Do akcji po raz pierwszy w czasie powstania wchodzą niemieckiego samoloty nurkujące. Na Ochocie trwa opór niewielkich polskich oddziałów wobec przeważających sił oddziałów RONA. Targowisko warzywne na ul. Grójeckiej, zwane Zieleniakiem, obrócone zostaje na miejsce koncentracji wypędzanej ludności. Postępują niemieckie zbrodnie przeciwko cywilom.
Na Żoliborzu powstańcy opanowują bezpańskie tereny pomiędzy pl. Wilsona i pl. Inwalidów oraz al. Wojska Polskiego, gdzie budują barykady. Na Mokotowie oddziały pułku "Baszta" dokonują licznych wypadów na ul. Różanej, w kierunku Madalińskiego, Dworkowej, aż po Królikarnię. Z kolei na Starym Mieście ujawnia się dowództwo Obwodu Warszawa Armii Ludowej.
Po południu ginie trafiony kulą na pierwszym piętrze Pałacu Blanka na pl. Teatralnym pchor. Krzysztof Kamil Baczyński, najwybitniejszy poeta wojennej generacji.
Meldunek sytuacyjny gen. Bora-Komorowskiego do Londynu: "Ludność stolicy zespoliła się z wojskiem w walce i nawet nieuzbrojona, porwana entuzjazmem młodzież buduje barykady przeciw czołgom wroga (...) Dręczącą troskę stanowi amunicja, której zapasy maleją z godziny na godzinę, oraz braki w broni, które nie pozwalają na wejście do akcji masowo zgłaszających się ochotników".
< 3 sierpnia
5 sierpnia >