Konkurs Chopinowski 2015

"Poza Hamelinem wszyscy odnotowali dziś spadek"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 21:00
Taką opinię wyraził Andrzej Sułek po ostatnim dniu przesłuchań III etapu. Nasi eksperci byli jednak wyjątkowo podzieleni...
Audio
  • Andrzej Sułek i Małgorzata Pęcińska podsumowują ostatni dzień przesłuchań III Etapu (16 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego - Yike (Tony) Yang (16 października)
  • III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego - Luigi Carroccia (16 października)
  • Paweł Wakarecy o Zi Xu (16 października)
  • Rozmowa z Alexeiem Tartakovskym (16 października)
  • Rozmowa z Charlesem Richardem-Hamelinem (16 października)
  • Rozmowa z Dmitrym Shishkinem (16 października)
  • Rozmowa z Yike (Tony) Yangiem (16 października)
Charles Richard-Hamelin jest jednym z faworytów XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
Charles Richard-Hamelin jest jednym z faworytów XVII Międzynarodowego Konkursu ChopinowskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Serwis specjalny >
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

- Widzę tylko trzech pianistów, którzy utrzymali równy poziom na wszystkich etapach przesłuchań - powiedział Andrzej Sułek. - Poza Charlesem Richardem-Hamelinem to Kate Liu oraz Seong-Jin Cho - wymienił. Nie zgodziła się z nim Małgorzata Pęcińska, która jak lwica broniła piątkowego występu Yike (Tony) Yanga.

Oddaliśmy też głos nestorowi polskiej krytyki muzycznej. - Wszyscy grają świetnie pod względem technicznym, ale brakuje wyrazistych osobowości - powiedział Józef Kański. No właśnie: czy równy poziom na wszystkich etapach wystarczy?...

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzą:  Jacek Hawryluk i Marcin Majchrowski

Goście: Andrzej Sułek i Małgorzata Pęcińska (krytycy muzyczni)

Data emisji: 16.10.2015

Godzina emisji: 17.00

mm/ag

Zobacz więcej na temat: Konkurs Chopinowski 2015

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Zwycięży ten, kto okaże się sługą muzyki"

13.10.2015 12:39
- Muzykiem nie można się stać z dnia na dzień, to proces. Tylko najbardziej wytrwali artyści, którzy będą mieli siłę, by zmierzyć się z własnym wnętrzem, osiągną mistrzostwo - Nelson Goerner, juror tegorocznego konkursu, opowiada o stawaniu się pianistą, roli mistrzów i rywalizacji.
Nelson Goerner o XVII Konkursie Chopinowskim: najtrudniejszym zadaniem jurorów jest odejście od własnego muzycznego gustu i bycie otwartym na to, co do powiedzenia ma ktoś różny od nas
Nelson Goerner o XVII Konkursie Chopinowskim: najtrudniejszym zadaniem jurorów jest odejście od własnego muzycznego gustu i bycie otwartym na to, co do powiedzenia ma ktoś różny od nasFoto: Brice Toul/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Posłuchaj
49'56 Nelson Goerner o dojrzewaniu pianisty, udziale w konkursach oraz roli mistrzów i jurorów (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

Proces, o którym opowiada Róży Światczyńskiej, wymaga czasu i nie zawsze kończy się sukcesem. Podstawą dla stawania się pianistą doskonałym jest oczywiście talent oraz podjęcie wysiłku ćwiczeń, które "pomogą przełożyć uczucia i myśli na język muzyki". Na tej drodze młody pianista nie jest sam. - Mistrz powinien przede wszystkim kształtować osobowość. To coś więcej niż szlifowanie pianistyki, wymaga od profesora wielkiego poświęcenia - podkreśla argentyński pianista.

Serwis specjalny >>>
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Niestety, zdaniem Nelsona Goernera, na świecie jest niewielu prawdziwych mistrzów, którzy byliby zainteresowani czymś więcej, niż prowadzeniem kursów. Juror XVII Konkursu Chopinowskiego uważa, że rosnące tempo życia i nastawienie na sukces "nie sprzyjają rozwijaniu osobowości". - Dziś wszystko musi się dziać szybko, także kariera powinna rozwijać się błyskawicznie - zaznacza.

Czy w takim celu pianiści biorą udział w międzynarodowych konkursach? Jak wyglądała droga Goernera i dlaczego sprzeciwia się marketingowemu budowaniu wizerunku? Artysta opowiada także o współpracy z Marthą Argerich, z którą występuje w repertuarze na dwa fortepiany, i wyjaśnia, czyją przyjaźń ceni bardziej niż konkursowe laury.

A dorobek Argentyńczyka przybliża Stanisław Leszczyński.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Barbara Schabowska i Róża Światczyńska

Goście: Nelson Goerner (pianista), Stanisław Leszczyński (teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, pedagog, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych Chopin i jego Europa)

Data emisji: 12.10.2015

Godzina emisji: 21.30

asz/mc

Czytaj także

Seong-Jin Cho łamie głosy ekspertów Dwójki!

14.10.2015 20:00
Marcin Majchrowski nie był w stanie mówić po recitalu koreańskiego pianisty, a Andrzej Ratusiński wzruszonym głosem określił wykonanie Preludium c-moll mianem czystego piękna.
Seong-Jin Cho fenomenalnie wypadł w III etapie Konkursu Chopinowskiego. Nic dziwnego, że otworzył listę finalistów
Seong-Jin Cho fenomenalnie wypadł w III etapie Konkursu Chopinowskiego. Nic dziwnego, że otworzył listę finalistówFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
52'57 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Galina Chistikova (14 października)
62'02 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: występ Seong-Jin Cho (14 października)
16'40 Andrzej Ratusiński, Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska o występach Galiny Chistiakovej i Seong-Jin Cho w III Etapie Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)
56'03 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Chi Ho Han (14 października)
01'09 Rozmowa z Seong-Jin Cho (13 października)
01'17 Rozmowa z Galiną Chistiakovą (13 października)
01'06 Rozmowa z Chi Ho Hanem (13 października)
60'25 III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Aljoša Jurinić (14 października)
04'13 Komentarze po występie Chi Ho Hana i Aljošy Jurinicia (Dwójka)
więcej

Ma dopiero 21 lat, a już jest w stanie sprawić, że słuchacze zapominają o bożym świecie. Mowa o Seong-Jin Cho, który swoim występem w III etapie Konkursu Chopinowskiego zdetonował publiczność. - Ja już w czwartym mazurku byłem wniebowzięty, a potem zaczęły się zjawiskowe preludia - zachwycał się Andrzej Ratusiński. - W jego grze pojawiają się doskonałe głosy poboczne, rzadko słyszane u pianistów. Wrażenie, które w nas pozostawił po tym recitalu, każe mu wybaczyć wszystko - dodawał.

Serwis specjalny >
Ivett Gyöngyösi 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Mniej szczęścia miała wychwalana do tej pory za doskonałe występy w I i II etapie Rosjanka Galina Chistiakova. - Jej mazurki bardzo mi się podobały, ale potem w Balladzie g-moll zaczęły się schody. Okazało się, że ona pędzi. W pierwszych etapach zrobiła na mnie duże wrażenie. Była poważna, skupiona, rzetelna, a tymczasem Sonata b-moll w jej wykonaniu to był bełkot. Przykro mi strasznie - komentował Ratusiński.

Nasz komentator nie rozumiał też wielkich braw jakie otrzymał po występie Aljoša Jurinić.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzą:  Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: Andrzej Ratusiński 

Data emisji: 14.10.2015

Godzina emisji: 10.00

bch/asz