EURO 2016

Euro 2016: oczy Francji skierowane na "Stadion Świateł" w Lyonie - gospodarze walczą o ćwierćfinał

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 13:01
Siedem lat temu po zakończonym w kontrowersyjnych okolicznościach dwumeczu barażowym piłkarze Francji wyeliminowali Irlandię z udziału w mistrzostwach świata 2010. Stawką niedzielnego meczu tych drużyn będzie awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy.
Selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps podczas konferencji prasowej
Selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps podczas konferencji prasowejFoto: EPA/UEFA HANDOUT

Od 35 lat kibice z Irlandii czekają na zwycięstwo nad Trójkolorowymi. Ostatnia wygrana miała miejsce w el. MŚ 1982 - 3:2. Ten sukces nie dał awansu Irlandczykom, gdyż w tabeli mieli tyle samo punktów co Francuzi, a na wyjeździe przegrali z nimi 0:2. Najlepsi w grupie byli Belgowie.

Źródło: x-news

W 2009 roku te same zespoły rywalizowały znów o wyjazd na mundial, tyle że w barażu. W Dublinie lepsi byli przyjezdni po golu Nicolasa Anelki. W Paryżu straty odrobił Robbie Keane i doszło do dogrywki. A w niej po akcji, w której Thierry Henry ewidentnie pomógł sobie ręką, bramkę na wagę awansu Francji strzelił William Gallas.

Irlandia na rewanż musiała czekać siedem lat. W niedzielę o godz. 15 zagra z gospodarzami Euro w Lyonie i znów nie będzie faworytem. W fazie grupowej nie spisywała się rewelacyjnie, zaczęła od remisu 1:1 ze Szwecją, by potem przegrać z wiceliderem rankingu FIFA Belgią 0:3, tracąc wszystkie gola w drugiej części. W decydującym spotkaniu rywalizowała z pewnymi miejsca w "16" Włochami, których trener Antonio Conte wystawił rezerwowy skład. Nie bez kłopotów piłkarze z Zielonej Wyspy zwyciężyli 1:0, a autorem trafienia był Robbie Brady w 85. minucie.

- Mamy dodatkową motywację, ale oczywiście i tak wiemy o co gramy. Nasi zawodnicy są przygotowani, oni uwielbiają walczyć dla swojego kraju - podkreślił selekcjoner Irlandii Martin O'Neill.

Robbie Keane wkrótce skończy 36 lat, wciąż jest w kadrze, ale wchodzi na boisku już tylko na ostatnie minuty. Natomiast w ekipie "Les Bleus" z pamiętnego barażu są m.in. Hugo Lloris, Bacary Sagna, Patrice Evra i Andre-Pierre Gignac.

- Od tamtych spotkań upłynęło mnóstwo czasu, pozmieniali się trenerzy, choć wielu zawodników pozostało. Myślę, że przeszłość nie będzie miała wpływu na ten mecz - przyznał asystent trenera Didiera Deschamps'a Guy Stephan.

W grupie A Trójkolorowi wygrali dwa z trzech meczów i stracili tylko jedną bramkę. Do spotkania w Lyonie (początek o godz. 15:00) mieli trzy dni więcej na przygotowania od rywali.

- To wcale nie musi być atut, bowiem w historii turniejów zdarzało się, że odpadała drużyna, która miała więcej czasu od ostatniego spotkania. Trzeba potrafić znaleźć równowagę między treningiem i odpoczynkiem. Poza tym początkowo nawet nie wiedzieliśmy z kim zagramy - dodał Stephan.

Rozgrywki grupy A Francja zakończyła bezbramkowym remisem ze Szwajcarią 19 czerwca. Helweci w sobotę będą przeciwnikami Polaków.

Przypuszczalne składy (1/8 finału, niedziela 26 czerwca, godz. 15:00, Lyon)

pk

aby dodać komentarz
brak

Gospodarze, czyli Francuzi pokonali Irlandię 2:1, Niemcy wygrali ze Słowacją 3:0, a Belgowie okazali się lepsi od Węgrów. Tak relacjonowaliśmy 17. dzień mistrzostw.
Adam Szalai (z prawej) i Eden Hazard walczą o piłkę podczas meczu Belgia - Węgry Foto: EPA/VASSIL DONEV
00'17 Lesław Ćmikiewicz ocenia zespół Portugalii, który będzie rywalem Polaków w ćwierćfinale (IAR)
02'07 Włoskie media komplementują Polaków. Z Rzymu, Marek Lehnert (IAR)
01'12 Marek Brzeziński o meczu Francji z Irlandią w 1/8 finału Euro 2016 (IAR)
04'32 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry - Belgia część 1. (PR1)
01'59 Komentarz Roberta Skrzyńskiego po meczu Francja - Irlandia (IAR)
02'38 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry - Belgia część 2. (PR1)
02'19 Komentarz Marka Soleckiego po meczu Niemcy - Słowacja (PR1)
03'42 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry - Belgia część 3. (PR1)
03'51 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry - Belgia część 4. (PR1)
05'35 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry Belgia część 5. PR1)
02'12 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry Belgia część 6. (PR1)
03'10 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry - Belgia część 7. (PR1)
02'30 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry Belgia część 8. (PR1)
02'27 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry- Belgia część 9. (PR1)
06'10 Andrzej Janisz komentuje mecz Węgry - Belgia część 10. (PR1)
więcej

23.25 - To wszystko na dziś. Zapraszamy w poniedziałek na kolejną relację.

23.00 - W walce o półfinał Belgia zmierzy się z Walią

22.50 - Koniec meczu Belgia - Węgry. "Czerwone Diabły" pokonały 4:0 Węgry i zagrają w ćwierćfinale Euro we Francji.

22.40 - I już 4:0 dla Belgii

22.35 - Szybkie dwa gole i Belgia prowadzi w 80 minucie z Wegrami 3:0. najpierw w 78. min gola zdobył Michy Batshuayi, minutę później piłkę do bramki wpakował  Eden Hazard.

22.00 - W spotkaniu 1/4 finału mistrzostw z Portugalią polscy piłkarze zagrają w jednolitych białych strojach, jak w sobotnim meczu ze Szwajcarią. Ich rywale wystąpią ubrani na czerwono.

21.45 - W meczu Belgia - Węgry do przerwy 1:0.

21.10 - Belgia prowadzi z Wegrami 1:0. Gola w 10 minucie meczu zdobył Alderweireld Toby

21.00 - Zaczyna się ostatni niedzielny mecz Euro 2016. Kto zagra w ćwierćfinale, Belgia czy Węgry?

20.54 - A tak wygląda skład Węgrów na mecz z Belgią.

20.50 - Tak prezentuje się drużyna Belgii, która o 21.00 rozpocznie bój o ćwierćfinał z Węgrami.

20.45 - Sędzia Szymon Marciniak w meczu Niemcy - Słowacja podyktował "11" za faul Skrtela, który popchnął w polu karnym Gomeza. Ostatecznie Oezil nie trafił, ale czy była to słuszna decyzja?

20.10 - O 21.00 początek meczu Belgia - Węgry. Tak prezentują się wyjściowe "jedenastki"

19.58 - Chorwacki piłkarz Darijo Srna ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. W sobotę w przegranym z Portugalią 0:1 po dogrywce 1/8 finału mistrzostw rozegrał swój ostatni mecz w narodowych barwach. 34-letni pomocnik ma na koncie 134 występy w kadrze. Od 2003 roku występuje w Szachtarze Donieck, a w trwającym we Francji Euro był kapitanem drużyny.

Turnieju we Francji Srna nie będzie dobrze wspominać. W trakcie Euro zmarł bowiem jego ojciec i na kilkadziesiąt godzin opuścił zespół, by uczestniczyć w pogrzebie.

19.55 - Piłkarze Szwajcarii po porażce z Polską w 1/8 finału wrócili już do kraju. Antybohaterem sobotniego spotkania był Granit Xhaka, który jako jedyny przestrzelił rzut karny. - Jeśli będę miał okazję znowu podejść do "jedenastki", zrobię to - zadeklarował.

Czytaj dalej
Szwajcarzy wrócili do kraju. Xhaka zamierza odkupić winy

19.50 - Niemcy w ćwierćfinale. Mistrzowie świata pokonali Słowaków 3:0. Widać było, że podopieczni Joachima Loewa nabierają rozpędu, bo mecz którego stawką była 1/4 finału Niemcy rozegrali z większym polotem niż starcia w fazie grupowej.

Niemcy pokazali siłę i pewnie rozbili Słowację

19.28 - Uszyta na poprzednie piłkarskie mistrzostwa Europy olbrzymia - 52x30 m - biało-czerwona flaga "wesprze" polskich piłkarzy podczas czwartkowego ćwierćfinału Euro 2016 z Portugalią w Marsylii.

