Teatr Polskiego Radia

"Jeszcze wojna nie wybuchła". Słuchowisko Michaiła Durnienkowa w adaptacji i reżyserii Wojciecha Urbańskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 07:00
Michaił Durnienkow, rosyjski dramaturg, napisał swoją sztukę w 2014 roku, bezpośrednio po aneksji Krymu przez Rosję. Tytuł był wtedy dosyć ironiczny i przewrotny. Z tekstu wynika, że wyparcie tematu wojny przez Rosjan powoduje, że zagnieździła się ona w ludziach, w ich codzienności, w ich relacjach i umysłach. Dziś sztuka ma zupełnie inny wymiar.
Marcin Stępniak, Maciej Wyczański, Marek Kalita, Wojciech Urbański, Magdalena Górska i Magdalena Wójcik
Marcin Stępniak, Maciej Wyczański, Marek Kalita, Wojciech Urbański, Magdalena Górska i Magdalena WójcikFoto: Magdalena Trzaska

W kontekście pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę sztuka Durnienkowa okazała się z jednej strony proroczą, a z drugiej, w kontekście wyparcia wojny przez rosyjskie władze oraz społeczeństwo, przewrotność tego tytułu nadal jest bardzo aktualna.

Poprzez sytuację geopolityczną sztuka stała się niebezpiecznie uniwersalna. Dzisiaj można ją czytać także w naszym Polskim kontekście jako dramat eksplorujący temat napięć, niepewności i eskalacji konfliktów w codziennym życiu w przededniu potencjalnej wojny.



Michaił Durnienkow "Jeszcze wojna nie wybuchła"

Tłumaczenie: Tomasz Leszczyński

Adaptacja: Wojciech Urbański

Reżyseria: Wojciech Urbański

Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera

Muzyka: Jacek Jędrasik



Obsada:

Magdalena Górska, Marek Kalita, Antoni Pawlicki, Marcin Stępniak, Magdalena Wójcik, Maciej Wyczański


Antoni Pawlicki i Magdalena Górska w słuchowisku "Jeszcze wojna nie wybuchła" Antoni Pawlicki i Magdalena Górska w słuchowisku "Jeszcze wojna nie wybuchła" /fot. Magdalena Trzaska

Słuchowisko "Jeszcze wojna nie wybuchła" emitowane było w sobotę (14 grudnia 2024) po godz. 21.00 na antenie Programu 1. 

POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATR POLSKIEGO RADIA


Czytaj także:


Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.


***

Teatr Polskiego Radia/mt