Frombork warto odwiedzić zaczynając od katedry. Tam jest grób naszego astronoma, a pod sklepieniem wiszą kapelusze i czapka.
A jak Kopernik badał niebo w czasach, kiedy nie było lunet? - Okiem badał niebo. Wszystko jest związane z matematyką, geometrią i fizyką - wyjaśnia Tomasz Holak.
Kopernik prowadził obserwacje nie z wieży, ale z miejsca obok domu. Ten dom się nie zachował.
Jakie stosunki łączyły Kopernika ze swoją gospodynią? Co zagrał organista katedralny dla słuchaczy "Lata z radiem"? Jakie instrumenty są w muzeum? Kiedy w mieście powstanie plaża nad Zalewem Wiślanym? Posłuchaj całego nagrania.
W audycji również o niezwykłym nastolatku. Jak dobrze, że na świecie żyją dobrzy ludzie. I to młodzi, którzy chcą pomagać innym i to bezinteresownie. Nasz bohater ma 16 lat i jest licealistą z podwarszawskiego Milanówka. Chciał udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale i można komuś pomóc.
Posłuchaj
Michał Raczek-Raczkowski spotkał niepełnosprawna nauczycielkę. IO wtedy postanowił, że jej pomoże. - Nie było to kompletnie planowane, stwierdziłem, że to zrobię - mówi.
- Projekt protezy powstał na bazie dostępnego w internecie projektu robota - wyjaśnia młody człowiek. Wykorzystał rękę tego robota. Budowanie protezy trwało rok, bo przecież trzeba było chodzić do szkoły.
Felieton Piotra Lisiewicza o walce z szerszeniem czyta Andrzej Mastalerz.
Posłuchaj dołączonych nagrań.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzili: Monika Tarka i Robert Kilen
Reporterka: Ewa Chyra
Goście: Tadeusz Kochański (przewodnik), ks. Jacek Wojtkowski (prałat kanonik Kapituły Warmińskiej), Tomasz Holak (Muzeum Mikołaja Kopernika), Mateusz Kotwica (organista), Małgorzata Czupejłło (obserwatorium Frombork), Dobromira Czarnecka (wieża wodna), Małgorzata Wrońska (Burmistrz Fromborka)
Data emisji: 7.08.2018
Godzina emisji: 9.19 i 11.17
ag