Spacer rozpoczęliśmy od Królikarni. W miejscu tym powstaniec Leszek Kosiński mieszkał 74 lata temu. - Królikarnia to miejsce, gdzie po raz pierwszy powstanie dało o sobie znać. Usłyszeliśmy potężne strzały na górnym Mokotowie. Przypięliśmy krzyże harcerskie i udaliśmy się w stronę Królikarni. Zostaliśmy łącznikami Komendy Placu - mówił bohater.
W Powstaniu Warszawskim obok Polaków, udział brały inne grupy narodowościowe, w tym obywatele Słowacji, Węgier, Włoch, Gruzji, Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji. W grupie walczących z niemieckim okupantem znalazł się także czarnoskóry mężczyzna o pseudonimie "Ali". O jedynym przedstawicielu tej rasy, biorącym udział w Powstaniu Warszawskim opowiedział Krzysztof Karpiński, autor książki "Był Jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce".
Mówiąc o Powstaniu Warszawskim nie sposób pominąć wątku miłosnego. Chęć walki o wolność ojczyzny w czasie Powstania Warszawskiego była tak silna jak miłość, która rodziła się w tym czasie między młodymi powstańcami. O tym jak wyglądała ceremonia ślubna i gdzie młodzi zawierali związek małżeński zdradził Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski i historyk, z którym rozmawiała Agnieszka Ciecierska.
W audycji poznaliśmy również historię Mariana Snopińskiego pseud. "Montrym" oraz Bernarda Słomskiego, pseud. "Butrym". Kolejny odcinek książki Katarzyny Bondy "Czerwony pająk" przeczytała Agata Kulesza.
<<Powstanie Warszawskie - serwis specjalny>>
Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen
Reporterka: Małgorzata Głogowska, Agnieszka Ciecierska
Goście: Leszek Kosiński (powstaniec, pseud. "Orzeł"), Marian Snopiński( pseud. "Montrym"), Bernard Słomski( pseud. "Butrym"), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski i historyk) Krzysztof Karpiński (autor książki "Był Jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce")
Data emisji: 01.08.2018
Godzina emisji: 9.00-12.00
kb