Kultura

Sztuki podpisane przez innych autorów napisał Szekspir? Widać jego wpływ

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 09:54
Badania komputerowe pod kierunkiem prof. Jonathana Bate'a, który przeanalizował wszystkie znane sztuki epoki elżbietańskiej, wykazały wpływ Williama Szekspira na trzy sztuki teatralne przypisywane innym autorom.
William Szekspir
William SzekspirFoto: Wikipedia/ National Portrait Gallery, London

Są to pochodzące z końca XVI wieku: "Arden z Fahesham", "Hiszpańska Tragedia" oraz "Mucedorus". Wpływ mistrza ze Stratfordu (1564-1616) widać zarówno w niektórych scenach, jak i w dialogu.
Szekspirowi przypisuje się autorstwo 36 komedii i tragedii włączonych po jego śmierci do zbiorowego wydania jego dzieł tzw. First Folio. Od XVIII wieku naukowcy spierali się o to, czy miał wpływ na inne sztuki zwane apokryfami.
Bate, profesor literatury na uniwersytecie w Oksfordzie, w oparciu o swoje badania ustosunkuje się do tych kontrowersji w książce, która ukaże się w druku pod koniec października - podają brytyksjie media.
"Arden z Favesham" napisana anonimowo w 1590 r. opisuje tragedię kobiety z miejscowości Favesham w hrabstwie Kent, która wraz z kochankiem pragnie zgładzić męża. Arden ma wiele cech nasuwającej skojarzenia z Lady Makbet, tak jak ona usiłuje obmyć ręce z krwi.
Skojarzenia z Szekspirem nasuwa też porównanie niespokojnego umysłu do zmąconej fontanny. Zdaniem Bate'a co najmniej jedna scena - najważniejszego spotkania kochanków - nosi ślad Szekspira. Bate nie wyklucza, że autorem pozostałych scen jest Thomas Kyd.
Kyd jest autorem "Hiszpańskiej Tragedii" z 1580 r., której wątkiem jest chęć rewanżu. Uprzednio sądzono, iż niektóre sceny mogły wyjść spod pióra konkurenta Szekspira - Bena Jonsona, ale analizy komputerowe nie potwierdziły tej hipotezy. "Hiszpańska Tragedia" została udostępniona trupie teatralnej, z którą związany był Szekspir.
Z kolei tragikomedia "Mucedorus" z 1590 r. otrzymana do wystawienia w 1610 roku przez trupę Szekspira, po uzupełnieniu jej o dodatkowe sceny, używa charakterystycznych dla niego zwrotów, występujących także w innych sztukach.
- Szekspir był zarówno geniuszem jak i wyrobnikiem szukającym dodatkowego zajęcia. Patrząc na sztuki, w których ostatecznym kształcie mógł mieć swój udział nie oznacza, że stają się lepsze, ale pozwalają nam lepiej zrozumieć, na czym polega jego profesjonalizm - sądzi inny szekspirolog Stanley Wells.
Zdaniem artystycznego dyrektora Royal Shakespeare Company Gregory Dorana elżbietańskie przedstawienia teatralne były w większym zakresie zbiorowym wysiłkiem niż się sądzi.

''

PAP, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Poskromienie złośnicy" według Adama Ferencego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 14:00
W sobotę wieczorem zapraszamy na słuchowisko oparte na jednej z wczesnych komedii Szekspira.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Adam Ferency poskromił złośnicę...

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 21:30
Już w najbliższą niedzielę o godz. 21.30 słuchacze Dwójki będę mieli okazję obcowania z radiowym teatrem klasyki. Adam Ferency, tym razem w roli autora adaptacji i reżysera, przygotował nową wersję "Poskromienia złośnicy" W. Shakespeare'a w przekładzie Stanisława Barańczaka. Premiera w Teatrze Polskiego Radia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamlet tańczący

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 21:30
W czwartkowym "Notatniku Dwójki" będziemy rozmawiać o spektaklu Polskiego Baletu Narodowego "Hamlet" w choreografii Jacka Tyskiego. Prapremiera baletu odbędzie się 3 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń