Teatr Polskiego Radia

Nie żyje wybitna aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 11:50
W wieku 74 lat zmarła  Jadwiga Jankowska-Cieślak. Na swoim koncie miała wiele niezapomnianych ról filmowych i teatralnych. Była pierwszą Polką nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes. Była też mocno związana z Teatrem Polskiego Radia. Zagrała w prawie dwustu słuchowiskach radiowych. W 2023 roku otrzymała Nagrodę Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor".
Jadwiga Jankowska-Cieślak w słuchowisku Niepodległość według Ludwika B,  w sierpniu 2024 roku
Jadwiga Jankowska-Cieślak w słuchowisku "Niepodległość według Ludwika B", w sierpniu 2024 rokuFoto: Cezary Piwowarski

"Są ludzie, którzy pracują dla radia i są ludzie, którzy zostawiają tu część swojej osobowości. Pani Jadwiga w tej naszej szalonej rodzinie odegrała rolę tak ważną, że można śmiało powiedzieć, że to nie tylko była praca dla sztuki, ale stawanie się nią. Niektórzy potrafią być sztuką i to jest właśnie niesamowita wartość, która powoduje, że ta strata jest tak bolesna" - tak Jadwigę Jankowską-Cieślak wspomina dyrektor Teatru Polskiego Radia Adam Wojtyszko. 


Ostatnim słuchowiskiem Teatru Polskiego Radia, w którym wystąpiła Jadwiga Jankowska-Cieślak było słuchowisko Marcina Trońskiego "Niepodległość według Ludwika B.", nagrywane 23 sierpnia 2024 roku.

Jadwiga Jankowska-Cieślak w słuchowisku "Niepodległość według Ludwika B" Jadwiga Jankowska-Cieślak w słuchowisku "Niepodległość według Ludwika B." /fot. Cezary Piwowarski

Wystąpiła także w słuchowisku "Pozwól, że Ci opowiem" - bardzo osobistej opowieści Marty Rebzdy o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej Mamy.



Także w "Kwarantannie" Marty Rebzdy opowiadającym o pandemii kwarantannie 



I "Gospodyni domowej" Rafała Wojsińskiego 



W 2023 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego Jadwiga Jankowska-Cieślak otrzymała najważniejsza nagrodę Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor".

Jadwiga Jankowska -Cieślak była pierwszą Polką nagrodzoną Złotą Palmą dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę w filmie z 1982 roku "Inne spojrzenie". Była też dwukrotnie laureatką Złotych Lwów za najlepszą główną rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za filmy "Sam na sam" (1977) i "Wezwanie" (1997), a także laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie "Rysa" (2008).
W latach 1972-84, 1987-89 i 1994-2008 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. W latach 1984-87 występowała w Teatrze Polskim, w latach 1990-94 w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od roku 2008 była aktorką stołecznego Teatru Ateneum.

Debiutowała w filmie "Trzeba zabić tę miłość" (1972) Janusza Morgensterna, a popularność przyniosła jej rola Basi Białasówny w serialu "Polskie drogi" J. Morgensterna. W serialu Radosława Piwowarskiego "Jan Serce" (1981) zagrała postać pielęgniarki Kaliny "Mgiełki".


***

Teatr Polskiego Radia/mt