Kultura

Tym na estradzie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2009 11:14
Dlaczego dżdżownice wychodzą na asfalt? lub Ile można zjeść na czczo jajek na twardo? Między innymi takie pytania padają w ostatnim spektaklu autorstwa Stanisława Tyma, którego premiera, w miniony weekend,odbyła się w Teatrze Polonia. Jak to zawsze bywa w scenariuszach autora "Rysia" ironia i humor stanowią jedynie przykrywkę dla poważnego komentarza dotyczącego naszej codzienności.

>Na kilka dni przed premierą spektaklu twórcy (obok Stanisława Tyma na scenie pojawia się Zofia Merle i Jerzy Derfel) spotkali się z dziennikarzami, którzy dociekliwie pytali o co chodzi z tytułowymi dżdżownicami i dlaczego wychodzą na asfalt? Jednoznaczna odpowiedź nie padła. Stanisław Tym powrócił pamięcią do lat 70., kiedy tworzył z kolegą muzykiem (który nie znał nut) operę pod takim właśnie tytułem. „Było dość przyjemnie. Żaden z nas nie napisał ani kawałka - on nut, ja tekstu - i tak już zostało. Chcieliśmy przekazać tytuł - żeby fruwał gdzieś w powietrzu. Chcieliśmy też przekazać coś potomnym. Nadarzyła się ku temu dobra okazja- tłumaczył Stanisław Tym.


Zofia Merle zapytana o to samo także nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. „Te dżdzownice to Tym wymyślił, ja się w to nie wtrącam. Może chodzi o to, żeby tak trudny wyraz  ciężko było wyśpiewać i wypowiedzieć”. Nie łatwiejsze okazało się znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Ile można zjeść na czczo jajek na twardo?” Na czczo? Na twardo pięć zjem. Nie zjesz na czczo pięciu, bo już drugie nie będzie na czczo” pada ze sceny. A Stanisław Tym znowu daje ogólnikowy komentarz: Ile można zjeść tych jajek? „To jest rzecz bardzo względna - odpowiada. Jestem gotów założyć się o całą herbatę Chin, że jeśli np. podam pani do zjedzenia jajko strusie, to nie zje pani ani jednego. Przepiórczych można zjeść kilkanaście". Cały numer jest w puencie, której Stanisła Tym przed premierą nie zdradził.  

 

Fragment spektaklu i rozmowy z twórcami


Do współpracy przy „Dżdżownicach wychodzących na asfalt” Stanisław Tym zaprosił Zofię Merle i Jerzego Derfela. Drogi tej trójki zeszły się 50 lat temu w Studenckim Teatrze Satyryków, którego aktorem i reżyserem był przez pewien czas Stanisław Tym.

To właśnie tu Tym, jak sam wspomina, nauczył się opowiadać o aktualnych tematach. Póżniej jeszcze kilkakrotnie Merle i Tym spotykali się na planie filmowym. „Bardzo doceniam naszą, tak długą, współpracę - komentuje Zofia Merle. Nikt nas nie zmusza do niej. Cieszymy się, że możemy współpracować. Mnie sprawia ona wiele radości. Uczę się od Tyma żartu. Nie zawsze rozumiem to, co pisze, bo jest to czasem takie mądre. A Stanisław Tym odpowiada, jak zwykle z uśmiechem: „Niechętnie się spotykamy z Zofią Merle, ale już nie mamy wyjścia. Zofia kłamie zawsze kłamała, a teraz to nawet przed dziennikarzami”.


Dlaczego więc "Dżdżownice wychodzą na asfalt?" można dowiedzieć się tylko w Teatrze Polonia. Najbliższe spektakle twórcy zaplanowali na 8 i 9 marca. Premiera spektaklu odbyła się 1 marca.

 (mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowy brutalista

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 07:20
W "Och-Teatrze" trwają ostatnie próby do spektaklu „Wassa Żeleznowa” M. Gorkiego w reż. Waldemara Raźniaka. To będzie pierwsza premiera, jaka odbędzie się na nowej scenie Fundacji Krystyny Jandy. Zobacz wideo z próby!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne sceny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 08:06
Pierwszą prywatną scenę teatralną, która pojawiła się na kulturalnej mapie stolicy, powołała do życia Krystyna Janda. Polonia, która powstała w budynku po nieczynnym kinie, jest dziś jedną z najbardziej prężnych - pod względem liczby premier i przedstawień w sezonie - scen Warszawy. W połowie stycznia, w dawnym Kinie Ochota, odbyła się premiera "Wassy Żeleznowej" w nowym teatrze aktorki i jej córki Marii Seweryn. Na kulturalnej mapie stolicy działa też Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego oraz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń