EURO 2016

Euro 2016: Polska - Irlandia Północna. Biało-czerwoni zaczynają turniej od wygranej. Zadanie wykonane

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 19:55
Biało-czerwoni unieśli presję i oczekiwania narzucone przez kibiców w swoim pierwszym meczu na Euro 2016. Irlandia Północna broniła się zaciekle, ale musiała uznać wyższość Polski.
  • Studio Euro 2016 radiowej Trójki - pierwsza połowa meczu Polska - Irlandia Północna (PR3)
  • Studio Euro 2016 radiowej Jedynki - pierwsza połowa meczu Polska - Irlandia Północna (PR1)
  • Studio Euro 2016 radiowej Jedynki - druga połowa meczu Polska - Irlandia Północna (PR1)
  • Studio Euro 2016 radiowej Trójki - druga połowa meczu Polska - Irlandia Północna (PR3)
  • Studio Euro 2016 radiowej Jedynki - gol Arkadiusza Milika w meczu Polska - Irlandia Północna (PR1)
  • Studio Euro 2016 radiowej Trójki - gol Arkadiusza Milika w meczu Polska - Irlandia Północna (PR3)
  • Andrzej Janisz (PR1) podsumowuje mecz Polska - Irlandia Północna na Euro 2016 (IAR)
Radość polskich piłkarzy po golu Arkadiusza Milika. Pierwsz zwycięstwo na Euro stało się faktemFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Mecz Polska - Irlandia Północna w radiowej Jedynce komentowali Andrzej Janisz i Marek Solecki. Wysłannikami Trójki, którzy relacjonowali to spotkanie, byli Adam Malecki i Michał Gąsiorowski.

Emocje przed meczem sięgały zenitu. Polacy czekali 4 lata na występ w wielkiej imprezie, a od czasu Euro 2012 zmieniło się wszystko.

Personalnie mamy najlepszy skład od lat, zawodników, wśród których jest należący do ścisłej światowej czołówki Robert Lewandowski, zbierający rewelacyjne recenzje w hiszpańskiej Primera Division Grzegorz Krychowiak, dwóch wysokiej klasy bramkarzy i Kamila Glika, mającego wyrobioną markę w Serie A.

Do tego dochodzą ci, którzy już niedługo mogą znaleźć się w naprawdę silnych klubach, jak Arkadiusz Milik, Bartosz Kapustka czy Piotr Zieliński.

Trudno dziwić się optymizmowi wśród kibiców i ekspertów, ale nie można też zapominać o traumie, którą przyniosły ostatnie turnieje. Po prostu trzeba było tego uniknąć, stając do walki z Irlandią Północną. Z zespołem niewygodnym, wyjątkowo walecznym i potrafiącym sprawić problemy znacznie silniejszym na papierze rywalom.

Biało-czerwoni stanęli na wysokości zadania. Rywale byli skupieni przede wszystkim na defensywie, bronili się bardzo skutecznie i od pierwszych minut widać było, że zawodnicy Nawałki mogą mieć duże problemy z pokonaniem McGoverna.

Irlandzka obrona została jednak przełamana przez Arkadiusza Milika, który w 51. minucie pokonał golkipera rywali.

Największe pozytywy? Trzeba podkreślić to, że opłaciła się odważna decyzja selekcjonera, który postawił na Bartosza Kapustkę. Jeden z najmłodszych zawodników na turnieju wytrzymał presję, popisał się wieloma udanymi zagraniami. Polacy rozegrali dobre zawody, prowadzili grę przez praktycznie cały mecz. Wyspiarze nie mieli wiele do zaoferowania poza szczelną obroną.

Cel został więc osiągnięty. Zwycięstwo może niezbyt okazałe, ale to w tym momencie jest bez znaczenia. Zaczynamy Euro 2016 od wygranej i możemy skupić się na kolejnych meczach. Wciąż mamy dużo pytań do tej reprezentacji, ale nie powtórzy się ten scenariusz, w którym biało-czerwoni zaczynali imprezę od falstartu.

Polska - Irlandia Północna 1:0

Bramka: Arkadiusz Milik (51)

Relacja na żywo:

90+4 min. - Koniec meczu! Mamy pierwszą wygraną na Euro 2016!

90+3 min. - Naciskamy Irlandczyków na ich połowie, nie mogą sobie poradzić z pressingiem. To ostatki sił, ale stajemy na wysokości zadania. Ostatnie sekundy meczu.

90+2 min. - Złe wyjście Szczęsnego, który wpadł w Łukasza Piszczka. Konieczna interwencja lekarzy. Mecz na pewno chwilę się przez to wydłuży. Wygląda jednak na to, że prawy obrońca Borussii Dortmund lada chwila wróci do gry.

90+1 min. - Będziemy grać 3 minuty dłużej.

90 min. - Bronimy się skutecznie, ale jest bardzo nerwowo. Za chwilę koniec regulaminowego czasu gry. Ile doliczy sędzia?

89 min. - Faul Łukasza Piszczka, znów groźna sytuacja dla naszych rywali.

88 min. - Krychowiak szukał rozegrania, nie znalazł partnera, więc pognał do przodu, wpadł między dwóch zawodników i huknął sprzed pola karnego. Centymetry dzieliły nas od szczęścia.

Na boisko wchodzi Sławomir Peszko, Kapustka opuszcza plac gry.

85 min. - Irlandczycy naciskają, ruszyli do ataku, ale póki co udaje nam się dobrze bronić. Ciśnienie jednak rośnie. Dobrze rozegrany stały fragment gry, polska obrona zmylona, ale Davies nie sięgnął piłki. Duży błąd Michała Pazdana, który zgubił krycie.

82 min. - Strzał Milika z ekwilibrystycznej pozycji, ale prosto w bramkarza.

79 min. - Zmiany w naszej ekipie. Na boisku pojawia się Tomasz Jodłowiec, który zmienia Mączyńskiego. Po chwili na boisku pojawia się też rekonwalescent Kamil Grosicki, schodzi Błaszczykowski.

78 min. - Jak na razie 73% bramek na Euro padło w drugiej połowie. Mamy nadzieję, że uda się nam dołożyć coś jeszcze po stronie goli, inaczej będzie bardzo nerwowo w końcówce.

75 min. - Błaszczykowski wykłada piłkę jak na tacy Mączyńskiemu, ale ten fatalnie kiksuje. Piłka mija bramkę rywali w znacznej odległości.

Po chwili Lafferty popisuje się strzałem przewrotką, ale także nie trafia celu. Niemniej była to bardzo ładna dla oka próba. A tych Irlandczycy nie mieli zbyt wiele. Kwadrans do końca.

72 min. - Błąd Michała Pazdana, irlandzki skrzydłowy popędził na bramkę, ale Wojciech Szczęsny na posterunku. Bardzo dobre wejście ratuje biało-czerwonych.

68 min. - Błaszczykowski w polu karnym decyduje się na strzał, ale piłka mija słupek bramki McGoverna. Zawodnicy Adama Nawałki szukają drugiej bramki, która znacznie przybliżyłaby ich do wygranej.

I jeszcze kolejne dobre słowa pod adresem Kapustki:

67 min. - Niebezpieczna sytuacja, ale Szczęsny piąstkuje piłkę po rzucie rożnym.

65 min. - Bartosz Kapustka ukarany żółtą kartką. Strata Krychowiaka, skrzydłowy musiał ratować sytuację. Powtórki pokazują jednak, że była to czysta interwencja wślizgiem.

I jeszcze ciekawostka. Kapustka to najmłodszy polski zawodnik, który strzelił bramkę na mistrzostwach Europy.

63 min. - Cały czas prowadzimy grę, szukamy najlepszego rozwiązania i powoli budujemy naszą akcję. Właśnie tak musimy grać.

61 min. - I jeszcze moment radości Milika:

60 min. - Błaszczykowski do Piszczka na prawej stronie, Piszczek wpadł w pole karne, ale dograł niedokładnie. Bardzo dobra akcja, ale w takich przypadkach trzeba skończyć ją strzałem.

59 min. - O meczu Polaków pamiętała też Agnieszka Radwańska.

57 min. - Rzut wolny dla Irlandczyków z groźnej pozycji. Czekali właśnie na taki moment. Dośrodkowanie jednak wybite przez Lewandowskiego, który wrócił się w pole karne. Przestroga na kolejne minuty.

55 min. - Teraz Irlandczycy będą musieli się otworzyć. Na co stać ich w ataku? Trudno powiedzieć, bo w tym meczu nie przeprowadzili jeszcze żadnej groźnej akcji. W tym momencie nie mają jednak nic do stracenia, ich plan na utrzymanie bezbramkowego remisu zawiódł.

51 min. - Gol Arkadiusza Milika! Zawodnik Ajaksu znalazł się w polu karnym, został idealnie obsłużony przez Błaszczykowskiego i celnym strzałem nie dał szans bramkarzowi rywali! Mamy prowadzenie!

50 min. - Kolejna dobra akcja Kapustki, minął jednego rywala i znalazł podaniem Milika, ale ten pogubił się w polu karnym.

49 min. - Podkreślamy bardzo dobrą grę Bartosza Kapustki. Bez dwóch zdań jeden z najlepszych zawodników pierwszej połowy. Może to on będzie bohaterem, którego strzał rozstrzygnie ten mecz?

48 min. - Irlandczycy pod naszym polem karnym, Polacy szybko wypychają rywali. Kończy się na rzucie z auto dla biało-czerwonych.

46 min - ZACZYNAMY drugą połowę meczu Polska - Irlandia Północna!

45 min. - Przerwa. Mamy ogromną przewagę, dominujemy w każdym elemencie gry. Poza tym jednym, najważniejszym, którym są przecież bramki. Irlandia Północna tylko i wyłącznie broni, jednak robi to na tyle skutecznie, że zawodnicy Nawałki nie potrafili znaleźć na nią sposobu. Druga połowa przyniesie zmiany?

43 min. - Możemy narzekać na sędziowanie? Jakub Błaszczykowski posądzony przez arbitra Ovidiu Hategana o symulowanie.

39 min. - Kontrowersja w polu karnym. Piłka trafia w rękę stopera, gwizdek sędziego milczy. Po chwili Kapustka bardzo mocno uderzył, ale McGovern przerzucił futbolówkę nad poprzeczką.

38 min. - Brawa dla Roberta Lewandowskiego. Uratował piłkę, potem założył "siatkę" obrońcy i wywalczył rzut rożny.

35 min. - Musimy zachować zimną krew w sytuacjach podbramkowych, inaczej nie ma mowy o pozytywnym rozstrzygnięciu.

33 min. - Glik bardzo pewny, nie przegrał jeszcze żadnego pojedynku z napastnikami przeciwników.

31 min. - Piękna akcja Piszczka, wycofał piłkę do Milika, ten zwlekał ze strzałem, w końcu zdecydował się na siłową próbę. Piłka przelatuje nad bramką Irlandii Północnej. Najlepsza sytuacja w tym meczu.

Tak przedstawiają się statystyki z 30 minut spotkania:

29 min. - Uderzenie Milika z niecałych dwudziestu metrów prosto w ręce McGoverna. Nasza dominacja jest bezdyskusyjna, ale nie możemy zapominać o tym, że jak na razie wszystko dzieje się zgodnie z planem naszych rywali.

25 min. - Niezła akcja Polaków, ale bez efektu w postaci strzału. Jędrzejczyk dograł piłkę odrobinę zbyt lekko. Irlandczycy nie są w stanie wyjść z piłką ze swojej połowy. Mocne dośrodkowanie w pole karne wyłapane przez Szczęsnego bez problemów. Brzydkie zagranie Lafferty'ego, który uderzył polskiego golkipera.

22 min. - Kolejny rzut rożny dla Polaków, ale znów niedokładne zagranie Błaszczykowskiego. Odchodzące piłki nie przynoszą rezultatu, do kolejnego stałego fragmentu gry podchodzi lewonożny Milik.

20 min. - Akcja Lewandowskiego w polu karnym, McAuley bardzo blisko polskiego snajpera, wygląda na to, że jego głównym zadaniem będzie ciągłe czuwanie nad tym, by as Bayernu nie doszedł do dobrej sytuacji. Udało się osiągnąć cel po raz kolejny.

17 min. - Zamknęliśmy przeciwników na ich połowie, ale można odnieść wrażenie, że to element ich planu - jak dotąd nie mieli większych problemów z tym, żeby wybijać kolejne dośrodkowania. Taki scenariusz gry był do przewidzenia, biało-czerwoni będą musieli poszukać elementu zaskoczenia.

15 min. - Niepotrzebne zagranie Krzysztofa Mączyńskiego, który szukał długiego podania. Niestety, to okazało się niecelne i oddajemy piłkę za darmo. Irlandczycy powoli przesuwają grę pod bramkę Szczęsnego.

12 min. - Bardzo aktywna jest lewa strona boiska, Kapustka z Jędrzejczykiem są pod grą. Zespół Irlandii gra bardzo głęboko, nawet nie próbuje przeszkadzać Polakom w rozgrywaniu akcji. Zmuszają piłkarzy Adama Nawałki szukania dziury w swojej obronie.

