Mimo tego, że do rozpoczęcia festiwalu zostało jeszcze klika miesięcy (początek 21 lipca), znane są już najważniejsze punkty programu.
Ciekawie zapowiada się sekcja w której zaprezentowane zostaną filmy erotyczne z tzw. "różowego kina" z Japonii. Filmy te są zazwyczaj produkcjami niskobudżetowymi, czasami wręcz amatorskimi, trwającymi około 60 minut. Produkują je malutkie i co istotne niezależne wytwórnie, a pokazywane są w specjalnych kinach.
Jak wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu, sekcja powstaje wspólnie z krytykiem filmowym Jasperem Sharpem, autorem książki "Za różową kurtyną". - Poniważ jest to kino mało znane w Polsce postanowiliśmy wspólnie, że opowiemy o nim bardzo dokładnie. Pokażemy najstarsze i najnowsze produkcje - dodaje.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w ikonę dźwięu "Filmy erotyczne z Japonii", który znajduje się w boksie po prawej stronie artykułu.
Fgment okładki książki Jaspera Sharpa, autora "Za różową kurtyną"
Joanna Łapińska, zapowiedziała, że w tym roku gościem honorowym będzie Norwegia, a retrospektywą, która będzie reprezentowała ten kraj, będzie przegląd twórczości jednej z najbardziej cenionych reżyserek norweskich - Anji Breien. Anja Breien jest obok Vibeke Lokkeberg i Laili Mikkelsen wspótwórczynią kobiecego oblicza Nowej Fali norweskiego kina.
Kadr z filmu "Polowanie na czarownice", reż. Anja Breien
Podczas festiwalu odbędzie się także - organizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Rotterdamie - przegląd "Czerwone westerny". Są to filmy realizowane w Rosji Radzieckiej i państwach dawnego bloku wschodniego z lat 1920 - 1980, które spełniają gatunkowe kryteria westernu. Polskę będzie reprezentował na festiwalu we Wrocławiu film "Prawo i pięść" z 1964 roku, wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana i Grzegorza Skórzewskiego, znanego z popularnej "czarnej serii" społecznych dokumentów z lat 50. Główną rolę w filmie zagrał Gustaw Holoubek, muzykę skomponował Krzysztof Komeda (słynna ballada "Nim wstanie dzień" ze słowami Agnieszki Osieckiej), a scenariusz napisał Józef Hen na podstawie własnej powieści "Toast".
Festiwal będzie się odbywał od 21 do 31 lipca we Wrocławiu.
25 marca rozpoczniemy sprzedaż karnetów filmowych.
Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, która znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
(mz)