EURO 2016

Euro 2016: pogromcy Polaków sięgnęli po mistrzostwo Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 23:50
Przez najbliższe cztery lata Portugalczycy będą mogli określać się mianem mistrzów Europy. W finale pokonali po dogrywce Francję 1:0.
  • Adam Malecki i Michał Gąsiorowski ze Stade de France tuż prze meczem Portugalia - Francja (Trójka)
  • Adam Malecki i Michał Gąsiorowski komentują mecz Portugalia - Francja część 4. (Trójka)
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują mecz Portugalia - Francja część 1. (Jedynka)
  • Adam Malecki i Michał Gąsiorowski komentują mecz Portugalia - Francja część 7. (IAR)
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują mecz Portugalia Francja część 2. (Jedynka)
  • Adam Malecki i Michał Gąsiorowski komentują mecz Portugalia - Francja część 11, dogrywka (Trójka)
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują mecz Portugalia Francja część trzecia, dogrywka (Jedynka)
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują mecz Portugalia Francja część czwarta, dogrywka (Jedynka)
Portugalczycy po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Europy
Portugalczycy po raz pierwszy w historii zostali mistrzami EuropyFoto: EPA/IAN LANGSDON

Francuzi rozgrywali trzecią dużą imprezę jako gospodarze. Poprzednie dwa turnieje wygrali (Euro 1984 i mundial w 1998 roku), tym razem muszą zadowolić się srebrnym medalem.

Mistrzem Europy została Portugalia, która do 1/8 finału awansowała z trzeciego miejsca w grupie po trzech remisach z Islandią, Austrią i Węgrami.

Finał Euro 2016: Portugalia - Francja

W kolejnej rundzie po dogrywce wyeliminowali Chorwatów, a w ćwierćfinale okazali się lepsi od biało-czerwonych, eliminując nasz zespół po rzutach karnych. W półfinale wygrali z Walią 2:0.

W finale tylko 25 minut zagrał Cristiano Ronaldo, który musiał opuścić boisko z powodu kontuzji.

Osłabieni brakiem swojego lidera Portugalczycy sprawiali wrażenie nieco zagubionych na murawie, ale gospodarze nie potrafili tego wykorzystać. Najbardziej aktywny w ekipie Didiera Deschampsa był Moussa Sissoko - np. w 34. minucie popisał się mocnym strzałem, ale Rui Patricio znów nie dał się zaskoczyć.

Im dłużej trwał mecz, tym coraz bardziej widoczne było, że Francuzi odczuwają trudy niedawnego półfinału. "Trójkolorowi" mieli dzień odpoczynku mniej niż rywale - grali z Niemcami (2:0) w czwartek, tymczasem Portugalczycy już w środę wyeliminowali Walię (2:0).

Mimo tego podopieczni Deschampsa stworzyli w drugiej połowie kilka sytuacji. W 66. minucie niecelnie głową uderzył Griezmann, a dziewięć minut później strzał Oliviera Girouda obronił Rui Patricio.

W 84. minucie znów z dobrej strony pokazał się portugalski bramkarz, tym razem broniąc mocny strzał z dystansu Sissoko. Najbliżej szczęścia gospodarze byli jednak w doliczonym czasie gry, gdy rezerwowy Andre-Pierre Gignac zmylił zwodem Pepe i trafił z bliska w... słupek.

Portugalczycy rzadko kontratakowali. Dwukrotnie na bramkę Francuzów strzelał Nani, ale Hugo Lloris nie dał się zaskoczyć.

W dogrywce gospodarze nie byli w stanie stworzyć żadnego zagrożenia, natomiast coraz więcej do powiedzenia mieli ich rywale.

Najpierw rezerwowy Eder oddał strzał głową - piłkę złapał Lloris. Z kolei w 108. minucie Raphael Guerreiro, wykonując efektownie rzut wolny, trafił w poprzeczkę.

Kilkadziesiąt sekund później sektory zajmowane przez fanów reprezentacji Francji zamilkły, a portugalscy kibice oszaleli z radości. Eder zdecydował się na indywidualną akcję i oddał płaski strzał z ponad 20 metrów. Piłka wpadła do siatki obok bezradnego Llorisa.

Do końca dogrywki nic się już nie wydarzyło i Portugalczycy - z Ronaldo utykającym przy linii bocznej - mogli zacząć świętować największy sukces w historii ich futbolu.

bor, PAP

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO:

PORTUGALIA - FRANCJA 1:0 [KONIEC]

Bramka: Eder (109.)

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Jose Fonte, Raphael Guerreiro - Renato Sanches (79. Eder), William Carvalho, Adrien Silva (66. Joao Moutinho), Joao Mario - Nani, Cristiano Ronaldo (25. Ricardo Quaresma)

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Samuel Umtiti, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Moussa Sissoko (110. Anthony Martial), Paul Pogba, Blaise Matuidi, Dimitri Payet (58. Kingsley Coman) - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (78. Andre-Pierre Gignac)

120+2 min - KONIEC!!! PORTUGALIA MISTRZEM EUROPY

116 min - Ronaldo nerwowo chodzi wzdłuż ławki rezerwowych

110 min - Strzał Edera naprawdę kapitalny

109 min - A teraz już nic nie ratuje "Trójkolorowych" po bombie Edera zza pola karnego! Portugalia - Francja 1:0

108 min - Poprzeczka ratuje Francję po strzale Raphaela Guerreiro z rzutu wolnego

105 min - Koniec pierwszej części dogrywki. Rzuty karne coraz bliżej

104 min - Lloris po rzucie rożnym instynktownie broni strzał głową Edera z najbliższej odległości

90+3 min - Koniec, będziemy grali 30 minut dłużej. Dla Portugalczyków to trzecia dogrywka w tym turnieju, na cztery możliwe

90+2 min - Piłkę meczową mieli Francuzi, ale Gignac trafił w słupek

84 min - Moussa Sissoko huknął z dystansu, Patricio z najwyższym trudem odbija piłkę w bok

80 min - Po "centrostrzale" Naniego Francję w ostatniej chwili ratuje Hugo Lloris

75 min - Jeszcze raz Griezmann, ale po raz kolejny kunsztem popisał się Patricio

72 min - Generalnie ten finał nie stoi na zbyt wysokim poziomie...

66 min - Najlepsza okazja Francuzów w tym meczu! Griezmann strzela jednak głową nad poprzeczką

58 min - Strzał Griezmanna bez problemu łapie Patricio

55 min - Okres spokojnej gry w środku pola

48 min - Szybsza akcja Portugalczyków, ale wyjaśnia Laurent Kościelny wybijając piłkę w aut

46 min - Zaczynamy drugą odsłonę

45+2 min - Koniec pierwszej połowy. Na razie bez bramek

43 min - Portugalia wyraźnie przycisnęła

38 min - Zamieszanie w polu karnym Francuzów, ale Portugalczycy "przekombinowali"

31 min - Szaleństwo w strefie kibica w Marsylii

25 min -  Ricardo Quaresma zastąpi Ronaldo

24 min - Niestety Ronaldo musiał się poddać. Portugalia będzie grała bez swojej gwiazdy. Stadion pożegnał załamanego CR7 brawami

21 min - Opatrzony Ronaldo wrócił na boisko

17 min - Dramat Ronaldo, na twarzy Portugalczyka łzy. Ból kolana jest zbyt duży, CR7 znów opuścił boisko, czy wróci?

11 min - Ronaldo wrócił na boisko, a Francja wciąż w natarciu. Olivier Giroud wywalczył miejsce w polu karnym i przejął piłkę z rzutu rożnego, strzelił główką w sam środek bramki, ale Rui Patricio wyciągnął się niczym kot i wybił piłkę zmierzającą do bramki

8 min - Cristiano Ronaldo zmaga się z bólem tuż za linią boczną boiska. Portugalia chwilowo w "10"

7 min - Tym razem dośrodkowuje Antoine Griezmann, ale jego próba strzału wędruje daleko obok lewego słupka bramki Rui Patricio

4 min - Nani znalazł się w doskonałej sytuacji w polu karnym, ale fatalnie chybił

2 min - Dimitri Payet pięknie dośrodkowuje w pole karne. Obrona Portugalii jednak pewnie pozbywa się piłki ze strefy zagrożenia

21.00 - ZACZYNAMY!

20.50 - Trwa ceremonia zamknięcia Euro 2016

20.40 - Portugalczyk Renato Sanches jest najmłodszym piłkarzem w historii, który wystąpi w finale mistrzostw Europy

20.30 - Czy kibice poprowadzą "Trójkolorowych" do triumfu?

20.20 - Tak prezentuje się obiekt pożądania Portugalczyków i Francuzów

20.10 - W takich składach zagrają drużyny

20.00 - Za godzinę początek piłkarskiego święta

19.50 - Kibiców elektryzuje starcie dwóch "siódemek"

19.40 - Statystyki przed finałem

Foto Olimpik/x-news

19.30 - Zapraszamy na relację NA ŻYWO z finałowego meczu Euro 2016: Portugalia - Francja