Konkurs Chopinowski 2015

Konkursowe nagrania Marthy Argerich

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:20
Ponieważ Konkurs Chopinowski za pasem, bohaterką naszego pierwszego spotkania w audycji "Chopin osobisty" po wakacyjnej przerwie była jego wspaniała triumfatorka z 1965r. - Martha Argerich.
Audio
  • Konkursowe nagrania Marthy Argerich. (PR, 7.09.2015.)
Martha Argerich w  Warszawie w roku 1965 po zdobyciu I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskm
Martha Argerich w Warszawie w roku 1965 po zdobyciu I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie ChopinowskmFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Przed występami wielkiej Argentynki w Polsce słuchaliśmy jej konkursowych nagrań wydanych właśnie przez koneserską wytwórnię DOREMI. Będzie też okazja poznać niepublikowane dotąd nagrania Ballady f-moll op. 52, zarejestrowane przez Marthę Argerich w 1960 roku oraz Etiudy C-dur granej przez 14-letnią artystkę na recitalu w Buenos Aires.

A na okrasę i zachętę do dalszego słuchania - fragment najnowszej płyty wydanej przez NIFC z zapisem występów artystki na festiwalu Chopin i jego Europa w 2010 roku.

W sezonie jesienno-zimowym audycji "Chopin Osobisty" będzie można słuchać w godzinach 16.00-17.00. Od początku uruchamiamy też profil facebookowy audycji, mając na nadzieję, że pobudzi on Państwa nie tylko do "polubień", ale przede wszystkim do wymiany opinii na temat wspólczesnej pianistyki w kontekście muzyki Fryderyka Chopina i jej wielkich wykonawców.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty  

Prowadzi: Róża Światczyńska

Data emisji: 6.09.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/mg

Czytaj także

Bunin najlepszy w Chopinowskiej sonacie

30.08.2015 13:00
W specjalnym wydaniu audycji "Kto słucha, nie błądzi" szukaliśmy idealnego wykonania Sonaty h-moll Fryderyka Chopina.
Stanisław Bunin wykonuje Sonatę h-moll na Konkursie Chopinowskim w 1985. To właśnie nagranie z tych zawodów najbardziej przypadło do gustu jurorom Płytowego Trybunału (na zdjęciu fragment okładki płyty wydanej przez Deutsche Grammophon)
Stanisław Bunin wykonuje Sonatę h-moll na Konkursie Chopinowskim w 1985. To właśnie nagranie z tych zawodów najbardziej przypadło do gustu jurorom Płytowego Trybunału (na zdjęciu fragment okładki płyty wydanej przez Deutsche Grammophon)Foto: materiały promocyjne DG
Posłuchaj
113'21 Płytowy Trybunał Dwójki wybiera najlepsze nagranie Sonaty h-moll Fryderyka Chopina. (PR, 29.08.2015)
więcej

W roku Konkursu Chopinowskiego już po raz ósmy wzięliśmy pod lupę arcydzieło z repertuaru geniusza z Żelazowej Woli. Tym razem przysłuchiwaliśmy się nagraniom Sonaty h-moll, którą Chopin ukończył w roku 1844 i zadedykował hrabinie Emilii de Perthuis. 

Jury w składzie: Karol Radziwonowicz, Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski uznało, że utwór najlepiej zinterpretował Stanisław Bunin, rosyjski pianista, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1985 rok - nagranie koncertowe (DG 1985)

W audycji słuchaliśmy też następujących nagrań:

II miejsce: Lew Oborin, (Melodia 1951)

III miejsce: Yundi Li (DG 2001)

W daleszej kolejności: Danil Trifonov (Decca 2011), Marta Argerich (DG 1967), Maurizio Pollini (DG 1985)

***

Plan słuchania wyglądał następująco:

I runda

Allegro maestoso (tylko ekspozycja, do strony 52, włącznie)

II runda

Scherzo. Molto vivace. (całość)

III runda

Largo (frag. str. 63-67)

Finał

Finale. Presto, non tanto (całość)

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi 

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Karol Radziwonowicz, Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 14.00

bch/mc

Czytaj także

Yulianna Avdeeva: ciężko dziś mówić o szkołach narodowych

17.09.2015 13:50
- Kiedyś można było mówić, że cechą szkoły rosyjskiej był piękny, ciepły dźwięk i gra pełna emocji. Dziś się wszystko zglobalizowało - mówiła artystka na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała także jako studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała także jako studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. GniesinychFoto: Kancelaria Prezydenta Polski, GFDL 1.2, Wikimedia Commons
Posłuchaj
06'32 Julianna Awdiejewa na festiwalu "Chopin i jego Europa". (PR, 30.08.2015)
więcej

- Świat się otworzył. Można jeździć na kursy mistrzowskie, uczyć się u różnych pedagogów, słuchać nagrań w internecie i w oparciu o to tworzyć indywidualny styl - zauważała Yulianna Avdeeva w rozmowie z Anną Skulską.

Pianistka sama chętnie wykonuje utwory rosyjskich kompozytorów, powstałe w latach 20. i 30. XX wieku. Na festiwalu "Chopin i jego Europa" wykonała Rapsodię na temat Paganiniego op. 43 Sergiusza Rachmaninowa. - Znajduję w tej kompozycji dużo więcej niż tylko elementy wirtuozowskie. Jest tam wspaniały humor i satyra, a każda wariacja jest inna w nastroju - podkreślała.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

W rozmowie nie zabrakło wspomnień tryumfu na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Yulianna Avdeeva wyjawiła, co, jej zdaniem, jest najważniejsze w wykonywaniu dzieł Chopina.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Yulianna Avdeeva (pianistka)

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

bch/mc

Czytaj także

Krzysztof Jabłoński: po Konkursie czułem głód

31.08.2015 15:00
- Może gdybym w Warszawie zdobył pierwszą nagrodę, nie rzuciłbym się w wir kolejnych konkursów - mówił po latach zdobywca III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim.
Krzysztof  Jabłoński  wystąpił w finałowym koncercie tegorocznego festiwalu Chopin i jego Europa
Krzysztof Jabłoński wystąpił w finałowym koncercie tegorocznego festiwalu Chopin i jego EuropaFoto: Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji
Posłuchaj
07'59 Z Krzysztofem Jabłońskim rozmawia Anna Skulska (PR, 29.08.2015)
więcej

- Trzeba pamiętać, że to były inne czasy. Konkursy dawały polskim pianistom nadzieję na odmianę: możliwość podróżowania poza granice PRL, lepsze życie, wielki świat i spotkania z wybitnymi ludźmi, od których mogliśmy się czegoś ważnego nauczyć - podkreślił Krzysztof Jabłoński.

Dziś pianista przyznaje jednak, że ów "wielki świat" ma także swoje mroczne strony.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Krysztof Jabłoński (pianista)

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 21.35

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

mm/bch