I trzeba przyznać, że ten zachwyt był uzasadniony. Nie bez powodu ten obiekt jako pierwszy z zabytków całego Dolnego Śląska został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Mamy do czynienia z nietypową konstrukcją. Architekt, który budował ten kościół, Albrecht von Saebisch musiał być człowiekiem genialnym, aby bez użycia komputera, jedynie przy pomocy kartki i ołówka, obliczyć statykę kościoła i wymyślić taki projekt, w którym 7,5 tysiąca ludzi naraz będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwie ewangelickim. Wszystko, co widzimy we wnętrzu, wykonane jest z drewna. Nawet kolumny ołtarza, które wydają się kolumnami z marmuru, również są w drewna – powiedział przewodnik Sobiesław Nowotny.
Podobno, kiedy przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, na początku XIX wieku, przyjechał do Świdnicy, spojrzał na ten obiekt i powiedział "O! Wielka stodoła!". Kiedy w 1906 roku przyjechał do Świdnicy cesarz Wilhelm II, wszedł do kościoła i stwierdził "To jest wyjątkowo piękny kościół". – I taka jest różnica. Z zewnątrz wygląda jak stodoła, a dopiero wewnątrz ukazuje całe swoje piękno – dodał przewodnik.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym mówimy też o wyśmienitych daniach z dziczyzny typowych dla tego regionu, piernikach świdnickich, starszych nawet od toruńskich i świdnickim piwie.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzi: Małgorzata Raducha
Reporterka: Małgorzata Głogowska
Goście: Sobiesław Nowotny (przewodnik po Świdnicy, doktorant UWr), Sylwia Osojca-Kozłowska (kierownik Referatu Turystyki), dr Dobiesław Karst (Muzeum Dawnego Kupiectwa), Andrzej Deska (Referat Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy)
Data emisji: 20.07.2018
Godzina emisji: 9.17, 11.16
abi/kb