Taki plan ma białoruska federacja biathlonu i prowadzi rozmowy z międzynarodowym komitetem olimpijskim (MKOl) w sprawie akredytacji dla Bjoerndalena.
Największą nadzieją medalową tego kraju jest biathlonistka Daria Domraczewa, która w lipcu 2016 roku wyszła za mąż za Bjoerndalena. W październiku urodziła im się córka. Norweg jest częstym i bardzo lubianym gościem na Białorusi. W Mińsku norweski sportowiec wybudował ogromną willę w kształcie statku.
Rzeczniczka białoruskiej federacji biathlonu Viktoria Tarasewicz powiedziała w rozmowie z norweskim dziennikiem "Verdens Gang", że Bjoerndalen jest bardziej niż mile widziany w drużynie jej kraju jako trener i doradca.
- Napisaliśmy już list do MKOl lecz jeszcze nie mamy odpowiedzi. Widzimy go w roli przede wszystkim trenera Darii, która liczyła na start męża i jego bliską, codzienną obecność w Pjongczang i potrzebuje wsparcia lecz również jako ważna pomoc dla innych zawodników. Jego doświadczenie jest przecież bezcenne - powiedziała.
Anatolij Stromskij, sekretarz generalny białoruskiej federacji podkreślił, że :"jeżeli otrzymamy akredytację dla Bjoerndalena, to zamieszka on w wiosce olimpijskiej jako członek naszej reprezentacji".
Bjoerndalen jeszcze nie wypowiedział się na temat tej propozycji. Zapowiedział jednak, że będzie obecny w Pjongczang, aby wspierać swoją żonę.
Na antenie kanału telewizji TV2 utytułowany biathlonista podkreślił, że jest bardzo zawiedziony decyzją norweskich działaczy ponieważ przygotowywał się do tej olimpiady przez wiele miesięcy. - Wiem, że taki dzień musiał kiedyś nadejść, lecz uważam, że decyzja nie jest sprawiedliwa - powiedział.
Daria Domraczewa zdobyła w swojej karierze cztery medale olimpijskie, w tym trzy złote przed czterema laty w Soczi i brązowy w Vancouver (2010). Ma także siedem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote, cztery srebrne i jeden brązowy a w sezonie 2014/2015 wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej.
43-letni Bjoerndalen startował na sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich 13 medali - osiem złotych, cztery srebrne i brązowy. Dorobek mistrzostw świata to 45 medali w tym 20 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych. Norweg wygrał biathlonowy Puchar Świata w punktacji generalnej sześć razy, a indywidualnie stawał 95 razy na najwyższym podium, w tym raz w zawodach PŚ biegach narciarskich (2006).
mb