Splendory są przyznawane od 1988 roku. Dotychczas nagrody Teatru Polskiego Radia otrzymali m.in. Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska i Jerzy Trela. Od 2006 roku przyznawana jest również nagroda specjalna - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego - dla wybitnych postaci kultury. Ponadto okazjonalnie przyznawany jest również Honorowy Wielki Splendor - za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej. Przyznawane są także nagrody dla debiutantów: Arete - za debiuty aktorskie (dwie nagrody), Don Kichot - dla najlepszego debiutującego reżysera, Talanton - za debiut dramaturgiczny oraz Aojde - za debiut muzyczny.
Laureatami tegorocznych Wielkich Splendorów są Marzena Trybała i Leszek Teleszyński. Splendor Splendorów trafi natomiast do rąk Zdzisława Wardejna. Nagrodę Arete przyznano Marii Kłusek i Wojciechowi Melzerowi, a laureatem tegorocznego Amadeusza jest Marcin Nierubiec. W tym roku Talantona otrzymała Anna Szamotuła, z kolei zdobywcą Don Kichota za reżyserię jest Rafał Zawierucha.
Czytaj także:
Hołd dla artysty
Słuchowisko "Parawan", autorstwa zmarłego w 2020 roku Andrzeja Strzeleckiego, jest muzyczną sztuką o kłopotach i trudnościach, jakie napotyka inteligent w procesie przystosowywania się do norm i reguł nowego ustroju, który właśnie zapukał do drzwi jego mieszkania. Jak przyznaje Rafał Zawierucha, decyzja o reżyserii spektaklu nie była wspólną decyzją artysty i artystów, którzy pracowali z Andrzejem Strzeleckim. - Nie tylko ja wybrałem ten temat, ale też byli studenci, którzy współpracowali z Andrzejem Strzeleckim. Ponieważ się z nimi znam, powiedziałem, że trzeba by było zrobić z tego spektakl do radia, abyśmy wszyscy mogli to usłyszeć i zobaczyć oczami wyobraźni - opowiada Rafał Zawierucha.
Spektakl jest formą hołdu dla zmarłego artysty. - Kiedy Rafał zaczynał pracę, prof. Strzelecki jeszcze żył. To miał być prezent dla niego, forma wsparcia emocjonalnego. Ale kiedy utwór ukazał się na antenie, to niestety pana profesora już z nami nie było. Jest to więc forma hołdu dla jego wielkiej pracy i również wyznanie miłości przez młodych ludzi - dodaje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
- Przy tej pracy wyobraziłem sobie, że chyba na tym polega reżyseria. Że mam miłość do tych, z którymi się spotykam, mam pasję do tekstu, który biorę, i potrafię odnajdywać w tym momencie to, co oni mi dadzą, a nie co sam sobie wyobrażę. Chciałbym iść taką drogą chociaż wiem, że nie jest ona łatwa. Chciałbym dalej uprawiać reżyserię, o ile pozwoli na to czas zawodowy - zaznacza Rafał Zawierucha.
Mówić do słuchaczy i za słuchaczy
Jak mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorzy obecnie nie tylko mówią do słuchaczy, ale też wypowiadają się za nich. - Kochajmy aktorów. Oni nie tylko mówią do nas, ale też w pewnym sensie mówią również za nas, podejmując trudne tematy i płacąc za to ogromną cenę emocjonalną. I czynią to tylko z jednego powodu - wierzą, że sztuka potrafi roztopić śnieg - opowiada Janusz Kukuła.
- Ten dzień wynagradza mi wszystkie złe chwile całego roku, bo jest to święto Teatru Polskiego Radia. Aktorzy byli, są i będą zawsze dla nas najważniejsi. I dziś mamy okazję, patrząc im w oczy, powiedzieć te piękne słowa, jak są dla nas ważni - dodaje dyrektor Teatru Polskiego Radia.
10:46 PR1_mp3 2022_12_05-08-41-25.mp3 Poznaliśmy laureatów tegorocznych Splendorów (Sygnały dnia/Jedynka)
***
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Rafał Zawierucha (aktor, laureat nagrody Don Kichot za debiut reżyserski)
Godzina emisji: 8.41
qch/kor