"Z roku na rok jakby ciemniej. I tyle opuszczonych domów. Martwi ludzie i mrok czarny jak ziemia" – ze smutkiem stwierdza Ojciec. Na szczęście pozostaje jeszcze sąsiad, z którym można od czasu do czasu porozmawiać i wypić kieliszek whisky. Jest także nadzieja, że do domu wróci syn, da znak życia lub przynajmniej ich odwiedzi. Zamknięci w jednym pokoju, obserwują ciemny, przygnębiający świat za oknem. I nagle nadjeżdża autobus, z którego wysiadają dwaj mężczyźni – starszy i młodszy. Ojciec i Matka nie mają pojęcia, że zaraz staną się świadkami trudnej konfrontacji i rodzinnej tragedii.
KULISY NAGRANIA SŁUCHOWISKA "SYN":
Podobnie jak w innych utworach Jona Fossego, rozgrywających się głównie na płaszczyźnie języka, również w tym dramacie spotykamy ludzi skrytych, małomównych, niechętnie otwartych na innych, mających poważne trudności w komunikowaniu i wyrażaniu swoich potrzeb i przeżyć. Poprzez jedność czasu i miejsca, autor dotyka czegoś wyjątkowego w tym, co zwyczajne i powszednie. Jego postaci, dzięki wprowadzeniu elementu poetyckiego do prozy życia, stają się świadkami głębokich przeżyć i osobistych tragedii.
Jon Fosse "Syn"
Adaptacja: Janusz Dziewiątkowski
Tłumaczenie: Halina Tylwe
Reżyseria: Tadeusz Kabicz
Realizacja: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Tadeusz Kabicz
Obsada:
Ewa Konstancja Bułhak, Jędrzej Hycnar, Wojciech Wysocki, Leon Charewicz
Leon Charewicz, Wojciech Wosicki, Tadeusz Kabicz, Ewa Konstancja Bułhak, Jędrzej Hycnar /fot. Piotr Podlewski
Wojciech Wysocki i Ewa Konstancja Bułhak /fot. Piotr Podlewski
Na słuchowisko "Syn" zapraszamy w sobotę (25 stycznia 2025) po godz. 21.00 na antenę Programu 1 a także na stronę podcastową Teatru Polskiego Radia.
Czytaj także:
Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.
Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
***
Teatr Polskiego Radia/mt