Kultura

Dziedzictwo lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 10:50
Lata 80. to czas kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego, wtedy też powstawały niezależne ruchy artystyczne, nieformalne grupy. Podczas debaty "Odzyskane dziedzictwo" o osobowościach artystycznych lat 80. i przełomowych wystawach będą dyskutować zaproszeni goście.
Audio
  • Karol Sienkiewicz o znaczeniu sztuki lat 80. - Ewa Hołubowicz (IAR)
  • Karol Sienkiewicz o postawie moralnej artystów lat 80. - Ewa Hołubowicz (IAR)

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej dziś i jutro będzie się odbywać konferencja "Odzyskane dziedzictwo. O sztuce polskiej lat 80." Jak mówi w rozmowie z IAR wspołorganizator konferencji i krytyk sztuki Karol Sienkiewicz - celem debaty ma być refleksja nad tym, w jaki sposób twórcy tamtego okresu wpłynęli na kształt sztuki, która prezentowana jest dzisiaj. Karol Sienkiewicz przypomina, że latach 80. ubiegłego wieku wielu twórców bojkotowało oficjalne instytucje kulturalne, tworząc własne grupy artystyczne.

Sztuka lat 80. była przez długie lata pomijana przez polskich badaczy i kuratorów. A nieliczne publikacje czy wystawy jedynie powielały obraz, zarysowany jeszcze w latach 80. Rozpoczęte w 2009 roku szeroko zakrojone badania, których pierwszym podsumowaniem było spotkanie badaczy w marcu 2010 roku, mają na celu redefinicję tego obrazu. Nadszedł moment, by różnorodnym postawom, które krystalizowały się w latach 80., przyjrzeć się z dystansu. Celem konferencji jest przeformułowanie miejsca, jakie zajmuje sztuka lat 80. w historii sztuki polskiej - zapraszają organizatorzy.

Karol Sienkiewicz zwraca uwagę, że działalność artystyczna w latach 80-tych ubiegłego wieku wykształciła wśród twórców pewne postawy, zmieniające odziedziczone po latach PRL-u myślenie o sztuce.

Konferencję podsumuje publikacja wydana na początku przyszłego roku. Konferencja "Odzyskane dziedzictwo. O sztuce polskiej lat 80." odbywa się w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3. Uczestnicy konferencji: Alexandra Alisauskas, Waldemar Baraniewski, Piotr Bernatowicz, Łukasz Gorczyca, Aleksandra Jach, Dorota Jarecka, Wojciech Kozłowski, Dominik Kuryłek, Luiza Nader, Karol Sienkiewicz, Piotr Stasiowski, Aleksandra Ściegienna, Ewa Tatar, Wojciech Włodarczyk.

Zobacz więcej na temat: dominika IAR Warszawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni