Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: skoczkowie narciarscy i łyżwiarze figurowi złożyli ślubowanie w Centrum Olimpijskim

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 12:10
W poniedziałek 5 lutego pięciu skoczków narciarskich, dwoje reprezentantów Polski w łyżwiarstwie figurowym oraz ich sztaby złożyli w Centrum Olimpijskim w Warszawie ślubowanie przed wyjazdem na zimowe igrzyska w Pjongczangu. W imieniu zawodników słowa przysięgi odczytał Dawid Kubacki. 
Audio
  • ZIO - Prezes PKOl przed igrzyskami w Pjongczangu (IAR)
  • ZIO - Skoczkowie narciarscy i łyżwiarze figurowi złożyli ślubowanie 1x (IAR)
  • ZIO - Skoczkowie narciarscy i łyżwiarze figurowi złożyli ślubowanie 2x (IAR)
  • ZIO - Skoczkowie narciarscy przed wyjazdem do Pjongczangu 1x (IAR)
  • ZIO - Skoczkowie narciarscy przed wyjazdem do Pjongczangu 2x (IAR)
  • ZIO - Skoki narciarskie - Stoch i Hula po ślubowaniu 1x (IAR)
  • ZIO - Skoki narciarskie - Stoch i Hula po ślubowaniu 2x (IAR)
  • ZIO - Premier Mateusz Morawiecki na ślubowaniu sportowców przed igrzyskami (Radiowa Jedynka)
  • ZIO - Skoki narciarskie - Kubacki, Żyła i Kot po ślubowaniu 1x (IAR)
  • ZIO - Skoki narciarskie - Kubacki, Żyła i Kot po ślubowaniu 2x (IAR)
  • ZIO - Skoki narciarskie - Kubacki, Żyła i Kot po ślubowaniu 3x (IAR)
  • ZIO - Łyżwiarstwo figurowe - Polska para taneczna już po ślubowaniu 1x (IAR)
  • ZIO - Łyżwiarstwo figurowe - Polska para taneczna już po ślubowaniu 2x (IAR)
  • ZIO - Skoki narciarskie - M. Morawiecki budujcie markę Polski 1x (IAR)
  • ZIO - Skoki narciarskie - M. Morawiecki budujcie markę Polski 2x (IAR)
Skoczkowie podczas ślubowania w Centrum Olimpijskim w Warszawie
Skoczkowie podczas ślubowania w Centrum Olimpijskim w WarszawieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Igrzyska olimpijskie w Pjongczagu można śledzić na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie na stronie PolskieRadio.pl. Zapraszamy!

Do Korei Południowej, oprócz Kubackiego, pojadą także Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, i Stefan Hula, natomiast w na olimpijskim lodowisku zaprezentują się rywalizujący w parach tanecznych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew.

Słowa przysięgi odebrali prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny Adam Krzesiński. Gościem honorowym uroczystości był premier Mateusz Morawiecki, zabrakło natomiast zmagającego się z przeziębieniem ministra sportu Witolda Bańki. Reprezentował go podsekretarz stanu MSiT Jan Widera.

Z szefem rządu sportowcy spotkali się też wcześniej w jego kancelarii.

- Jedziecie do Pjongczangu dawać nam nadzieję, budować silną Polskę na tym współczesnym polu zmagań, jakim jest sport. To niezwykle ważne, że potraficie, tak jak w miniony weekend, dawać nam taką nadzieję. Trzy medale w jeden weekend to wspaniałe osiągnięcie. To pokazuje, że możemy naprawdę dostarczać nie tylko wspaniałych emocji, ale też budować coś, co jest chyba dla nas w sercu najważniejsze: budować markę, imię Polski. Czy jest coś ważniejszego niż budowanie imienia Polski na świecie? Dla mnie nie i wierzę, że dla państwa również nie - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim.

Stoch, który przed czterema laty w Soczi zdobył dwa złote medale, nie odczuwa przesadnej presji związanej z występem w Pjongczangu. - Radzę sobie z nią w ten sposób, że po prostu o niej nie myślę. Nie muszę niczego bronić. To, co zdobyłem, nie zostanie mi – mam nadzieję – odebrane. Niczego nie musimy bronić, a możemy zdobywać - podkreślił zwycięzca tegorocznego "Willingen Five". 

Podczas ślubowania w Centrum Olimpijskim gościem honorowym był premier Mateusz Morawiecki, który skierował swoje słowa do sportowców.

- Sto milionów kciuków - może nawet sto dwadzieścia, bo nie wiemy ile jest tej polonii po całym świecie rozsianej, ale każdy ma w sercu Polskę. Wszyscy będziemy te kciuki trzymać za was bardzo mocno, więc dajcie nam jak najwięcej zwycięstw. Wiem, że będziecie dawali z siebie wszystko, wiem, ile to jest stresu, przygotowania, ile to jest wyczerpującej determinacji, z którą musicie podchodzić do każdego treningu - dodał szef rządu.

Zarówno premier Morawiecki, jak i prezes PKOl Kraśnicki docenili rolę całego sztabu. - Udział w igrzyskach to ogromne wyróżnienie, poprzedzone ogromnym wysiłkiem sportowców, ale też wszystkich tych, którzy ich wspierali: lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, polskich związków sportowych. Niedługo przekonamy się, jakie będą tego efekty. Życzę wszystkim, żeby osiągnięte na igrzyskach rezultaty były satysfakcjonujące - powiedział Kraśnicki.

- Chcę też podziękować z tego miejsca naszym cichym bohaterom, tworzącym cały wasz zespół. To wszyscy trenerzy, rehabilitanci, fizjoterapeuci, lekarze, którzy dbają o was. Nie byłoby tych waszych sukcesów, osiągnięć, które macie i o które się staracie, gdyby nie praca zespołowa. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - dodał Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów nie ukrywał także, że tak ważne zawody to dobra okazja, aby pokazać Polskę w jak najlepszym świetle na arenie międzynarodowej.

- Wierzę, że dacie z siebie wszystko, bo Polska jest tego warta. W naszej poturbowanej historii ostatnich dwustu, trzystu lat nie mogliśmy pokazać światu naszych osiągnięć naukowych, kulturalnych, sportowych – tego, na co nas było stać. Byliśmy tego często pozbawieni przez brak niepodległości i inne różne, dużo bardziej dramatyczne wydarzenia, które wymordowały nas w czasie drugiej wojny światowej. Ale dzisiaj mamy Polskę wolną i dzisiaj wierzę, że czujecie tak samo jak ja, że możemy i musimy dać z siebie wszystko po to, by rozsławić imię Polski na całym świecie - powiedział Morawiecki. 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczangu potrwają od 9 do 25 lutego.

mb, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: piąte igrzyska Katarzyny Bachledy-Curuś. Polka wystartuje w trzech konkurencjach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 08:48
- Pierwszych nie pamiętam, drugie - najpiękniejsze, trzecie - spełnienie marzeń, czwarte - pełna sportowa świadomość, a piąte to jeszcze otwarta karta - w ten sposób Katarzyna Bachleda-Curuś opisała swój udział w zimowych igrzyskach olimpijskich.
rozwiń zwiń