11 min. - Kilka wrzutek z jednej i drugiej strony boiska, obrońcy Wyspiarzy skupieni na Robercie Lewandowskim, napastnik Bayernu nie jest w stanie wygrać główkowego pojedynku z rosłymi zawodnikami. Dośrodkowania póki co zawodzą.

Chwilę wcześniej dobrą okazję miał Arkadiusz Milik, ale nie trafił w piłkę w polu karnym.

7 min. - Kapitalny rajd Bartosza Kapustki, ale niestety akcja odrobinę wyhamowała. Musimy wykorzystywać każdy moment, w którym jesteśmy w stanie stworzyć sobie przewagę wygranym pojedynkiem jeden na jeden. Dobry początek meczu w wykonaniu młodego zawodnika Cracovii.

Irlandia Północna broni się całą drużyną:

6 min. - Lafferty w ostrej walce z Kamilem Glikiem, ale stoper Torino wybija piłkę na rzut z autu blisko pola karnego. Nie ma większego zagrożenia.

5 min. - Wprowadzamy do gry więcej spokoju, cierpliwie budujemy akcje, jak na razie mamy bardzo dużą przewagę. Irlandczycy skupieni na obronie, ale na pewno mogą zaskoczyć szybką kontrą.

3 min. - Dobre rozegranie Polaków, Piszczek wrzuca, ale obrońcy rywali wybijają piłkę na rzut rożny. Jak na razie najlepsza akcja biało-czerwonych, ale można było zacentrować lepiej.

1 min. - Irlandczycy zaczynają od ostrego faulu, ale nie potrafimy stworzyć zagrożenia po stałym fragmencie gry. Do takich obrazków chyba będziemy mogli dość szybko się przyzwyczaić.

18:00 - Pierwszy gwizdek arbitra za nami!

17:55 - Czas na hymny obu zespołów.

17:50 - Dziesięć minut do startu. Emocje są już na najwyższym poziomie. Mamy świadomość, że liczy się wygrana. Maksymalna koncentracja, determinacja i spokój - to mogą być kluczowe elementy. Atmosfera jest fenomenalna, teraz tylko odliczamy do momentu, w którym zobaczymy wielką piłkę.

Jakub Błaszczykowski wyglądał na stuprocentowo gotowego do akcji:

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego spotkania:

Mecz Polska - Irlandia Północna

17:40 - Długo trwały spory dotyczące tego, kto powinien być numerem jeden w bramce reprezentacji Polski. Ostatecznie Adam Nawałka zdecydował się na Wojciecha Szczęsnego. Nie spodziewamy się, że będzie dziś pod ostrzałem, ale na pewno musi zachować maksymalną koncentrację. Zobaczymy, czy wybór selekcjonera wniesie pewność do całej linii defensywy.

17:35 - Choć z boku wszystko wskazuje na to, że na trybunach i ulicach Nicei panuje przyjaźń, to na boisku będzie zupełnie inaczej. Twarda walka, często na granicy faulu i dziesiątki pojedynków - właśnie to czeka wybrańców Adama Nawałki. I walkę tę będziemy musieli wygrać.

17:30 - Atmosfera robi się coraz bardziej gorąca, stadion zapełnia się kibicami. Już tylko pół godziny do pierwszego gwizdka.

17:18 - Polscy bramkarze już na rozgrzewce:

17:15 - Oto skład Irlandczyków:

17:10 - Adam Malecki i Michał Gąsiorowski z radiowej Trójki już na stanowiskach.

17:00 - Zabrakło miejsca dla Piotra Zielińskiego, Kamil Grosicki nie zdążył wyleczyć urazu. Bartosz Kapustka będzie miał ogromną szansę na to, by pokazać się z dobrej strony. Wątpliwości? Brak doświadczenia może być tutaj niestety widoczny, ale jesteśmy dobrej myśli. Idzie młodość, ten ruch tylko to potwierdza.

Adam Nawałka nie zdecydował się na to, by wystawić do gry ofensywnego środkowego pomocnika Empoli, będziemy grać bardziej defensywnym wariantem, w którym w środku pola będzie operował Krzysztof Mączyński. Ten jak dotąd nie zawiódł selekcjonera. Czy tak będzie i tym razem?

16:50 - Znamy skład na dzisiejszy mecz. Polacy rozpoczną w następującym zestawieniu:

16:45 - Zawodnicy są już na Stade de Nice.

16:30 - Kibice powoli zbierają się na Stade de Nice. Jak na razie widzimy fanów naszych dzisiejszych rywali:

16:25 - Polacy już w autokarze, który zawiezie ich na mecz. Gdzie na skali mieszczą się w tym momencie nerwy naszych zawodników? Atmosfera na pewno staje się coraz gęstsza, ale liczymy na to, że trema nie spęta im nóg po pierwszym gwizdku:

16:15 - Jak atmosfera wielkiego piłkarskiego święta udziela się polskim kibicom? Sprawdzał to Michał Gąsiorowski, wysłannik radiowej Trójki na Euro:

16:00 - Nicea zdominowana przez fanów Polski i Irlandii Północnej. Jak na razie jest stosunkowo spokojnie, a pojedynki toczą się na przyśpiewki. I mamy nadzieję, że tak pozostanie.

15:45 - Widzimy apel od Łączy nas piłka. Niesamowita praca, którą portal wykonał nad odbudową wizerunku reprezentacji Polski, nie może pozostać niezauważona. My oczywiście również przyłączamy się do tego wezwania.

15:40 - To, że jesteśmy tutaj we Francji na mistrzostwach Europy, to właśnie dzięki zespołowi. Jeżeli jakiś zawodnik będzie myślał inaczej, to szybko wrócimy do Polski po trzech meczach. Uważam, że kolektyw to jest właśnie siła tej drużyny - powiedział Grzegorz Krychowiak, jeden z najważniejszych piłkarzy Adama Nawałki.

Źródło: x-news/TVN24

15:30 - Zaczynamy naszą relację na żywo z meczu Polska - Irlandia Północna. Do meczu pozostały 2 godziny i 30 minut. Na składy poczekamy do 16:45.

Wszystkie oczy kierujemy na Roberta Lewandowskiego, jako lidera i zawodnika, który ma być jedną z gwiazd całego Euro 2016. Tu jeszcze statystyki snajpera Bayernu Monachium i reprezentacji Polski. Imponujące:

I jeszcze jeden powód do tego, by pokonać Irlandię. Jest ich już i tak wiele, ale kolejny na pewno nie zaszkodzi.

Zapraszamy do przeczytania obszernej zapowiedzi dzisiejszego spotkania:

Czytaj dalej
Polska - Irlandia Północna. Armia Nawałki rusza do boju. W grze sami generałowie!

Paweł Słójkowski, PolskieRadio.pl

aby dodać komentarz
brak

Euro 2016: Polscy kibice zaatakowani przed meczem Polska - Irlandia Płn.

12.06.2016 12:20
Trzy osoby w areszcie i dziewięć w szpitalu - to efekt starć, do których doszło w Nicei w sobotni wieczór między lokalnymi kibicami a fanami piłkarskimi z Polski i Irlandii Północnej. W niedzielę obie drużyny zmierzą się w meczu grupowym mistrzostw Europy.
Francuska policja do zwalczania zamieszek
Francuska policja do zwalczania zamieszekFoto: EPA/OLIVER WEIKEN
00'31 Były reprezentant Polski Radosław Majdan podkreśla, że zwycięstwo w pierwszym meczu reprezentacji polski jest bardzo ważne, a kluczem do sukcesu "biało-czerwonych" mogą być stałe fragmenty gry (IAR)
00'56 Adam Malecki o nastrojach kibiców i piłkarzy przed meczem Polska - Irlandia (PR3)
więcej

To, że doszło do zamieszek, lokalna policja potwierdziła w niedzielę. Zgodnie z jej raportem, to licząca między 20 a 30 osób grupa miejscowych kibiców określanych mianem "ultrasów" sprowokowała sympatyków futbolu z Polski i Irlandii Płn. Jak dodano, funkcjonariusze szybko przybyli na miejsce i zakończyli trwające kilka minut starcia, które nie rozszerzyły się na sąsiadujące ulice. Dziewięć osób trafiło do szpitala.

Niedzielny mecz biało-czerwonych, którym podopieczni trenera Adama Nawałki zainaugurują występ w grupie C, rozpocznie się o godz. 18.

Do zamieszek na szerszą skalę doszło wcześniej przy okazji sobotniego meczu Rosja - Anglia w Marsylii. Policja podała, że rannych zostało 35 osób.