Section00
Japonia
Grupa H
pomocnik
największa gwiazda
Shinji
Kagawa
Shinji Kagawa to piłkarz, którego też nikomu nie trzeba przedstawiać. 29-latek nie sprawdził się w Manchesterze United, przez dwa lata nie udało mu się oczarować kibiców i wrócił do Dortmundu, gdzie odbudował formę. Klubowy kolega Łukasza Piszczka będzie bardzo ważnym zawodnikiem Akiry Nishino. Bez wątpienia to jeden z najbardziej kreatywnych piłkarzy, jakimi dysponuje selekcjoner, potrafiący zarówno precyzyjnie dograć, jak i samemu zakończyć akcję.
10
Rosja 2018Japonia
Section04
Na kogo należy zwrócić uwagę
W Bundeslidze od dziewięciu lat gra kapitan reprezentacji Makoto Hasebe, a z Maya Yoshidą rywalizację w Southampton przez większość sezonu przegrywał Jan Bednarek. Doświadczony Yuto Nagatomo jest zawodnikiem tureckiego Galatasaray, Shinji Okazaki wyrobił sobie markę w Leicester City.

Za strzelanie bramek będzie odpowiadał Yoshinori Muto, który w tym sezonie zdobył dla Mainz 10 bramek w sezonie.
Section05
miejsce w
rankingu fifa
61
grupa na mś
w Rosji
H
bilans eliminacji na MŚ w Rosji
18
mecze
13
zwycięstwa
3
remisy
2
porażki
44:7
bramki
największe sukcesy
mistrzostwo Azji w 1992, 2000, 2004 i 2011 roku
największe sukcesy na mś
1/8 finału w 2002 i 2010 roku
selekcjoner
Akira Nishino
napastnicy
Shinji Okazaki,
Yuya Osako,
Yoshinori Muto
pomocnicy
Makoto Hasebe,
Keisuke Honda,
Takashi Inui,
Shinji Kagawa,
Hotaru Yamaguchi,
Genki Haraguchi,
Takashi Usami,
Gaku Shibasaki
Ryota Oshima
obrońcy
Yuto Nagatomo,
Tomoaki Makino,
Maya Yoshida,
Hiroki Sakai,
Gotoku Sakai,
Gen Shoji,
Wataru Endo,
Naomichi Ueda
bramkarze
Eiji Kawashima,
Masaaki Higashiguchi,
Kosuke Nakamura
Section08
Trzeci mecz grupowy podczas przyszłorocznych mistrzostw świata polscy piłkarze zagrają z Japonią. Z piłkarzami "Kraju Kwitnącej Wiśni" biało-czerwoni zmierzą się 28 czerwca o godzinie 16.00 w Wołgogradzie. Przedstawiamy rywala Polaków.
Japończycy walkę o bilety do Rosji stoczyli w kilkuetapowych kwalifikacjach. W drugiej rundzie "rozgrzali" się w meczach z Syrią, Singapurem, Afganistanem i Kambodżą. Wygrali swoją grupę odnotowując siedem zwycięstw i jeden remis.

W decydującej fazie zmagań spotkali się z Arabią Saudyjską, Australią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Irakiem i Tajlandią. Tu już tak łatwo nie było, ale zgromadzili 20 punktów i z pierwszego miejsca wywalczyli bezpośredni awans. Najskuteczniejszym strzelcem Japończyków w kwalifikacjach był Keisuke Honda. Zawodnik meksykańskiego Club de Futbol Pachuca zdobył siedem bramek.
Japończycy po raz pierwszy na mundialu zagrali w 1998 roku we Francji. Zatrzymali się wówczas na fazie grupowej, ale od tamtej pory są etatowymi uczestnikami mistrzostw globu. W 2002 roku, kiedy wraz z Koreą Południową byli współgospodarzami turnieju oraz w 2010 roku w RPA zdołali dotrzeć do 1/8 finału. Japonia to drużyna z największym potencjałem na kontynencie, ale podczas ostatniego Pucharu Azji (w 2015 roku) odpadli w ćwierćfinale.

W 2014 roku Japończycy rywalizowali w grupie z Grecją, Wybrzeżem Kości Słoniowej i... podobnie jak teraz z Kolumbią. Zdołali zremisować bezbramkowo z Grecją, przegrali 1:2 z WKS oraz polegli aż 1:4 z Kolumbią. Z jednym punktem zajęli ostatnie miejsce w grupie.

W mistrzostwach świata Polacy do tej pory tylko raz zmierzyli się z przedstawicielem azjatyckiego stylu gry. Na mundialu w 2002 roku zmierzyli się z drugim ze współgospodarzy - Koreą Południową i przegrali 0:2. Japończycy prezentują podobny styl gry, oparty na żelaznej dyscyplinie taktycznej i wybieganiu.

Polacy do tej pory mierzyli się z Japonią sześć razy, za każdym razem towarzysko. Ogólny bilans jest korzystny dla biało-czerwonych, ale dwie ostatnie potyczki kończyły się zwycięstwem rywali. Po raz ostatni w 2002 roku, kiedy przed mundialem wygrali w Łodzi 2:0.
expand_more
więcej
mecze
Drużyna
RM
W
R
P
BZ
BS
RB
Pkt