Kultura

Świąteczne spektakle Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 19:00
"Noc wigilijna" Gogola, "Pastorałki Tytusa Czyżewskiego" oraz wędrowne pastorałki polskich poetów w bożonarodzeniowych słuchowiskach Dwójki.

Świąteczna pastorałka ma długą tradycję. Religijną tematykę często poszerzano w niej o warstwę obyczajową, a wigilijna magia stawała się czasem pretekstem do opowiadzenia zupełnie innej historii. Zapraszamy na rozmowę o historii różnorodnych widowisk o tematyce bożonarodzeniowej w Polsce i na świecie: od pierwszej szopki zainicjowanej przez św. Franciszka z Asyżu w 1226 roku w Greccio, poprzez odmienne formy teatru kolędniczego, teatr lalkowy i teatr wędrowny i tak zwane Christmasplays. Przywołane zostaną także pierwsze formy dramatyczne opowiadające o Narodzinach Chrystusa. Gośćmi audycji Moniki Pilch będą historycy teatru Wojciech Dudzik i Anna Kuligowska-Korzeniewska. Na audycję "Dzieje przedstawień o Bożym Narodzeniu" zapraszamy 26 grudnia (niedziela) o godz. 21:30

 

***

 

Wcześniej, w wieczór wigilijny, o godz. 22:30, zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Pastorałki Tytusa Czyżewskiego".

 - Najpiękniejsza poetycka malowanka Bożego Narodzenia… - tak o wydanym w 1925 roku tomie stylizowanych kolęd, kantyczek i misteriów Tytusa Czyżewskiego z drzeworytami Tadeusza Makowskiego pisano w gazetach…

To dziełko sztuki bibliofilskiej, wykonane na specjalnym, ręcznie robionym papierze, z filigranem Towarzystwa Przyjaciół Książki, wydane zostało w 520 egzemplarzach. Sięgając do źródeł artyzmu ludowego, do obrzędowej, pasterskiej tradycji staropolskiej i poetyki baroku, a jednocześnie czerpiąc z doświadczeń dadaizmu, opartego na prymitywizującej wszystko wyobraźni dziecka, skłonnej do posługiwania się neologizmami i onomatopeją, stworzył Czyżewski piękne poetycko-malarskie przedstawienie Bożego Narodzenia. Na kanwie tych tekstów powstało w 1979 roku słuchowisko  radiowe.

Autor:
Tytus Czyżewski

Adaptacja

Elżbieta Łukomska

Reżyseria:

Henryk Rozen 

Muzyka:

Zbigniew Wiszniewski

Obsada:

Franciszek Pieczka, Henryk Borowski, Jan Tesarz, Krzysztof Majchrzak, Wiktor Zborowski, Emilian Kamiński, Wiesław Stefaniak, Stanisław Górka, Wacław Kowalski, Andrzej Stockinger i Elżbieta Strzałkowska.

 

***

 

W Pierwszy Dzień Świąt, o godz. 18:00 zapraszamy na poetycko-muzyczne słuchowisko "Pastorałka wędrowna", złożone z bożonarodzeniowych tekstów staropolskich, a także wierszy poetów współczesnych: Kazimiery Iłłakowiczówny, Kazimierza Wierzyńskiego, Tadeusza Różewicza, Jana Twardowskiego, Jerzego Harasymowicza, Czesława Miłosza, Julii Hartwig, Jerzego Lieberta, Romana Brandstaettera, Ernesta Brylla, Wojciecha Bonowicza.

Adaptacja i reżyseria

Irena Jun 

Muzyka:

Na ludowych instrumentach gra i śpiewa kolędy Maria Pomianowska.

Obsada:

Irena Jun, Paula Kinaszewska, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Strużycki, Karol Wróblewski

 

***

 

Zachęcamy Państwa do pozostania z nami również w Drugi Dzień Świąt. "Noc wigilijna" to słuchowisko według opowiadania "Wieczory na futorze koło Dikańki" Mikołaja Gogola, nagrane w 1997 roku.     

Mikołaj Gogol znany jako autor dwóch nieśmiertelnych komedii: „Ożenek” i "Rewizor", był także uznanym prozaikiem. Swoimi utworami wywarł wielki wpływ na literaturę rosyjską XIX wieku, poddając jej niejako kierunek, w którym osiągnęła triumfy o światowym znaczeniu. Wyrósłszy z tradycji romantycznej, stał się prekursorem realizmu krytycznego. Jego debiutanckie "Wieczory na futorze koło Dikańki" przyjęte zostały z entuzjazmem przez prasę, czytelników i przyjaciół z Puszkinem na czele: - Ileż tu poezji, ileż uczucia! Wszystko to jest tak niezwykłe w literaturze naszej, że dotąd jeszcze nie mogę się otrząsnąć  z wrażenia!

W "Wieczorach na futorze koło Dikańki" Gogol złożył artystyczny hołd swoim barwnym wspomnieniom dzieciństwa związanym z ukraińską wsią. Bohaterami są kowal Wakuła, piękna Oksana i diabeł - nieudacznik. Młodzi, jak co roku, kolędują zbierając dary. Wakuła zwątpiwszy we wzajemność Oksany, odłącza się od rozbawionego towarzystwa. Dręczą go myśli samobójcze. Dla diabła jest to świetna okazja do pozyskania duszy kowala, który miejscową cerkiew ozdobił przepięknym malowidłem, co rozjuszyło pryncypała diabłów...

Autor:

Mikołaj Gogol

Adaptacja:

Iwona Malinowska 

Reżyseria:

Henryk Rozen 

Muzyka:

Zbigniew Wiszniewski

Obsada:

Sebastian Konrad, Elżbieta Kijowska, Jan Tesarz, Dorota Landowska, Paweł Nowisz, Wieńczysław  Gliński, Jan Matyjaszkiewicz, Wojciech Zeidler, Jacek Jarosz, Marek Dąbrowski, Krzysztof Kumor, Jan Kulczycki, Piotr Siejka, Marek Prałat, Tomasz Krupa, Irena Kownas, Teresa Lipowska, Hanna Skarżanka, Cezary Nowak, Magdalena Homonowska, Julita Kożuszek, Elżbieta Piekacz, Mirosław Jękot, Jarosław Gruda, Ryszard Jabłoński.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dlaczego 25 grudnia?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 14:44
Chronologia życia Jezusa do dziś pozostaje wielką tajemnicą i przedmiotem dociekań biblistów oraz historyków. Na podstawie skrawków informacji zawartych w Piśmie Św. oraz tych przekazanych przez pisarzy wczesnochrześcijańskich starają się wyznaczyć dokładną datę przyjścia na świat i męki Chrystusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu dawnych zwyczajów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 13:35
Gdy dziś zasiądziemy razem z najbliższymi do wigilijnej wieczerzy warto pamiętać o tym jak kiedyś przeżywano i świętowano Boże Narodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilia w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 09:22
"Wigilia w świecie i w Programie Trzecim" - pod tym hasłem spotykamy się od… ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilia w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 09:22
"Wigilia w świecie i w Programie Trzecim" - pod tym hasłem spotykamy się od… ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń