Kultura

Szczur zamiast wisienki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 11:57
Duży, różowy, trzypiętrowy tort, a na jego szczycie szur – takim plakatem Teatr Wielki- Opera Narodowa reklamuje swoją najnowszą sztukę „Wesele Figara”. Premiera już dzisiaj.
Audio

– Szczur reprezentuje coś, co nadgryza sytuacje zastane. Wielu z nas jest niezadowolonych ze swojego życia. Chciałoby, żeby sytuacja polityczna w ich kraju była inna czy też żeby ich bliscy się zmienili. Szczur reprezentuje właśnie te myśli, które nas dręczą i męczą i kierują ku jakiejś zmianie - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem pomysłodawca plakatu i reżyser Keith Warner.

"Wesele Figara" to czteroaktowa opera buffa z muzyką napisaną przez Mozarta. Historia z pozoru jest bardzo prosta. Figaro, dowcipny i przebiegły sługa hrabiego Almavivy, w przeddzień swojego ślubu z Zuzanną, pokojówką hrabiny, nieoczekiwanie odkrywa w swoim panu rywala. Nie zamierza jednak się nią nikim dzielić. Obmyśla więc intrygę, która ma udaremnić zamiary jego pana.

Warner mówiąc o operze Mozarta zwraca uwagę, że "jest to komedia, z bardzo poważnym przesłaniem, ale ukrytym w oczyszczającym śmiechu".

Zdjęcie
Zdjęcie z próby "Wesela Figara" (fot. mat. promocyjne)

Reżyser bardzo chwali śpiewaków, z którymi przyszło mu pracować w Warszawie.

- Mamy dwie obsady, ale nie powinno się w tym przypadku używać określeń: "pierwsza obsada", "druga obsada". Obie są bardzo dobre, na równie wysokim poziomie - mówi. - To świetni śpiewacy, ich poziom jest tak wysoki, że trudno na świecie znaleźć drugi taki zespół utalentowanych śpiewających aktorów - ocenia. Warner zwraca też uwagę na szczególny walor warszawskiej inscenizacji - młodzi śpiewacy są w tym samym wieku, co postaci, które grają.

W inscenizacji partię hrabiego śpiewają Mariusz Godlewski i Karoly Szemeredy, partię hrabiny - Asmik Grigorian i Wioletta Chodowicz, Zuzanny - Katarzyna Trylnik i Agnieszka Tomaszewska, Figara - Wojtek Gierlach i Daniel Okulitch, Cherubino -Verena Gunz i Anna Bernacka, Marceliny - Anne Marie Owens i Izabella Kłosińska, Basilia - Paweł Wunder i Max An, Don Curzia - Borys Ławreniw i Krzysztof Szmyt, Bartola - Dariusz Machej, Antonia - Czesław Gałka i Mieczysław Milun, Barbariny - Ingrida Gapova i Justyna Samborska.

Operę dyrygować będzie niemiecki dyrygent Roland Boeer, który od dziesięciu lat współpracuje i przyjaźni się z Warnerem. Scenografię do spektaklu zaprojektował Boris Kudlicka, a kostiumy Nicky Shaw.

Premiera "Wesela Figara" odbędzie się w piątek, 10 grudnia.

Aby dowiedzieć się w jakich strojach zaprezentują się aktorzy kliknij w dźwięk "Sprawdź co o "Weselu Figara" mówią twórcy w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(mz, pap, iar)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Bach instrumentalny, Mozart w operze

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 10:22
Szósta odsłona festiwalu "Mazovia goes Baroque" oraz premiera "Wesela Figara" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
rozwiń zwiń