Kultura

Jerzy Jarocki wystawia bałamutny tekst Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 15:00
Po "Śnie srebrnym Salomei", wystawionym w Starym Teatrze w Krakowie w 1993 roku, Jerzy Jarocki przygotował kolejny utwór Juliusza Słowackiego, tym razem "Samuela Zborowskiego".
Audio

Reżyser przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że z tekstami Słowackiego spotkał się już jako młody chłopak, jednak dopiero w szkole teatralnej zrozumiał na czym polega ich prawdziwa wielkość. Przyznał również, że jest to twórczość niełatwa, a "Samuel Zborowski" to tekst miejscami bałamutny.

Dominika Kluźniak, którą w spektaklu zobaczymy w roli jednego z czterech duchów również przyznaje, że "Samuel Zborowski", to jeden z najtrudniejszych tekstów, nad jakim pracowała. - Sama liczba lektur, które zlecił nam przeczytać profesor Jarocki była niezwykle duża i imponująca. Musieliśmy zapoznać się z wieloma tekstami Słowackiego, jego biografią, a także tekstami o kosmosie czy NASA – dodała.

Głównym bohaterem dramatu jest "Lucyfer", który łączy wątek genezyjskiej filozofii stworzenia świata z historią ludzkości, w której w sposób szczególny wyodrębnia się historia Polski. Lucyfer postanawia ją wykorzystać, a dokładnie przełomowe wydarzenie, jakim było ścięcie Samuela Zborowskiego, który po swojej śmierci wytacza proces kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu, na rozkaz którego został ścięty. Lucyfer śledzi dalsze losy procesu. W sporze tych ludzi odnajduje ważną i archetypową dla Polski sprawę...

Zdaniem Dominiki Kluźniak jest to tekst niezwykle pojemny i na tym głównie opiera się jego aktualność. Przyznaje również, że język nie jest łatwy, ale nie na nim powinni skupiać się widzowie. O wiele cenniejsze są piękne dialogi i treści, które ze sobą niesie.

Premiera spektaklu "Sprawa" odbędzie się 17 września (sobota) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na scenie, poza Dominiką Kluźniak, pojawią się jeszcze m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Adrian Wiśniewski (gościnnie), Ewa Konstancja Bułhak, Ewa Decówna (gościnnie), Anna Gryszkówna, Kinga Ilgner, Mariusz Bonaszewski.

/

 

 

Zdjęcie z próby do baletu"Persona" (fot:www.teatrwielki.pl)

W nowym sezonie teatralnym w repertuarach scen warszawskich znalazło się jeszcze kilka innych tytułów, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

18 września 2011 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się premiera baletu "Persona" w choreografii Roberta Bondary. Tytuł zaczerpnięty został od Junga, który pojęciem "persona" określił zakładanie różnych masek przez człowieka, w celu dostosowania się do otoczenia. Na ile więc jesteśmy jeszcze autonomicznymi, niepowtarzalnymi istotami, a na ile odbiciem społeczeństwa i innych ludzi? To najważniejsze pytania, z jakimi postanowił zmierzyć się młody choreograf.

W październiku odbędzie się kolejna premiera w Teatrze Narodowym. Będzie to "Nosferatu" w reż. Grzegorza Jarzyny.

W Teatrze Współczesnym w Warszawie trwają próby do listopadowej premiery spektaklu "Moralność pani Dulskiej". Spektakl przygotowuje Agnieszka Glińska.
 
(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni