Grudzień 1970

19 grudnia 1970

21.11.2016 16:30
Cały Szczecin strajkuje. W nocy milicja organizuje potajemne pogrzeby zabitych.

Warszawa: na posiedzeniu Biura Politycznego zapadła decyzja o zwołaniu na następny dzień VII plenum KC PZPR, które miałoby powołać nowego I Sekretarza. "Trybuna Ludu" informowała o spokojnej pracy i unormowanej sytuacji na Wybrzeżu.

Szczecin: strajk trwa, dołaczają do niego: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Portu Szczecin, Zakłady Mechanizmów Samochodowych "Polmo", Zakłady Chemiczne "Police", Fabryka Kabli w Załomiu, Fabryka Kontenerów "Unikom", Zakłady Włókien Sztucznych, "Wiskord", Huta Szczecin, "Gryf" i "Dana".

W Stoczni im. A. Warskiego przebywali przedstawiciele solidaryzujących ze strajkiem zakładów. Ok. godz. 13 odbyła się pierwsza tura rozmów z przedstawicielami władz. Rozmowy toczyły się w budynku Technikum Budowy Okrętów. Delegacja strajkujących przedstawiła listę 21 postulatów. Przedstawiciele władz udzielili wstępnych odpowiedzi na żądania. Uzgodniono, że rozmowy będą kontynuowane. Delegacja robotników wróciła do stoczni. Na kanale oddzielającym Stocznię im. Warskiego od "Gryfii" bezustannie krążyły łodzie wojskowe. O godz. 20 rozpoczęła się druga tura rozmów. Po powrocie delegacji robotniczej do stoczni znowu zwołano posiedzenie trójek wydziałowych. Przedstawiciele wydziałów upoważnili delegatów stoczni do podpisania protokołu. Tego dnia stoczniowcy napisali odezwy do milicji i do żołnierzy z aplelem o solidarność z ich postulatami i działaniem.

Elbląg: od rana trwały strajki w wielu zakładach pracy i uliczne demonstracje.

Gdynia: ok. północy na Cmentarzu Witomińskim milicja potajemnie i w pośpiechu organizawała pogrzeby zabitych. Rodzinom nie pozwolono pożegnać się ze zmarłymi. Na cmentarz nie wpuszczono księży.