Kultura

Fotografia na marginesie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 11:08
O miejsce fotografii we współczesnym świecie zapytają organizatorzy 7. Biennale Fotografii "Marginesy?".

Nurt dokumentalny w fotografii, w latach 80. pozostający gdzieś z boku, na uboczu dziś stanowi niemal główny styl w sztuce fotografii. W latach 50. najważniejsze i najbardziej cenione (zgodnie z wytycznymi pochodzącymi z "góry") były zdjęcia socrealistyczne. Nic dziwnego, że gdy tylko można było odejść od wyznaczników wdrażanych przez KC, w latach 70. i 80. socreal odrzucono w ramach oporu i buntu. Dziś, na fali zainteresowania sztuką PRL-u, powraca również tamta fotografia.

Podobna zmiana dotyczy zainteresowania twórczością kobiet-fotografów. Organizatorzy 7. Biennale Fotografii - "Marginesy?" chcą sprawdzić jaka jest ich pozycja dzisiaj, a jaka była kiedyć. Odpowiedzi będą szukać od 23 września 2011.

- Proponując jako temat Biennale hasło "marginesy" stawiamy przy nim znak zapytania, by zachęcić uczestników i odbiorców do dyskusji na temat tego, co współcześnie stanowi centrum, a co jest jedynie (albo aż) marginesem życia społecznego i artystycznego oraz co stanowi punkt zainteresowania dzisiejszej fotografii - tłumaczy organizatorzy z Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. 

7. Biennale Fotografii - "Marginesy?" zostało podzielone na trzy obszary i pytania zwiazane z ich tematami przewodnimi:

- marginesy historii

Jaka jest dzisiaj pozycja przeszłości? Jak myślimy o statusie "odrzucanych", niechcianych dyskursach fotografii oficjalnej? Jakim obszarem wolności operowali artyści, by znaleźć własne pole ekspresji artystycznej?

- marginesy sztuki

Jaka jest relacja pomiędzy awangardową „fotografią jako sztuką” a dzisiejszymi podejściami? Czy modernizm jest jeszcze dla nas ważny? Jaka sztuka dzisiaj jest marginalizowana?

- marginesy zmysłów

Jak doświadczamy dzisiaj fotografii? Czy jest ona dla nas procesem czy obrazem? Czym różni się spojrzenie kobiece od męskiego? Czy w naszym kontakcie z rzeczywistością potrafimy wyjść poza zmysł wzroku?

Podczas Biennale będzie można zobaczyć wystawy główne:

Marginalność pejzażu

KURATORKI: Marianna Michałowska, Justyna Ryczek
ARTYŚCI: Norbert Banaszyk, Nathalie Grenzhaeuser, Magdal Hueckel, Andrzej Kramarz, Wojtek Koykos, Jarosław Kozakiewicz, Katerina Mistal, Cecylia Malik, Rafał Milach, Laura Pawela, Basia Sokołowska, Melanie Wiora, Piotr Żyliński.
MIEJSCE WYSTAWY: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 16.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 30.10.2011

Niewidzialne Miasto
KURATOR: Marek Krajewski
Pomysłodawcą projektu jest dr hab. prof. UAM Marek Krajewski (IS UAM w Poznaniu), zaś jego współorganizatorami inni socjolodzy i antropolodzy: dr hab. prof. UAM Rafał Drozdowski (IS UAM w Poznaniu), dr hab. Krzysztof Olechnicki (IS UMK w Toruniu) , dr Jerzy Kaczmarek (IS UAM w Poznaniu), dr Tomasz Ferenc IS UŁ w Łodzi).
MIEJSCE WYSTAWY: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 16.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 30.10.2011

Maksymilian
Maksymilian Myszkowski "Lektorka"


Cień socrealizmu – fotografia poznańska w pierwszej połowie lat 50. XX wieku
KURATOR: Maciej Szymanowicz
ARTYŚCI: Jerzy Strumiński, Fortunata i Zygmunt Obrąpalscy, Marian Kornicki, Jarosław Stanisławski, Władysław Rut, Ryszard Wiktor Schramm, Stefan Leszczyński, Franciszek Maćkowiak, Maksymilian Myszkowski, Bronisław Schlabs, Grażyna Wyszomirska, Bronisław Stapiński, Zenon Maksymowicz oraz Stefan Arczyński, Edward i Helena Hartwig i inni.
MIEJSCE WYSTAWY: Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 17.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 30.10.2011

Anna
Anna Sielska, wystawa Marginalia

Marginalia

KURATORKA: Marta Raczek
ARTYŚCI: Anna Lorenc, Anna Orlikowska, Anna Sielska, Andrzej Tobis, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Zieliński.
MIEJSCE WYSTAWY: Galeria OKO/UCHO, ul. Masztalarska 8
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 18.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 14.10.2011

Oraz te wyłonione w konkursie i towarzyszące. Pełen plan wystaw Tu>>>

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Astrofotografia. Jak zrobić dobre zdjęcie nieba?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 19:08
Zwłaszcza, że aby zajmować się astrofotografią wcale nie trzeba mieć superprofesjonalnego sprzętu. Wystarczy lustrzanka cyfrowa, trochę wyobraźni i przede wszystkim... dużo czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uchwyć grzech na zdjęciu!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 15:30
Pięciobój fotograficzny, nad którym patronat objęła Czwórka, to konkurs dla młodych, ambitnych pasjonatów fotografii. Niedawno zakończyła się trzecia runda imprezy, zostały jeszcze dwie. Każdy może dołączyć do rywalizacji.
rozwiń zwiń