Takim piórem Bytnar narysował w 1942 roku, w przeddzień święta 3 maja, dużą kotwicę – znak Polski Walczącej – na cokole pomnika Lotnika w Warszawie. To on zerwał hitlerowską flagę z gmachu warszawskiej Zachęty. Za takie czyny groziła wówczas kara śmierci. 23 marca 1943 roku został aresztowany przez gestapo, osadzony w więzieniu Gestapo w Alei Szucha, gdzie był poddany bestialskim torturom. 26 marca 1943 roku , w trakcie przewożenia do więzienia na Pawiaku, został uwolniony w słynnej akcji pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Zmarł 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał podczas śledztwa. Gdy umierał miał 21 lat, ale już za życia był legendą. Aleksander Kamiński napisał w 1943 swą słynna książkę „Kamienie na szaniec”, której jednym z bohaterów jest „Rudy”. Słuchowisko „Jan Bytnar „Rudy” – bohater Szarych Szeregów” jest wspomnieniem o nim i skromnym hołdem oddanym w 100 rocznicę jego urodzin.
Dobrosława Bałazy "Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy"
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Szczepaniak, Przemysław Wyszyński, Damian Kulec, Marta Kurzak, Mateusz Weber, Aleksandra Radwan, Zuzanna Galia, Robert Czebotar
Słuchowisko "Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy" emitowane było 6 maja 2021 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SLUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt