Cykl „Wielka Klasyka” jest kontynuacją ubiegłorocznego - „Klasyka Polskiego Dramatu” rozszerzonego o literaturę światową. Będzie nadawany w radiowej Jedynce w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, po godz. 21.00.
Słuchowiska zrealizowano techniką wielokanałową. Oznacza to, że słuchacze Polskiego Radia na falach UKF-FM lub na platformie Cyfra +, dysponujący zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II będą mogli w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych.
O zastosowaniu nowej techniki dźwięku przestrzennego w Programie 1 Wincenty Pipka – dyrektor Programu 1 Polskiego Radia mówi - Uważam, iż to przedsięwzięcie pokazuje, że radiowa Jedynka wciąż wyznacza standardy przyszłości. To jest właśnie bezcenna wartość naszego programu – umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością. Nie jest sztuką podać słuchaczowi tylko to czego wydaje mu się, że chce słuchać, sztuką jest przekonać słuchacza, że nasza oferta jest dużo ciekawsza od tego czego oczekiwał i co oferują inni. Dzięki wprowadzeniu nowej technologii jestem przekonany, że taki efekt osiągniemy. Cieszę się z tej inicjatywy, nie tylko dlatego, że miałem okazję wysłuchać najnowszego spektaklu i wiem, że to przełom. Cieszy mnie przede wszystkim to, że Jedynka i Teatr Polskiego Radia pokazują, iż mimo trudnej sytuacji finansowej Spółki, można robić rzeczy wartościowe. Wytrącamy też argumenty tym, którzy próbują przekonać słuchaczy, że Polskie Radio należy traktować w kategoriach historycznych.
Andrzej Brzoska – zastępca głównego reżysera Teatru Polskiego Radia, o udziale Teatru Polskiego Radia we wdrażaniu systemu dźwięku wielokanałowego Dolby Pro Logic II w Programie 1 Polskiego Radia - Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom wzrośnie satysfakcja słuchaczy, a grono miłośników „Wielkiej Klasyki” na antenie Polskiego Radia poszerzy się. Zaczynamy od nowej wersji popularnej groteski Witkacego „W małym dworku” w reżyserii Krzysztofa Kolbergera – w obsadzie plejada wybitnych aktorów. 25 października zaprosimy na wielki dramat Karola H. Rostworowskiego „Niespodzianka” (w reżyserii Janusza Kukuły), a 29 listopada przedstawimy „Nasze miasto” T. Wildera (w reżyserii Waldemara Modestowicza). W niedalekich planach „Mizantrop” (w reżyserii Andrzeja Seweryna).
Andrzej Brzoska dodaje - System wielokanałowy jest przyszłością radia, może powiększyć jego audytorium, stwarza nowe niewyobrażalne możliwości dla form artystycznych. Jestem przekonany, że metoda wielokanałowej realizacji nagrań słuchowisk to historyczna szansa nadania tej formie nowego wymiaru artystycznego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, Teatr Polskiego Radia podejmuje pionierskie przedsięwzięcie w historii polskiej radiofonii.
„W małym dworku” to parodia realistycznej sztuki Tadeusza Rittnera „W małym domku”. Akcja dramatu Witkiewicza toczy się w małym dworku zubożałego ziemiaństwa. Autor umieszcza w nim galerię oryginałów i dziwaków. Fabularnym punktem wyjścia w sztuce jest przybycie do domu Dyapanazego Nibka (w tej roli Krzysztof Globisz), jego córek (Monika Pikuła i Julia Kołakowska) i kuzynki Anety Wasiewiczówny (Julia Kijowska), która po zagadkowej śmierci matki, ma zająć się pociechami Dyapanazego. I jeśli to wydarzenie należy do kategorii „normalnych”, to wszystko to, co dzieje się później, jest już zgoła „nienormalne”…
Widmo matki (Anna Romantowska) ukazuje się najpierw dziewczynkom, potem już wszystkim osobom dramatu. Co zaskakujące – widmo nie budzi strachu wśród zebranych, poza Kozdroniem (Krzysztof Gosztyła), ale ten ma powody, by bać się zwierzeń pani Nibkowej, bo był jej kochankiem, co do tej pory skrzętnie ukrywał. Widmo matki całkowicie zmieni panujące w dworku porządki, wpłynie na zachowania i działania bohaterów. Między trzema mężczyznami – Nibkiem, Kozdroniem i Jezorym Pasiukowskim, poetą (Piotr Adamczyk) – dojdzie do zadziwiającej rywalizacji o względy ducha.
Dzieło Witkacego jest pełne humoru, absurdalnych wydarzeń i zadziwiających motywacji bohaterów. Dramatyczny finał wizyty widma Matki w zdeformowanym przez Witkacego świecie w pewnym sensie bawi, ale przede wszystkim przeraża.
W słuchowisku wystąpią: Krzysztof Globisz (Dyapanazy Nibek), Anna Romantowska (Widmo matki), Monika Pikuła (Amelka), Julia Kołakowska (Zosia), Julia Kijowska (Aneta Wasiewiczówna), Piotr Adamczyk (Jęzory Pasiukowski), Krzysztof Gosztyła (Ignacy Kozdroń), Maria Ciunelis (Kucharka Urszula Stechło), Jan Matyjaszkiewicz (Jan Maszejko), Mateusz Narloch (Chłopiec kuchenny Marceli Stęporek) oraz Krzysztof Kolberger w roli Narratora.
Zobacz zdjęcia z realizacji słuchowiska.
Zapraszamy także na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka oraz Teatru Polskiego Radia www.polskieradio.pl/teatr