie traktuje tematu w skali 1:1. Zastanawiamy się w dość przewrotny sposób, co mieści się w tym pojęciu – wyjaśnia Katarzyna Tórz. Dodaje równocześnie, że pojęcie wykluczenia pojawia się coraz częściej w kontekstach, które nie wymagają używania tego słowa. Warto więc przywrócić mu właściwą rangę.
Michał Merczyński , szef festiwalu wyjaśnia, że ważny głos w sprawie wykluczonych zabierze 5 lipca Manu Chao, artysta związany z ruchem alterglobalistów, który zagra plenerowy koncert dedykowany Kampanii Wodnej PAH. Artysta zamanifestuje swój sprzeciw wobec obojętności na los ludzi.
Zdaniem Katarzyny Tórz cenny głos w sprawie Wykluczenia zabierze też amerykańska grupa Young@heart, którą tworzy chór seniorów, których średnia wieku wynosi 75 lat. Ludzie w podeszłym wieku zachowują się na scenie jakby byli w najlepszym okresie swojego życia. Poprzez największe hity amerykańskiej muzyki popularnej starają się powiedzieć o swojej samotności, ale też fascynacji innym człowiekiem i sposobem na przełamanie izolacji i lęku.
Zobacz fragment występu grupy: Young@heart
VIDEO
Postacią, na którą warto także zwrócić uwagę jest – zdaniem Katarzyny Tórz – Kornel Mundruczo, węgierski reżyser znany w Polsce głównie ze swojej twórczości filmowej (przyp. red. "Delta", "Łagodny potwór – projekt Frankenstein"). W Poznaniu zaprezentuje spektakl "Hard to be a god", którego tematem jest świat, za który Bóg zdaje się nie brać odpowiedzialności, od którego odwraca wzrok. Katarzyna Tórz poleca także dwa spektakle Gisele Vienne, która uważana jest za jedną z najciekawszych osobowości artystycznych młodego pokolenia we współczesnym teatrze europejskim. – Artystka posługuje się bardzo oryginalnym językiem scenicznym, łączy teatr lalkowy z dramatycznym – wyjaśnia kuratorka Malty. Dodaje, że artystka zaprezentuje w Poznaniu spektakle "I Apologize" i "Jerk", w których proponuje introspekcję świadomie marginalizowanych, "zakazanych" obszarów – pożądania, śmierci i zbrodni. Michał Merczyński przypomina, że wykluczenie jest tematem, którym szeroko zajmowano się w Europie w ubiegłym roku. – Świadomie nie włączyliśmy się w ten wielogłos. Postanowiliśmy spojrzeć na ten problem szerzej i podsumować go. Tym właśnie jest program tegorocznej Malty, który odbywa się w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - dodaje.
Cicha trójkowa niespodzianka
Radiowa Trójka jest patronem medialny festiwalu. Tym razem aktywnie włącza się w festiwalowe imprezy przez tzw. słuchawkowy program dzienny - SILENT MALTA! Organizatorzy zapraszają do Parku Mickiewicza i do klubu festiwalowego w Pasażu Kultury na Starym Rynku. Przed wieczornymi wydarzeniami Festiwalu Malta (od 12.00 do 15.00) można będzie posiedzieć na leżakach i na wypożyczonych słuchawkach śledzić losy bohaterów napisanej specjalnie na Maltę radiowej oraz teatralnej opowieści kryminalnej Jerzego Sosnowskiego "Ciałem w malinach" , posłuchać pasjonujących słuchowisk teatru Polskiego Radia wybranych specjalnie na tę okazję przez red. Baszkę Marcinik lub kanału muzycznego, będącego autorskim dziełem Agnieszki Szydłowskiej . Posłuchaj "Silent Malta - RDK -Michał Nogaś" .
Trójka na Malcie, Malta w Trójce - tu dowiesz się jak wygląda plan trójkowych audycji z festiwalu Malta w Poznaniu.
Zapraszamy do Poznania na maltafestival od 4 do 9 lipca. Cały program festiwalu i informacje o artystach i spektaklach na: www.malta-festival.pl.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.