19.20 - 63 minuta meczu Niemcy - Słowacja i na tablicy 3:0 dla mistrzów świata. Tym razem gola zdobył zupełnie niepilnowany w polu karnym Julian Draxler

19.04 - Niemcy i Słowacy zaczęli drugą część meczu.

19.00 - Polscy piłkarze już zostali bohaterami dla swoich kibiców, ale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa na trwających mistrzostwach Europy. Jakie nastroje panują w reprezentacji przed czwartkowym starciem z Portugalią?

Polacy spokojni przed kolejnym meczem. "Zachowujemy chłodne głowy. Wszystko jest przed nami"

18.50 - Niemcy prowadzą do przerwy ze Słowacja 2:0.

18.44 - Gomez, w 43. minucie meczu ze Słowacją zdobywa drugiego gola dla reprezentacji Niemiec.

18.14 - Rzut rożny dla Niemców. Skrtel bezpardonowo wypchnął Gomeza wyskakującego do piłki, za co sędzia Marciniak podyktował rzut karny. "11" wykonywał Ozil, ale nie trafił do bramki.

18.09 - Gol dla Niemców. Jerome Boateng przejął piłkę tuż za polem karnym. Nie zastanawiał się dwa razy, uderzył mocno "z kija" trafiając tuż przy lewym słupku. Matus Kozacik nie był w stanie dosięgnąć piłki, dlatego wynik zmienia się na 1:0

18.00 - Mistrzowie świata i Słowacy zaczęli walkę o ćwierćfinał.

17.45 - Arbitrem w spotkaniu Niemcy - Słowacja będzie polski sędzia Szymon Marciniak

17.40 - Ostatnie spotkanie pomiędzy Niemcami, a Słowacją zakończyło się zwycięstwem Słowaków, którzy pokonali mistrzów świata 3:1.

17.15 - Znamy już wyjściowe składy na mecz Niemcy - Słowacja

17.00 - Na dzisiejszej konferencji prasowej reprezentacji Polski w La Baule Arkadiusz Milik został zapytany czy wynik gorszy niż finał wywoła niedosyt?

16.56 - Francuzi przegrywali do przerwy z Irlandią, po tym jak Robbie Broady wykorzystał rzut karny w trzeciej minucie spotkania.

Francja postraszona, ale znów zwycięska. Bohaterska Irlandia uznała wyższość gospodarzy

16.55 - Francja w ćwierćfinale. Gospodarze pokonali 2:1 Irlandię. Bohaterem spotkania Griezmann

16.30 - O godzinie 18.00 piłkarze Niemiec i Słowacji zmierzą się w Lille. Faworytami są mistrzowie świata, ale niemiecki selekcjoner Joachim Loew nie zamierza lekceważyć rywala.

00:19 Joachim Loew.mp3 - Słowacja to zupełnie inny zespół niż Irlandia Płn., z którą graliśmy ostatnio. Są mocniejsi i będą na nas napierać, ale wiemy jak sobie z tym radzić. Po koniec maja wygrali z nami 3:1, więc wiemy, że to dobra drużyna, także w obronie (IAR)

16.20 - Griezmann się rozpędził. Francja prowadzi już 2:1, a Griezmann ma na koncie trzy gole w tych mistrzostwach

16.17 - Francja wyrównała w meczu z Irlandią. Strzelcem gola Griezmann

16.00 - Ruszamy z drugą połową.

15.56 - Adil Rami złapał swoją drugą żółtą kartkę w turnieju i jego występ w ćwierćfinale jest wykluczony.

15.52 - Sensacja w Lyonie! Francja do przerwy przegrywa z Irlandią 0:1!

15.37 - Twarda walka na stadionie w Lyonie. N'Golo Kante nie zagra w ćwierćfinale!

15.16 - Mądrze bronią się w pierwszym kwadransie Irlandczycy. Francja przegrywa 0:1!

15.03 - Ależ początek Irlandii! Robbie Brady z rzutu karnego! Irlandia prowadzi!

15.00 - Ruszamy!

14.53 - Fantastyczna atmosfera przed meczem

14.40 - Ostatnie przygotowania i zawodnicy już za chwilę wyjdą na murawę.

14.20 - Kibice już rozgrzewają stadion.

14.15 - Do rozpoczęcia meczu 45 minut!

14.05 - Granit Xhaka przeprasza za zmarnowany rzut karny:

- Jesteśmy bardzo rozczarowani po porażce. Byliśmy lepszym zespołem, szczególnie w drugiej połowie, zasłużyliśmy na zwycięstwo. Najbardziej mnie boli zmarnowany rzut karny - przepraszam moich kolegów z zespołu, kibiców, wszystkich, którzy wspierali nasz zespół. Każdy kto mnie zna wie, że zrobię wszystko, by wrócić jeszcze silniejszym!

14.00 - Są składy!

13.53 - Piłkarze reprezentacji Francji właśnie dojechali na stadion.

13.46 - "Stadion Świateł" gotowy. Powoli zaczynamy odliczanie!

13.30 - Część polskich oraz szwajcarskich kibiców nie dotarła do Saint-Etienne na sobotni mecz tych reprezentacji w 1/8 finału. Powodem były kilkugodzinne opóźnienia pociągów z powodu nawałnic w środkowej Francji.

- Według rozkładu jazdy powinienem być w Saint-Etienne w sobotnie południe. Jednak mój pociąg z Paryża opóźnił się o cztery godziny. W związku z tym dojechałem do Lyonu, gdzie miałem przesiadkę, już w trakcie meczu – opisał swoją podróż kibic z Białegostoku, który podróżuje po Francji i ogląda poszczególne mecze.

13.10 - Irlandczycy już w drodze na stadion!

13.05 - Już o 15:00 pierwszy gwizdek w Lyonie, gdzie gospodarze będą podejmować Irlandczyków.

czytaj dalej

12.25 - A tymczasem Francuzi przygotowują się do starcia z Irlandczykami.

12.22 - Zimna krew polskich piłkarzy zaimponowała nam wszystkim. Stuprocentowa skuteczność w konkursie rzutów karnych, pewnie egzekwowane jedenastki - nasi zawodnicy sprawiali wrażenie, że są pozbawieni układu nerwowego. Co na ten temat twierdzi psycholog sportu, prof. Jan Blecharz?

11.47 - Wczoraj wygraliśmy ze Szwajcarią - dzisiaj myślimy już tylko o Portugalii.

Euro 2016: historyczny sukces polskich piłkarzy, teraz Portugalia

11.40 - Wybuch radości Jacka Kurowskiego i Szymona Borczucha:

11.12 - Tyle lat oczekiwania... Dariusz Szpakowski zasłużył na te chwile radości jak mało kto!

10.31 - Co za piękna niedziela, co za piękny poranek!

10.30 - Robert Lewandowski był niemiłosiernie kopany przez rywali w meczu ze Szwajcarią. W jednej z akcji zamarła chyba cała Polska, kiedy to nasz kapitan wystrzelił w powietrze po brutalnym wślizgu Fabiana Schara. Długo nie podnosił się z murawy, ale zacisnął zęby i finalnie poprowadził swój zespół do zwycięstwa. Czy będzie jednak w pełni sił na czwartkowy ćwierćfinał?

Euro 2016. Robert Lewandowski: "Mamy dużo czasu, aby dojść do siebie"

10.01 - Po milionie za zwycięstwo w grupie, pół miliona za remis, półtora za awans do 1/8 finału i kolejne dwa i pół za występ w ćwierćfinale - UEFA wypłaci PZPN co najmniej sześć i pół miliona euro (ok. 29 mln złotych) za udział w mistrzostwach Europy we Francji.

Euro 2016: polska federacja zarobiła już sześć i pół miliona euro

09.42 - Meczem piłkarzy ze Szwajcarią, po którym biało-czerwoni awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy, emocjonowali się nie tylko fani futbolu, ale również siatkarze reprezentacji Polski. - Karne przeżywaliśmy na stojąco - powiedział Dawid Konarski.

- Jesteśmy reprezentacją jednego kraju i każdy w swojej dyscyplinie stara się grać jak najlepiej. Cieszę się, że mamy teraz piłkarską kadrę z prawdziwego zdarzenia. W przeszłości bywało różnie, ale ten zespół ogląda się miło. Widać, że każdy sukces rodzi się w bólach. Mam nadzieję, że we Francji starczy im paliwa. Niech dalej strzelają karne, bo w meczu ze Szwajcarią robili to kapitalnie – podsumował.

09.33 - Rozkład jazdy na dziś:

08.54 - Łukasz Fabiański był wielkim bohaterem wczorajszego spotkania ze Szwajcarią. W kilku momentach uratował swój zespół przed utratą bramki. Pod wrażeniem gry naszego bramkarza jest Jan Tomaszewski.

Źródło: TVP

08.50 - Dzień dobry! Polska w ćwierćfinale Euro 2016!

Gotowi na kolejne rozstrzygnięcia? Ruszamy z naszą relacją na żywo z 17. dnia mistrzostw. Zapraszamy!