Kultura

Polscy hipisi na zdjęciach Tomasza Domańskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 11:56
Wystawę dokumentującą polski ruch hipisowski z początków lat 80. XX wieku będzie można do poniedziałku oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Wystawa złożona z kilkudziesięciu czarno-białych fotografii, slajdów oraz towarzyszącej im dokumentacji, opowiada o hipisowskim ruchu alternatywnym na początku lat 80. XX w. Był to czas drugiej polskiej fali hipisowskiej związanej z powiewem wolności wywołanej przez Solidarność oraz premierą filmu Milosa Formana "Hair".

Według Domańskiego, ówczesna władza specjalnie nie interesowała się ruchem hippisowskim, a nawet go tolerowała, "mając sposobność do pokazania demoralizacji płynącej do Polski z Zachodu".

- Minęło ćwierć wieku od powstania tych zdjęć, sam jestem ciekawy, jak upływ czasu wpłynie na odbiór klimatu tamtych dni. Oczywiście nie jest on do końca obiektywny, poprzez bezpośrednie uczestniczenie w tworzeniu tej historii nie jestem wolny od idealizacji własnej hipisowskiej przeszłości – wyjaśnia autor zdjęć artysta fotografik i rzeźbiarz Tomasz Domański.

Tomasz Domański jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego twórczość obejmuje rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie, video i performance; artysta często odwołuje się do procesów natury.



Wystawa będzie czynna do 4 grudnia. 

(PAP,kk)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Hipis rodem z PRL

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 16:18
Tak jak jego koledzy z USA nosił długie włosy i był gotowy do poświęceń, by tą fryzurę zachować. Miał jednak nieco odmienne podejście do pojęcia pacyfizmu - dużą rolę odegrały tu komunistyczne realia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wnikliwy i racjonalny Salvador Dali

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 13:14
Uważany jest za jednego z największych szaleńców, tyle że genialny malarz tworzył sztukę bardzo przemyślaną, logiczną i świadomie obalającą wszystkie niepotrzebne granice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepowtarzalne gumowe zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 20:05
W Czwartym Wymiarze opowiadamy o jednej ze szlachetnych technik fotograficznych – technice gumy arabskiej.
rozwiń zwiń