W Dusznikach Zdroju trwa 73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się 17 koncertów, a dodatkowo zaplanowane zostały 4 specjalne koncerty charytatywne. - To jeden z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie. Repertuar jest bardzo różny ze względu na obchody jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W repertuarze każdego artysty znajdziemy utwory Chopina, a także twórczość innych światowych kompozytorów - mówi Mariusz Fituch, prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich.
Festiwal zorganizowany został w pięknym Dworku Chopina. - To wyjątkowe miejsce i wyjątkowo oddają swój talent artyści. Warto tutaj być. To jest nie tylko muzyka klasyczna, ale medycyna dla duszy. Wybrano Duszniki Zdrój, bo jest tu dusza Chopina - mówi uczestniczka wydarzenia.
Duszniki Zdrój to nie tylko zabytkowy dworek, ale także historyczny rynek, który warto odwiedzić. - Rynek to jest jeden wielki zabytek. Mamy tutaj budynki z XVII i XIX wieku. Wiąże się z tym historia Wzgórza Rozalii, na które mieszkańcy chodzili, aby modlić się o ocalenie od epidemii dżumy, która panowała w 1680 roku. Dziś na rynku znajduje się pomnik dziękczynny Matki Boskiej - mówi Elżbieta Dębicka, przewodnik sudecki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której powiedzieliśmy m.in. o historii Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju i odwiedziliśmy tutejsze Muzeum Papiernictwa.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzi: Małgorzata Raducha
Reporterka: Małgorzata Głogowska
Goście: Mariusz Fituch (prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich), Elżbieta Dębicka (przewodnik sudecki), Marta Nowicka (Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju), uczestniczka festiwalu i turystka, odwiedzająca Duszniki Zdrój
Data emisji: 06.08.2018
Godzina emisji: 9.19 i 11.17
kb/abi