Kultura

„Boska Komedia” oczami surrealisty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:53
W Katowicach można oglądać wystawę 100 grafik Salvadora Dalego. Wszystkie przedstawiają to, czego dotyczą pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego.
Boska Komedia oczami surrealisty
Foto: Jos43/wikipedia

Grafiki ilustrują akcję wszystkich pieśni Dantego.  Dali przygotował na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku, z okazji przypadającej wówczas 700. rocznicy urodzin poety. O sporządzenie ich prosił go rząd włoski. Grafiki włączono do specjalnego jubileuszowego wydania „Boskiej Komedii”.

Na grafikach występują typowe dla twórczości Dalego motywy – między innymi, zmiękczonych przedmiotów i zniekształconych ciał.  – Włosi, traktują „Boską Komedię” niczym drugą Biblię, więc z początku byli nastawieni do tych prac negatywnie – mówi Dorota Rogoż, komisarz wystawy. Tłumaczy, że ilustracje nie zostały wszyte do książki, można je więc było, jako osobne dzieło, zawiesić na ścianie.

Salvador Dali urodził się w roku 1904, a zmarł w roku 1989. Był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli surrealizmu. Ilustracje stworzył nie tylko do „Boskiej Komedii”, lecz także, na przykład, do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa.

„Boska Komedia” jest arcydziełem literatury włoskiej. Powstała w latach 1038-1321. Przedstawia wędrówkę poety przez Piekło, Czyściec i Raj. Utwór jest rodzajem hołdu dla zmarłej ukochanej Dantego imieniem Beatrycze. Stanowi także wielowymiarowy obraz kultury Średniowiecza.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rzeźba Salvadora Dali stanęła przed Sky Tower

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 08:54
Ważąca prawie półtorej tony rzeźba "Profil czasu" znajduje się przed jednym z najwyższych budynków w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Dalego skradziony z nowojorskiej galerii

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 09:25
Pochodzący z 1949 roku obraz "Cartel des Don Juan Tenorio” Salvadora Dalego został we wtorek skradziony z jednej z nowojorskich galerii. Policja ma podejrzanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieła Dalego, Miro i Warhola trafiły na wyprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 11:19
Japońskie Muzeum 43. Równoleżnika wyprzedaje całą kolekcję sztuki współczesnej. Wśród 400 obrazów znajdują się prace znanych artystów.
rozwiń zwiń