Kultura

„Wygłodniały” inteligent

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2008 14:49
Dziś w ramach 8 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu będzie można zobaczyć mimodram Józefa Markockiego "Głód".

Józef Markocki oparł swój mimodram na kanwie powieści norweskiego pisarza Knuta Hamsuna.  "Głód" jest jednym z najważniejszych utworów  końca XIX wieku, gdzie przeprowadzona jest tak nowatorska analiza przeżyć człowieka, zmagającego się z różnymi przeciwnościami losu. Bohaterem jest młody literat, który nie może odnaleźć się w bezdusznym świecie. Znajdujemy tu także wątki autobiograficzne, w których Hamsun przypomina o niełatwych doświadczeniach ze swojej młodości. Józef Markocki poszedł w swojej reżyserii krok dalej.  Akcentuje nie tylko doświadczenie fizycznego głodu, ale także łaknienie duchowe człowieka. „Myślę, że taki głód metafizyczny istnieje w każdym, bez względu na to, jaki jest jego status społeczny, jakie miejsce w nim zajmuje”.

Młody literat nie bez przyczyny zostaje postawiony w skrajnej sytuacji . Równolegle zostaje dotknięty dwoma rodzajami głodu. „Nie bez przyczyny postawiłem swojego bohatera w tak skrajnej sytuacji. Jest to moment, w którym możliwe są naturalne odruchy odarte z wszelkich konwenansów i klisz. Zachwyca mnie i zarazem przeraża, że ktoś "wygłodniały" jest otwarty i gotowy wchłaniać w siebie dosłownie wszystko, zagłuszając w sobie prawdziwy głód... jakościowy. Kto wie, może potrzeba najprostszego kontaktu z drugim człowiekiem jest najsilniejszym rodzajem łaknienia”- dodaje Józef Markocki.

Artysta zakochuje się bez pamięci w młodej, pięknej kobiecie. Niestety nie jest w stanie sprostać wymaganiom  narzuconym przez etos mieszczańskiej moralności w realiach protestanckiej Norwegii.

Zainteresowanie współczesnością i człowiekiem  z całym jego poplątaniem, tym wszystkim co go denerwuje, przeraża, wzrusza jest bardzo charakterystyczne dla Teatru Formy, którego dyrektorem i założycielem od 1996 roku jest Józef Markocki.  Opowiadając o zmaganiach człowieka XXI wieku. Józef Markocki  bardzo często odwołuje się do mitów i legend w których losy bohaterów nasycone są uniwersalnymi treściami.  "Głód" już dziś o 19.00  na deskach Teatru na Woli. Na scenie oprócz reżysera Józefa Markockieg będzie można zobaczyć Ewelinę Ciszewską, Monikę Konieczną, Damiana Dudkiewicza, Jana Kochanowskiego, Grzegorza Szymczyka.

 

Zobacz fragment spektaklu "Głód"
Zobacz więcej na temat: TEATR Norwegia
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Blik" na Woli

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 15:30
Spektakl „Blik” w wykonaniu Teatru Monsieur et Madame O z Francji zainauguruje dziewiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Na kilka godzin przed występem w warszawskim Teatrze na Woli założyciel teatru a także aktor- mim Laurent Clairet zdradza w rozmowie z Polskim Radiem czego może spodziwać się warszawska a także europejska publiczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pantomima po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2008 10:54
Każdy, na swój sposób interperetuje to, co widzi na scenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruch jest myślą

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2009 16:13
Teatry pantomimy z Francji, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski będzie można zobaczyć na 9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu, który odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia w warszawskim Teatrze na Woli. Czym jest teatr pantomimy w jej najczystrzej formie, co jest najważniejsze w teatrze gestu w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnia aktor-mim oraz dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Lombard" - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 15:45
Już jutro (21 sierpnia) w Teatrze na Woli rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. W programie festiwalu znalazły się przedstawienia z Francji, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Polskim akcentem będzie występ Teatru Mimo, który zaprezentuje pantomimę „Lombard”. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia na ten właśnie spektakl.
rozwiń zwiń