Kultura

Minister liczy na porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 08:05
Bogdan Zdrojewski wyraził nadzieję, że spór o dzieła sztuki między Muzeum Narodowym w Warszawie i Bazyliką Mariacką w Gdańsku wkrótce zostanie zażegnany.

Muzeum Narodowe w Warszawie i Bazylika Mariacka w Gdańsku nie mogą dojść do porozumienia w sprawie znajdujących się w gdańskim kościele średniowiecznych zabytków sztuki sakralnej. Wśród nich są m.in. rzeźba Pięknej Madonny z 1410 roku, skrzynie, fragmenty ołtarzy czy tablice Dziesięciorga Przykazań.

Dzieła znajdowały się tam do 1946 roku, po czym - między innymi na mocy dekretu o porzuconym mieniu poniemieckim - zostały przekazane Muzeum Narodowego w Warszawie, a następnie - w latach 90. minionego wieku - wypożyczone do Gdańska. Bogdan Zdrojewski w rozmowie z IAR podkreślił, że w jego przekonaniu, konsensus powinien polegać między innymi na tym, że zbiory obecnie znajdujące się w gdańskiej bazylice będą mogły tam pozostać. Należy także potwierdzić ten stan prawny wobec Muzeum Narodowego i doprowadzić do ewentualnego przewłaszczenia dzieł. - Czy tak się stanie czy nie - zależy od obu stron - mówi Bogdan Zdrojewski dodając, że zależy także od takiego tempa współpracy, w wyniku którego wzajemne zaufanie wzrośnie, a nie zmaleje. Szef resortu kultury zwraca także uwagę, że ten spór jest również przykładem rzutującym na współpracę nie tylko Muzeum Narodowego w Warszawie, ale też innych instytucji muzealnych, które kooperują z małymi ośrodkami i instytucjami niezależnymi, realizując różne przedsięwzięcia wystawowe. Jak dodaje - bardzo mu zależy na tym, aby wyeliminować taką sytuację, w której ten konflikt będzie rzutował na współpracę negatywnie, bo - byłaby to zbyt duża strata jak na skalę tej różnicy zdań, która pojawiła się do tej pory.

Muzeum Narodowe w Warszawie wydało komunikat, w którym oświadcza, że "wobec niewyrażenia przez proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku zgody na udostępnienie konserwatorom Muzeum Narodowego w Warszawie średniowiecznych zabytków sztuki sakralnej będących własnością MNW - ich wyjazd został odwołany". Muzeum Narodowe w Warszawie zamierza także zabiegać o opinię konserwatora wojewódzkiego w Gdańsku na temat stanu zachowania zabytkowych obiektów. Przypomina też, że "Bazylika Mariacka w Gdańsku powinna w trybie pilnym przedłużyć - wygasłą w 2004 roku - umowę depozytową 28 zabytków średniowiecznych, które są prawną własnością Muzeum Narodowego w Warszawie i za stan zachowania których Muzeum jest odpowiedzialne".

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Muzeum kontra Kościół

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 10:16
Muzeum Narodowe spiera się z Bazyliką Mariacką w Gdańsku o zabytki wypożyczone temu kościołowi. Kościół uważa, że to jego własność.
rozwiń zwiń