Miasto ma bogatą ofertę kulturalną i niezwykłą historię. Mieszkańcom przypomina o niej chociażby obronna Wieża Piastowska, wzniesiona w 1300 roku przez księcia Bolesława I. Odwiedziła ją Małgorzata Raducha.
- Jeńców przetrzymywano w lochu, w zupełnych ciemnościach. Można było się wykupić chociażby za sól, która w tamtych czasach była drogocenna. Wyżej mamy wartownię i zbrojownię, wodę, żywność czyli wszystko, co było potrzebne do uporczywej obrony - mówi Eryk Latała, przewodnik.
Jedną z postaci związaną z tym miejscem, o której warto wspomnieć, jest panujący w księstwie opolskim Jan Dobry. - To był nieudolny władca, ale za to świetny polityk i ekonomista, który scalił ziemię księstwa po rozpadzie - mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
Śląsk to nie tylko historia, ale również tradycja, z którą wiąże się przede wszystkim wyjątkowa kuchnia tego regionu. - Nudel zupa, czyli rosół z makaronem, a do tego śląskie białe kluski, rolada i czerwona kapusta, zwana "modrą kapustą". To nasze przysmaki - mówi gospodyni z Opola.
Opole to przede wszystkim święto polskiej piosenki, o której można dowiedzieć się wielu ciekawostek, odwiedzając Muzeum Polskiej Piosenki. Co się w nim znajduje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen
Reporterka: Małgorzata Raducha
Goście: Eryk Latała(przewodnik), Urszula Zajączkowska(Muzeum Śląska Opolskiego), Kaja Marchel (Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu), gospodyni z Opola
Data emisji: 31.07.2018
Godzina emisji: 9.19 i 11.15
kb/abi