Konkurs Chopinowski 2015

Konkurs Chopinowski. Nie myj rąk w śniegu!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 15:00
- Większość konkursów nie wypadła dla mnie pomyślnie. Ale dzięki temu dużo się nauczyłem i mogłem tę wiedzę przekazać studentom - mówił prof. Andrzej Jasiński, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Jurorzy XVII Konkursu Chopinowskiego. Sylwetka prof. Andrzeja Jasińskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Prof. Andrzej Jasiński (na zdj.) wykształcił wielu pianistów, m.in. Krystiana Zimermana i Zbigniewa Raubo
Prof. Andrzej Jasiński (na zdj.) wykształcił wielu pianistów, m.in. Krystiana Zimermana i Zbigniewa Raubo Foto: Tomasz Jurgielewicz (tomjur.com)/lic. CC BY-SA 3.0/Wikimedia commons

W roku 1960 nasz bohater zdobył - ku własnemu zdziwieniu - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Ów sukces poprzedzony był jednak dwoma gorzkimi porażkami. W 1958 roku, dwa tygodnie przed Konkursem im. George Enescu w Bukareszcie, skaleczył palec i nie mógł ćwiczyć. Rok później świetnie przygotował się fizycznie i psychicznie do Konkursu Chopinowskiego. Tym razem zgubiła go lekkomyślność. - W Filharmonii Narodowej nie było bieżącej wody. Umyłem więc ręce w śniegu i nie zdążyłem ich przed występem rozgrzać - wspominał po latach z uśmiechem.

Spośród wielu artystycznych wojaży prof. Jasińskiego, najbardziej w przygody obfitowały wyjazdy do Związku Radzieckiego. Pewnego razu zamiast na własny recital trafił na... Syberię.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: prof. Andrzej Jasiński, Alicja Paleta-Bugaj, Piotr Paleczny, Zbigniew Raubo i Krystian Zimerman (pianiści)

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 21.45

W jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, któremu przewodzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, obok zwycięzców i laureatów głównych nagród poprzednich edycji Konkursu (m.in. Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Yundi Li, Piotra Palecznego, Ewy Pobłockiej, Janusza Olejniczaka) zasiądą także uznani koncertujący pianiści i znakomici pedagodzy.

mm

Czytaj także

Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
Wojciech Świtała
Wojciech ŚwitałaFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
60'15 Sylwetka znakomitego chopinisty Wojciecha Świtały (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

- Niestety przed konkursem okazuje się, że wielu pianistów, którzy wcześniej ignorowali Chopina, okazuje się specjalistami od jego muzyki. Ale Chopin bardzo szybko i bezwzględnie obnaża tego typu nieszczerość - wyjaśniał Wojciech Świtała, odwołują się zwłaszcza do zmagań w 2010 roku.

Znakomity pianista opowiadał także m.in. o prywatnym historycznym fortepianie Erarda, który kupił na Allegro, oraz o swoich muzycznych początkach. A debiutował w wieku kilku lat, dyrygując ariami Mozarta i Verdiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski

Goście: Wojciech Świtała (pianista), Michał Pepol (wiolonczelista Royal String Quartet), Szymon Krzeszowiec (skrzypek Kwartetu Śląskiego) i Lech Dudzik (reżyser dźwięku).

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mm/mc

Czytaj także

Akiko Ebi i Martha Argerich. Nie podzielił ich Pogorelić

16.09.2015 14:00
W 1980 roku w Warszawie japońska pianistka zajęła V miejsce. Choć wszystkie oczy zwrócone były wtedy na Ivo Pogorelicia, jej talentu nie przegapiła Martha Argerich.
Akiko Ebi podczas koncertu finałowego Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku
Akiko Ebi podczas koncertu finałowego Konkursu Chopinowskiego w 1980 rokuFoto: PAP/Jan Morek
Posłuchaj
60'42 Sylwetka pianistki Akiko Ebi, jurorki XVII Konkursu Chopinowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

