Section00

Rzeź wołyńska

Więcej

Wspomnienia świadków

Przeżyłem tam piekło

play_circle_outline

- Calutka wieś była wyrżnięta, kobiety rozprute brzuchy, mężczyźni głowy odcięte, a małe dzieci na kołki nawsadzane - mówił Wacław Gąsiorowski. Wspomnienia świadków. (PR, 2016)

Wszystkich zabili

play_circle_outline

- Podszedł i uderzył ciotkę Irenę siekierą w głowę. Do mnie strzelali, dostałem pod pachę - wspominał Bolesław Ćwinarowicz. (PR, 2013)

Podźgali mnie nożem

play_circle_outline

- Wszystko płonęło. Słyszałam krzyki, straszny jęk mamy. Widziała, jak sąsiadce odrąbali siekierą głowę. A tatusia nie poznałam, zdarli z niego skórę - wspomnienia Ireny Gajowczyk. (PR, 2013)

Wołyńskie łuny

play_circle_outline

Wspomnienia mieszkańców Porycka, miasteczka położonego 30 km od Włodzimierza Wołyńskiego. Reportaż Antoniego Szybisa.  (PR, 2.11.2003)

Śni mi się wieś dzieciństwa

play_circle_outline

- Oprócz mnie i mojej siostry Ukraińcy zabili około 60 osób z mojej rodziny – mówił Stanisław Kowalski. (PR, 12.03.2017)

To nie byli ludzie

play_circle_outline

- Trudno wypowiedzieć to, co się działo, jeden pisk, wrzask, krzyk, dzieci wystrzelane, chodzili po matkach, po trupach, dobijali – mówił Stanisław Bzymek. (PR, 11.07.2013)

Trudno opisać, co się działo

play_circle_outline

- Z pociętych sióstr przewieszonych przez parapet spływała krew – wspomnienia dwojga ocalonych z Równego i z Rokitnianki na Wołyniu. (PR, 11.07.2013)

Tyle lat obok siebie

play_circle_outline

- Nikt nie wierzył, że to się może stać. Jeden drugiemu mówił, że to nieprawda – wspominał Aleksander Pradun ze wsi Ostrówka, gmina Huszcza, woj. wołyńskie. (PR, 11.07.2013)

Pamiętny dzień 11 lipca

play_circle_outline

- Ludzie zaczęli wychodzić z kościoła i w tym momencie rozpoczęła się strzelanina. Krzyk mordowanych i rannych ciągle mi się śni - mówił Stanisław Filipowicz. (PR, 20.08.2009)

Domy popalone, wszędzie zgliszcza

play_circle_outline

- Ukraińcy mówili: "Na górze pierogi, a na dole kasza. Uciekajcie Polacy, Ukraina nasza" - wspominał świadek wydarzeń, Stefan Wiechnik. (PR, 12.06.2013)

Więcej dźwięków

kulisy zbrodni

Rzeź wołyńska 1943. Korzenie zbrodni

Nie sposób pojąć tak niewyobrażalnej zbrodni, jaką była rzeź wołyńska, bez nakreślenia krajobrazu polityczno-społecznego ...

Więcej

Czystka etniczna

"Krwawa niedziela" na Wołyniu 11 lipca 1943 była to seria napadów członków UPA na ludzi w czasie mszy świętych w ...

Więcej

prof. Grzegorz Motyka, historyk:

-  To nie były działania spontaniczne. To była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne.

Więcej

Ewa Siemaszko, historyk:

- Polacy byli mordowani zbiorowo i pojedynczo. Było to ludobójstwo barbarzyńskie. Marzeniem była śmierć od kuli, a nie przy pomocy narzędzi gospodarkich.

Więcej

wspomnienia świadków

Polsko-ukraiński spór o historię

play_circle_outline

- W kwestii zbrodni wołyńskiej trudno o polsko-ukraiński konsensus, zwłaszcza w sferze politycznej – mówił dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. (PR24, 12.07.2017)

Wołyń skąpany we krwi

play_circle_outline

- Nie ulega wątpliwości, że była to zorganizowana akcja, wydawano rozkazy - mówił historyk, prof. Michał Tomecki. (PR, 16.02.2016)

Rzeź była zorganizowana

play_circle_outline

- Dokonywali jej miejscowi chłopi, zmobilizowani przez członków UPA. Ich dziełem były te potworne mordy przy pomocy narzędzi gospodarczych - wyjaśniała Ewa Siemaszko, historyk. (PR, 20.08.2009)

"Śmierć Lachom"

play_circle_outline

- Dla nacjonalistów ukraińskich najgorszym wrogiem byli Polacy, których uważano za głównych przeciwników niepodległej Ukrainy - wyjaśniała dr Ewa Siemaszko, historyk. (PR, 20.08.2009)

Prace nad poznaniem prawdy

play_circle_outline

- Dla polskich historyków oczywiste jest, że było to ludobójstwo, działanie z pobudek etnicznych – mówił historyk, prof. Wojciech Polak. (PR24, 8.07.2018)

Przeszłość to fakt

play_circle_outline

- Ukraincy są rozdarci między narracją komunistyczną i nacjonalistyczną - mówił Roman Kabaczij, historyk. (PR, 2013)

Wołyń
Section01

Rocznica rzezi wołyńskiej w polskim radiu

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? ...

Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

- To nie były działania spontaniczne, to była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne - mówił prof. Grzegorz ...

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, ...

IPN wyda drugi tom "Dokumentów zbrodni wołyńskiej"

Publikacja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej zawiera relacje świadków i osób ocalałych z rzezi wołyńskiej spisane w zeszytach odnalezionych przed ...

Pomnik z drastycznymi scenami. Wkrótce oficjalne odsłonięcie

Przebite widłami dziecko wpisane w kształt krzyża i ludzkie głowy nabite na sztachety - to elementy pomnika Rzeź wołyńska. Odlew z brązu w Domostawie (woj. ...

Section025