Wśród mistrzów Akiko Ebi wymienia oczywiście swoją mentorkę z Argentyny, ale też Louisa Kentnera, który również zasiadał w jury X Konkursu Chopinowskiego. - On był zdecydowanym przeciwnikiem nagrodzenia Ivo Pogorelicia i na znak protestu opuścił Warszawę przez zakończeniem zmagań. Jak wiadomo, Martha Argerich miała na ten temat zgoła odmienne zdanie. Ale mi udało się z obojgiem zachować dobre relacje - wspominała jurorka tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Choć Ivo Pogoreliciowi towarzyszyła w 1980 największa medialna wrzawa, również inni młodzi pianiści przeżywali niewyobrażalne emocje. Pewną przyszłą znakomitość musiał nawet ratować lekarz...

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Klaudia Baranowska

Goście: Akiko Ebi (pianistka, jurorka tegorocznego Konkursu Chopinowskiego), Stanisław Leszczyński (teoretyk muzyki), Andrzej Jasiński (pianista)

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mm/jp

Czytaj także

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu Chopinowskiego
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu ChopinowskiegoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
60'30 Rozmowa z Diną Yoffe, jurorką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

Dina Yoffe powiedziała, że konkurs z 1975 r. pozostawił w niej cudowne wspomnienia. – Pamiętam ulicę Marszałkowską następnego dnia po ogłoszeniu wyników – opowiadała łotewska pianistka. – Gdy wyszłam z hotelu, wszyscy pozdrawiali mnie na ulicy. Nie wiedziałam wtedy, kim jest Michael Jackson, ale teraz mogę powiedzieć, że tak się czułam – dodała.

Dina Yoffe zaczęła grać w wieku 5 lat. Gdy w 1958 r. zdawała egzamin wstępny do Specjalnej Szkoły Muzycznej w Rydze, zadziwiła komisję chęcią zaśpiewania III koncertu Rachmaninowa. Niebagatelną rolę w doborze tego utworu odegrała łotewska telewizja.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowali: Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: Dina Yoffe (pianistka, jurorka 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Stanisław Dybowski (muzykolog i krytyk muzyczny)

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mc/mm

Czytaj także

Piotr Paleczny. Szkic do portretu

30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
Studiując u prof. Ekiera, wiedziałem, że jestem szczęściarzem będącym najbliżej prawdy artystycznej o Chopinie, wspominał w Dwójce prof. Piotr Paleczny (za zdj.)
"Studiując u prof. Ekiera, wiedziałem, że jestem szczęściarzem będącym najbliżej prawdy artystycznej o Chopinie”, wspominał w Dwójce prof. Piotr Paleczny (za zdj.) Foto: Cezary Pecold/PAP/CAF
Posłuchaj
54'51 Chopinowscy jurorzy: Piotr Paleczny (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

Prof. Piotr Paleczny, bohater kolejnej audycji Dwójkowego cyklu przybliżającego jurorów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, wspominał m.in. ów jakże ważny moment w jego drodze artystycznej, jakim było wyróżnienie sprzed 45 lat. - Do dziś pamiętam piekielny ból głowy, kiedy czekałem na werdykt. Ból ustąpił w momencie, kiedy poznaliśmy wyniki – opowiadał, podkreślając, jak radykalną zmianę w jego życiu przyniosła decyzja ówczesnego jury.

Czy udało się mu przełamać etykietkę "chopinisty"? W jakim sensie, jak przyznał, "nie zawsze był grzecznym studentem"? I dlaczego "jego Chopin" jest w tej chwili bardziej wyzwolony niż wcześniej?

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: prof. Alicja Paleta-Bugaj, prof. Antoni Wit, prof. Ryszard Zimak i Dang Thai Son

Data emisji: 8.06.2015

Godzina emisji: 21.00

Muzyczny suplement, w którym wysłuchaliśmy nagrań w wykonaniu bohatera audycji, przygotowała Róża Światczyńska.

jp/mc